Radovi u malinjaku

Pocele su maline da se suse? Dali to slucaj i kod vas ili je to normalno?
 
Ozezi je sa fosetilom, ono što je se posusilo tu nema leka ali ostali zdravi lastari će ostati...
 
Da li I sta sada treba raditi sa malinom.
Ja sami za sebe imam oko 150 sadnica sto sam
jesenas zasadio. I povezao sam ovogodisnje izdanke uz zicu. Da li treba I sta da radim sada.
 
Nekad je ova tema bila puna ko pcela u cvetu, sad sve zapustelo ko i malinjaci. Nijedan ne zapusten ne videh.
 
Nema vise ekonomske racunice ni uci u zasad, a kamoli ulagati... Zapusteni zasadi ce rezultirati pojavom bolesti i stetocina, a to ce otezati borbu i onima koji ostaju u poslu... Sa obzirom da nas ocekuje cenovno losa sezona , a mozda i dve, vremenske prilike koje su postale sve surovije i nepredvidivije, posao sa vocem ce biti totalno neisplativ... Treba na vreme ko moze da se preorjentise na nesto drugo ili da dize ruke od poljopeivrede... Mislim da treba pametno iskoristiti otvorene granice..
 
Ja sam zbog nekih obaveza na trenutak bio prinuđen da zapustim radove u malinjaku i kao posledica toga (i tople klime) pojavio se ponovo rod Vilameta:
[video=youtube_share;1L3v7DhLJmY]https://youtu.be/1L3v7DhLJmY[/video]
Ovakve pojave bi trebalo sprečiti jer utiču na rod naredne sezone.
 
Pozdrav.Dali je neko vec radio jesenje prskanje.Kod mene listovi jos nisu poceli da opadaju.Wilamet u pitanju.
 
Ja planiram ovih dana dok je lepo, pa za 20-ak jos jednom, nije ni kod mene opao list

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Imam problem.
Zasadio sam oko 120 malina I to vilamet miker tjulamen I tri polane. Medutim nesto mi se slabo primile mozda samo 30% a sve sam po skolski radio.
E sada I to sto je ostalo najvise od njih ima samo po jedan izdanak a neke nemaju ni jedan a vrlo malo njih po dva.
Sto nisu izdanci krenuli. Ja sam izdanak koji am sadio lepo skratio zatimposle poveza, okopavao sam I zalivao par puta. I prskao sam protiv trulezi cvet I posle istina sa fungicidima I insekticidima nekada sa krompirom a nekada sa vicem. Znaci I neku zastitu sam davao.

Sta je uzrok tome I sta cu gde imam samo jedan izdanak.
Tu mogu samo njega da ostavim ili da vadim I novi da sadim.
 
Jel neko kosio Polku?
Kod mene u cetiri reda, 200m/d koja sam pokratio u (neuspesnom) pokusaju da zaustavim sivu trulez lastari gusti kao cetka, izbilo na sve strane..a u ostalim redovima koje nisam dirao tek po neki izbio.
Gledao sam kod Novakovica, koji je najveci proizvodjac kod nas, covek sve pokosio a ja kao cekam mraz...nisam pametan sta da radim i ovi mladi sto su izbili ako ih ne pokosim pa ih opali mraz dal ce slabije da krenu na prolece?
 
Imam problem.
Zasadio sam oko 120 malina I to vilamet miker tjulamen I tri polane. Medutim nesto mi se slabo primile mozda samo 30% a sve sam po skolski radio.
E sada I to sto je ostalo najvise od njih ima samo po jedan izdanak a neke nemaju ni jedan a vrlo malo njih po dva.
Sto nisu izdanci krenuli. Ja sam izdanak koji am sadio lepo skratio zatimposle poveza, okopavao sam I zalivao par puta. I prskao sam protiv trulezi cvet I posle istina sa fungicidima I insekticidima nekada sa krompirom a nekada sa vicem. Znaci I neku zastitu sam davao.

Sta je uzrok tome I sta cu gde imam samo jedan izdanak.
Tu mogu samo njega da ostavim ili da vadim I novi da sadim.
Tako slab prijem moze biti iz razloga da ti je sadni materijal bio los.Npr.posle vadjenja sadnice nije vlaga zadrzana u korenovom sistemu.
 
Nije vazno gde su sadnice kupljene vec u kakvom stanju su bile, kao sto i kolega @jevto rece, ali moze biti jos mnogo razloga slabom prijemu.
Sad je malo nezgodna situacija jer ako sam dobro shvatio, ti nemas dovoljno izdanaka da bi popunio praznine u spaliru ?
Nisi napisao kad su maline zasađene i koliko su izrasli ovogodisnji lastari ?
 
Da bas tako, nemam sa cim da popunim. Sadio prosle jeseni.
Ovogodisnji lastari su od 1 do 1,5 metar.
Ali kazem najcesce ima sami jedan.
To me buni , sto nema vise.
Inace sam ih I djubrio stajnjakom I okopavao.
Nemam mnogo oko 120 komada.
Hteo sam samo za mene I vikendom kada odem da imam zanimaciju.
 
Trebalo je vise da izrastu, ali šta je tu je.
Šta bih ti ja predložio ... S obzirom da tebi nije potrebna neka velika količina, najbolje bi bilo da kod nekoga nađeš ovogodišnje dobro izrasle lastare i presadiš ih u te praznine.
Ove godine su maline uglavnom i prerasle i guste zbog kišnog leta i velika većina malinara ce imati mnogo za sečenje. U jesen je inače i dobro raditi proredu vađenjem malina ašovom. Nađi nekog domaćina koji će biti spreman da ti to da, učinice dobro i sebi i tebi. Sačekaj da list opadne, da zemlja bude dovoljno vlažna i u dogovoru sa tim malinarom obavite posao u istom danu.
Ja bih ti to dao i učinio, ali sam ti daleko. Ako ipak ne budeš uspeo da nađeš, javi se i završićemo.
Na taj način imaćeš mozda nešto manji prijem, mada je mora značiti ako pogodis dobru vlažnost zemljišta i da na korenu ostane ŠTO VIŠE ZEMLJE, ali ćes zato imati rod već narednog leta. Ako se negde neka i ne primi, sledeće godine ćeš sigurno imati da popuniš špalir svojom sadnicom.
Ja to doduše sa malinom nikad nisam radio, ali sa kupinom jesam i to veoma uspešno. Druga opcija je ona standardna, pa ti opet razmisli i odluči.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P.S.
Pozdrav za sve kolege malinare, nisam pisao na forumu puna 4 meseca ... :ppozdrav:
Izgleda da nisam mnogo ni propustio
 
Poslednja izmena:
Mi smo nas malinjak sredili kao da je bila najbolja sezona ikad,odmah posle berbe izbacivanje starih,plevljenje i podizanje mladara i jedno prskanje,mesec dana kasnije jos jedno prskanje,podrivanje i freziranje,i sad za vikend plavo prskanje,a da dva puta su i polivene u septembru(daleko bilo,jun jul i avgust nisam iznosio pumpu)
 
Jel neko kosio Polku?
Kod mene u cetiri reda, 200m/d koja sam pokratio u (neuspesnom) pokusaju da zaustavim sivu trulez lastari gusti kao cetka, izbilo na sve strane..a u ostalim redovima koje nisam dirao tek po neki izbio.
Gledao sam kod Novakovica, koji je najveci proizvodjac kod nas, covek sve pokosio a ja kao cekam mraz...nisam pametan sta da radim i ovi mladi sto su izbili ako ih ne pokosim pa ih opali mraz dal ce slabije da krenu na prolece?

JA mojih 1000 m/d istarupao pre 40 dana po iskustvu od prosle god istarupao 200 m/d u oktombru pros.god. ..i nisam imao problema,cini mi se da je bolje napredovala od ostatka sto je tarupana marta ove god.
 
Nazad
Vrh