Radovi u malinjaku

Ja malinu ne freziram,vec kopam oko nje....a ovo u sredini je koseno trimerom,travica je kao u parku.....nemas ti pojma pole....ili da te bolje zovem djenka,jer samo znas da slikas u tudjim malinjacima,a tvoj nesto ne vidim ovde....xexex....
Da li si sejao travu i koje ..? ili si samo zatravio POZ....
 
I ja ne frezujem u starom malinjaku nikad vec kosim trimerom i okopavam... Traje vec 25 godina... Nove malinjake frezujem zato sto ne mogu vremenski da stignem da sve to izbudakam... Igore, rano si okopao, vec udarila trava, moras opleviti jos jednom do branja, inace ce se sve potpaliti...
 
Hvala Zoki,naravno da cu opleviti jos jednom.Inace,moja parcela nije velika,oko 6-7 ari,320 metara duznih maline ukupno.....sve to zena i ja stignemo da okopamo,oplevimo,iako oboje radimo u firmama.Nema potrebe za freziranjem.Naravno,kod tebe je mnooogo veca parcela,freziranje je normalna stvar tu.Posto rucno i prskam,ne ulazi traktor,nije mi preterano veliki razmak izmedju redova,oko 2 m najvise.
 
dobra je ta cena od 80 din za trulu malinu koja stoji 3 dana na kisi pa se obere ,ali bi ako bude tako pitao nekoga od vas dal je pravio rakiju od malina i da mi opise ceo proces proizvodnje
 
samo da znate vredjaju nasu malinu nasi ljudu u evropi kazu da je preskupa jer ima jeftinijih a to su isti mesetari koju bi da kupe u srbiji jeftino i da prodaju 3x skuplje vele rodilo u chileu a neznaju da je interner malinara u srbiji vec mlogo kao da mi neznamo nista chile imao veliki rod a zbog zemljotresa od prosle godine nisu mogli da zamrznu maline pa je dosta propalo , pa kise nisu imali 2 meseca , i td bice jos sto sta da se debatuje o ceni. znacemo tacnu cenu 10-tak dana kad pocne berba dok se sakupe svi podatci koliki bi rod trebao da bude, pa ako manjka dogovori otpadaju ako ima mlogo bice dzaba , bice valjda i rakije od malina, pa mi napravimo vestacku nestasicu i uzmeno pare dogodine
 
I ja ne frezujem u starom malinjaku nikad vec kosim trimerom i okopavam... Traje vec 25 godina... Nove malinjake frezujem zato sto ne mogu vremenski da stignem da sve to izbudakam... Igore, rano si okopao, vec udarila trava, moras opleviti jos jednom do branja, inace ce se sve potpaliti...
:ppozdrav: ? kakva su ti iskustva ... po malinu koje su prednosti kosenja trave a koje su lose osobine ... dali u travi ima vise nametnika (insetata) itd.
 
dobra je ta cena od 80 din za trulu malinu koja stoji 3 dana na kisi pa se obere ,ali bi ako bude tako pitao nekoga od vas dal je pravio rakiju od malina i da mi opise ceo proces proizvodnje
:ppozdrav::sta: e pa nisi samo ti haker

Najteže je proizvesti rakiju od jagodastog voća, na klasičan način, zbog toga što se posle fermentacije aroma dosta gubi, a najčešće i promeni, pa to više nije miris jagode, maline, kupine itd, već provlađuje klasični miris džibre (koma). Na klasičan način ispeći rakiju od jagodastog voća, za sada se najbolji način pokazao da se prvo proizvede vino od voća, odvoji i izbistri od čvrste mase, mulja, pa da se onda vrši klasična destilacija uz dodavanje 2-3 posto svežeg voća u kazan pri pečenju, kako bi se aroma termičkim putem ekstraktovala u dobijeni voćni destilat, a da se neoboji. Tu se javlja i drugi problem: kako obezbediti sveže voće ako je njegova sezona prošla. Mnogi praktikuju da u dobijeni voćni destilat ubace sveže voće, od koga je i dobijen, ali nemogu da izbegnu problem ekstrakcije boje, pa tako dobijamo destilate sa identično prirodnom aromom, ali obojene jagodom, malinom ili kupinom. Naravno preporučuje se posredna destilacija, kazan na kazan, sa izdvajanjem frakcija, i tempiranjem jačine na približno željenu, što u daljem postupku neiziskuje razblaživanje destilovanom vodom, a samim tim i nema "razvodnjavanja" voćne arome.
I još jedan trik za dobijanje što bolje arome: umesto svežeg voća, dobro je ubaciti i slatko od tog voća u kazan pri destilqaciji, znamo da slatko dobijeno od jagodastog voća je izuzetno aromatično i prirodno identično, Šta tu nevalja, pa šteta ubaciti lepo slatko u rakiju i rizik da nedobijete batine od žene i dece!

Zanimljiva je rakija od malina pod etiketom DUKAT koju proizvodi Milan Radulovic iz Krusevca. Mozda se mozete obratiti i njemu za savete u vezi rakija od jagodicastog voca. Takodje, pokusajte da dobijete savet i u udruzenju Srpska rakija. Oni, naime, kao jedan od svojih ciljeva isticu i pomoc novim "rakijarima", pa je to prilika da dobijete zeljene informacije.

Kontakti su:

Beograd, Izvorska 33
011 2928 336
mail: srpska.rakija@gmail.com
 
U leskovackom kraju pricaju da ce biti proslogodisnja cena. Valjda oko 120 din
 
ma sve su to nagadjanja u vezi cene..nista jos nije ni 10 posto tacno.nece se znati nista jos ni za mesec dana.videcemo sta ce biti kada krene berba.samo da nas vreme posluzi i bice to sve dobro,a za sada je bolje da ocuvamo to sto imamo maline i kupine.u sustini cemo opet vise zaraditi od onoga sto smo ulozili, ili da smo na toj parceli posejali kukuruz..
 
Ako cena maline bude lošija od prošlogodišnje (a vidimo svaki dan da sve cene idu gore, jedino € pada !), jedino rešenje je da se bere porodično, bez radnika sa strane, pa koliko se obere...
 
Nazad
Vrh