Radovi u malinjaku

to je sto su malinari neuki.
unosili su kojekakvo djubre i prihrane i 10000vrsta hemije koja i
a za cilj da vam unisti voce i da mu stvori zavisnost. Odlicno se zna da malini treba voda,nadmorska visina,stajnjak,freza i plavi kamen. kraj price.

da ste se informisali i edukovali znali biste sta je djubre a sta hemija,i znate koliko milijardi sns zgrne od lazne hemije,a koja je pocela da totalno hara srbijom oko 2013.godine.

odlicno se zna sta vam je unistilo voce,a to je vasa lakovernost i manjak znanja kao i cinjenica da ste lako povodljivi.

da li su vase dede prskale jabuku 35 puta? malinu sa 20 preparata?


prst na celo i knjigu u sake i prestanite da gledate agro emisije ko
je vam vucic plasira preko o2 i hepija.

ne postaje se tako uspesan vocar.
 
Trenutna situacija
2f43be6d2d14448e5bd64f74d99ffb4e.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Savicu, pusti kroz sistem kpk neko vodotopivo djubrivo da je poguras? Kod mene je ovako na glenu, negde izbio list negde tek sad vrh pupoljka zazeleneo.
 
Moze li Fitofert 4 10 40 i u kom odnosu bi isao na 10l vode, mislim da se pusti kroz sistem?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Frigy

Uzmi sve i radi kako si do sad radio. Ali izdvoj 15metara 1 reda. Ubaci u kantu od 25kg 5kg balege ili bilo kog stajnjaka ali sa sto manje slame ili trave. Dodaj u to 100grama kana ili npk. Izmuti dobro i zalij svaki struk sa po pola l te tecnosti. Tu malinu ne prskaj ni sa cime. Dodaji joj samo vodu. Za vreme berbe mi napisi razliku izmedju te maline i tvoje ostale maline u koju ces da trpas 10 vrsta djubriva i oko 12 preparata za koje nemas garanciju da deluju a da nisu fitotoksicne,da ti ne zagadjuju zemlju i za koje nemas pojma koja je u njima aktivna materija,a pitanje je da li je to zaista ta materija ili neke splacine na kojima ova drzava ubira milionske akcize.

Testiraj to. Ustedeces stotine evra,sacuvaces zdravlje maline i olaksaces sebi. A i sta da bude neces za 10m maline propasti.

Cisto napravite mali ogled i shvaticete sta ste zapravo placali ovih godina. I imajte na umu da jedino bakar deluje i sumpor. Ostalo ne.
 
Moze li Fitofert 4 10 40 i u kom odnosu bi isao na 10l vode, mislim da se pusti kroz sistem?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Pusti sistemom kpk 20-20-20 fitofertovo vodotopivo 2 grama na jedan lastar. 1 kg djubriva ide na 500-1000 litara vode. Uradi 2-3 tretmana na 7-8 dana razmaka od tretmana. Ako su ti iole zdravi pupoljci mora da istera granu.
 
Nikad se do sada nije desilo da malina ovako sporo i teško kreće, a bila je blaga zima. Možda nisam u pravu, ali svi smo zadnjih godinu dve koristili jedan novi preparat...Opet kažem da možda nisam u pravu, ali ja ću od sada koristiti samo preparate domaćih proizvođača, za svaki slučaj...
 
Nikad se do sada nije desilo da malina ovako sporo i teško kreće, a bila je blaga zima. Možda nisam u pravu, ali svi smo zadnjih godinu dve koristili jedan novi preparat...Opet kažem da možda nisam u pravu, ali ja ću od sada koristiti samo preparate domaćih proizvođača, za svaki slučaj...
Ne mora da znači takva je malina i od onih što je uopšte i ne prskaju...radim usluge prskanja i tačno znam ko sa čime tretira a kod svih je apsolutno ista..

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
to je sto su malinari neuki.
unosili su kojekakvo djubre i prihrane i 10000vrsta hemije koja i
a za cilj da vam unisti voce i da mu stvori zavisnost. Odlicno se zna da malini treba voda,nadmorska visina,stajnjak,freza i plavi kamen. kraj price.

da ste se informisali i edukovali znali biste sta je djubre a sta hemija,i znate koliko milijardi sns zgrne od lazne hemije,a koja je pocela da totalno hara srbijom oko 2013.godine.

odlicno se zna sta vam je unistilo voce,a to je vasa lakovernost i manjak znanja kao i cinjenica da ste lako povodljivi.

da li su vase dede prskale jabuku 35 puta? malinu sa 20 preparata?


prst na celo i knjigu u sake i prestanite da gledate agro emisije ko
je vam vucic plasira preko o2 i hepija.

ne postaje se tako uspesan vocar.

Slazem se da treba izbegavati hemiju kad god je to moguce ali treba sagledati i drugu stranu..
Tacno je da "nase dede" nisu prskale jabuku 35 puta, malinu 20..ali treba reci i koliki su prinos imali, koliko se od tada bolesti uvezlo preko raznih "donacija" semena i sadnog materijala.
Meni je baba pricala da nisu znali sta je krompirova zlatica dok nije stigao krompir kao pomoc iz USA posle drugog svetskog rata.
Moj deda povede ovce u planinu pa kad ozedni pio je vodu sa potoka a smes li sada da je popijes?
Pogledaj samo malinu, od zarazenih sadnica do americkog cvrcka-Cikade, azijske vocne musice-Suzuki..
U Svedskoj ne mozes naci krivu bananu prodaju se samo prave, nema jaja braon boje nego su sva bela i na svakom ima pecat..ako ima "tackica" na jabuci niko nece da je kupi.
E sad to "uspesan vocar" je rastegljiv pojam, ako proizvodis za sebe onda ne prskas pa sta nikne a ako hoces da zivis od poljoprivrede ili se prilagodis ili propadnes..
 
"Kako smo mogli da pomislimo da je dobro otrovima tretirati hranu"
Jednostavno se polako uvuklo, pre svega nove bolesti su se pojavile, neke su namerno stvorene poput virusa, a neke su dosle sa novim sortama ali opet covek kriv jer je mesao prste gde ne treba, stvarajuci nove sorte, menjati prirodu... Jos uvek se mogu naci jabuke u sred zime pod snegom na zemlji i poneka na grani, imaju po neku flekicu ili crvica ali to je ona jabuku za koju su govorili: "jedite svaki dan po jednu jabuku i bicete zdravi" a sada ce pre biti jedite svaki dan po jednu jabuku i bicete bolesni... Novac, profit, bogatstvo pojedinaca na racun velike vecine ljudi... E sad mislim da se polako menja svest ljudi, uvodi se organska proizvodnja, prave se prirodni preparati itd...ali opet je i tu obican covek,eventualno proizvodjac, koji ce tesko sta zaraditi u toj prici...potrosac ne moze biti jer dok do njega stigne proizvod bice skup...tako opet ostaje manja masa bogatih koji ce to moci sebi da priuste...
Mi koji imamo nazovimo srecom neko parce zemlje, treba da se trudimo da koliko toliko proizvedemo zdrave hrane bar za nas i nase porodice...
 
Malina i kod nas sporo krece.
Nije zima bas ni bila blaga.Januar 2018 je bio znatno topliji nego 2019.Ako u januaru ili februaru sastavi nekoliko uzastopnih dana sa visokim dnevnim temperaturama i bez sneznog pokrivaca to povlaci procese u biljci "dobija impuls" za pocetak vegetacije.Pupoljci pocinju da se pune....posle kad zahladni proces se usporava ili zaustavlja,ali se nastavlja na svaku pojavu toplijeg vremena.Tako nam se nekad cini da se malina budi a sneg se jos uvek otapa.
Ja radim ove godine samo trecinu zasada(cca 1300 metara duznih).Ostalo ide pod tarup.,pa kad poteraju novi lastari zastiticu ih,pa cemo videti za dogodine.
 
Majstor-gero...Pozdrav

Ako dobro uvidjam da za susenje maline ove god. ni strucnjaci nemaju pravo objasnjenje ...nagadjaju.

A licno sam ubedjenja razlog je samo jedan.

VREMENSKE PRILIKE, od pocetka vegetacije prosle godine. ? Topla zima ( druga polovina) ,hladnjikavo prolece prva polovina....a pocetkom berbe pa do kraj berbe padavine ,vise no sto je potrebno .Vegetacija radila punom brzinom. Ako tome dodamo kako kod koga je data prehrana,zastita,zakorovljenost,gustina, sto je sve to uticalo . A posle berbe nagli skok temperature i SUSA do kraj leta , uzrokovalo je malini stanje "hirbenacije" (takozvani zimski san ) od nekoliko dana. List poceo da zuti i opada ,vise kod starijih i manje uhranjenih malinjaka . Onda je pocelo sa padavinama .duuugaaa toplaaa jesen . Malina pocela ponovo da vegetira , imali smo mnogi mi da smo u novembru mogli nabrati plodova .... Eee svi ti lastari sto su jesenas dali plodove ili samo ponovo poceli da vegetiraju (otvaraju pupe) oni su do pre izvesnog vremena izgledali okej , ali u zadnje vreme se suse . Jer su zavrsili svoj ciklus.

Voleo bih da se oglasi struka ,da me demantuje ili....?
Ne verujem da su razlog :herbicidi,prehrana,zastita,neznanje nas malinara....itd.
Svima Pozzzz
 
I ja se slažem da su vremenske prilike i bolesti najviše uzrokovale sušenje.
Dobra stvar je da koren nije propao tako da će makar biti lastara za dogodine.
Kod mene je situacija "šarena". Nesto mikera što imam,tu je najgore sami štapovi i mislim da je on gotov za ovu godinu.
Vilamet se dobro drži, tu i tamo po neka suva.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Miker uopste ne radja u jesen bar kod mene,nikad do sad nisam sredio maline posle berbe kao prosle godine,odmah su izbacene stare isplevljena trava oko strukova oprskane,mladari izgledaju super,pupoljci nabubreli pre 20bdana i tad je sve stalo!
I da maline smo u fulu sredili jer nismo brali kupine,tim kupinama je zuta rdja pojela sve lisce jesenas,eno ih sad ozelenele,nista lepse od njih,svaki pupoljak krenuo i glavni i pomocni!
 
kod mene nisu jos izlistale za prskanje. dali je jos kasno ili kasni vegetacija?
 
Srbine, da li recept koji si naveo smatras
da je potpuno dovoljan za malnu .
Nije mi jasno kako to moze da zastiti malinu od bolesti I stetocina. Ili smatras da umanjnje roda zbog bolesti
nece biti veliko I skiloska vrednost malina potpuni kompenzuje to umanjenje prinosa.

- - - - - - - - - -

Srbine, da li recept koji si naveo smatras
da je potpuno dovoljan za malnu .
Nije mi jasno kako to moze da zastiti malinu od bolesti I stetocina. Ili smatras da umanjnje roda zbog bolesti
nece biti veliko I skiloska vrednost malina potpuni kompenzuje to umanjenje prinosa.
 
Nazad
Vrh