Radovi u malinjaku

Pozdrav malinari, imam jedno malo složenije pitanje u vezi doziranja preparata: ako je preporučena doza nekog preparata 100 gr na 10 ari, i malinjak je 10 ari, da li se pri prskanju iskoristi svih 100 gr? Jer u 10 ari malinjaka je dosta manje od 10 ari pod malinom, oko 2 ara (ako sam dobro izračunao), ostalo je medjuredni prostor. Interesuju me vaša mišljenja. Hvala!

Pa pazi...

Kad računam površinu, ja računam samo trake kad treba da se djubri...

A kad treba da se prska, smutim sve, pa koliko bude... JER, nije isto prskati kad su maline na 30,60,90, itd... Isto tako i nije isto prskati mlade i stare zasade... JA BIH razmutio to sve pa ćeš znati onda za sledeći put :ppozdrav:
 
Racuna se duzina redova puta visina malina u ovakvim slucajevima. Recimo duzina 400m x 1m visina = 400m2. Preracunas koliko treba za ta 4 ara i rastvoris i utrosis.
 
Racuna se duzina redova puta visina malina u ovakvim slucajevima. Recimo duzina 400m x 1m visina = 400m2. Preracunas koliko treba za ta 4 ara i rastvoris i utrosis.
Ovde na ovih 400m x 1m visine x 2 strane reda jednako 800 m2.
Mada ja to ne računam tako. Za svaki preparat nadjem koja e koncentracija primenjuje i tako pravim. Jer nije isti utrošak vode na red maline koji se prska u proleće i koji se prska kad je zatvorila red...

Slavol je obična kopriva koju nam pakuju u flaše. Na sve to je skup za ono sto se reklamira. Kao što reče kolega ako je zemljište loše i slabo urađeno slvol samo služi za pranje listova u večernjim satima.
 
VladaUE kada se uzima kolicina preparata u odnosu na povrsinu onda se pre svega misli na utrosak vode,to se tako radilo davno pa je utrosak vode po 1 hektaru vocnjaka bio 400 litara....Koristio sam slavol taj beli sto pricate,razliku nisam video, iaklo uvek ostavim deo neprskan.Jednostavno taj preparat odnosno mikrobiolosko djubrivo nije po meni za vocarstvo, pogotovu za malinu a najvise bi trebao da s koristi u Jabuci,Krusci,Dunji.OD svih vocnih vrsta @Jevto malina najbolje reaguje na folijarnu prihranu..Kopriva je prihrana i blagi insekticid a zbog svog smrada je i repelent za sva ziva bica..i Neko je spomenuo da ne vidi razliku izmedju signuma i dugih preparata za trulez ploda-SIGNUM je jedini koji nije stetan za pcele zato je 3 puta skuplji...Inace za oba tipa maline postoji sta i kad se dodaje od prihrane preko lista i od djubriva kroz sistem,ne treba rokati aminokiseline svakih 7 dana
 
Koja je razlika između belog i zelenog? Meni je to sve isto.
Jedinu razliku vidim u džepu .
Aminokiseline možda pomažu kad je neki stresni period, grad, vrućine ali u normalnim uslovima slaba vajda.

Folijrna prehrana gde ima nekih mikroelemenata, azota,fosfora i kalijuma ima neku primenu i tamo gde zemljite nije idealno ali idealnim uslovima samo 30% ovaj vid hranjenja učestvuje u radu biljke.
Ostalo ide preko korena...

Nevezano za malinu, krompir sam radio u bašti tri puta sa wuxsal super i jednom sa citovit-om( bilo od prošle godine). Od djubriva bačeno 50 kg mešanog npk i kan u brazde.
Sad je trenutno zeleni deo visine oko 50-60 cm. Komsije se čude i ne mogu da veruju, jer kod njih max 25-30 cm.
 
Ajde Ero, malo konkretnije i jednostavnije.
U redu je ovo sta ne treba.

A konkretnije sta treba :
kad i koju prihranu
i kada i koje prskanja kao glavna ti primenjujes.

Prvo radim bakar,odmah po vezivanju kad pupoljci pucaju i vec pocinje listanje.Obicno koristim Nordox jer ima gotovo duplo vise aktivne materije od konkurenata.400 do 500 litara vode stavljam 1 kg.Drugo prskanje ide ubrzo posle prvog(grane 10 do 20 cm )Ovde obavezno akaricid,ukoliko je suncano vreme (kao ove godine) Sanmite je neprevazidjen a duplo je jeftiiniji od Envidora.Za razliku od Envidor-a ili Abastate-a deluje odmah a ne posle desetak dana.Koristim insekticide poput Kozaka ili Dimetogala (1 l Dimetogala ide na 1000 l vode i kosta oko 1200 dinara)Prihrana Yara ferticare 20-20-20,pakovanje od 2kg na 300 do 500 l vode kosta oko 500 dinara.Ukoliko nema u prodaji onda GroGreen 14-7-26 +3 sa mikroelementima jedan kg je 330 din i stavljam ga na 200 l vode.
U pecvetavanju Bellis (isto kao Signum samo jedne aktivne materije -piraklastorbin-duplo vise i isti proizvodjac kao za Signum BASF)+prihrana.Ukoliko je kisno par dana uoci branja Teldor+prihrana Yara KristaK 2 kg na oko 500 l vode,ako nije kisno onda nista.

- - - - - - - - - -

Posle branja Captan i insekticid+prihrana,po potrebi akaricid.U jesen,oktobar ponovo Nordox
 
Poslednja izmena:
Drugovi malinari ,preporucite mi neki insekticid protiv grinja i vasi u kupini,sa kracom karencom, do 14 dana.Kupina precvetala,ima i dobar rod,berba mozda za 20-25 dana,ne mogu tacno da procenim,a mozda i pre ,ako ugreje.Treba mi mala kolicina,za 40-50 litara vode
 
Ja sam protiv vasi koristio fitomite, pri velikom napadu kod tresnje, nije ih bilo naredni dan, tako da sam zadovoljan. Inace koristio sam ga i preventivno kod kupine I jagode. Nema karencu al skup.

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
Pored aktivne materije u preparatu ima jos desetak sastojaka kao sto su rastvaraci,protektanti i druga pomocna sredstva i od njih zavisi kvalitet tog preparata,samim tim i cena i karenca
 
Bellis je sistematicni fungicid
Nije kompletan sistemik, ovaj je samo za trulez plodova i u skladištima. Ja sam mislio na nešto kompletnije, tipa ridomil. Ja ću morati krenuti sa upotrebom jer nema zdrave maline kod mene u okolini. Svaka zaražena u manjoj ili većoj meri.


Brend diktira cenu. Tipa qvadris i promesa
Ridomil i alijansa itd.
Razlika u ceni je primetna a sastojci isti.
 
Ko bre promeni izgled foruma, meni je onako bilo mnogo bolje. Sada se čovek ne može zahvaliti dobrim ljudima na savetu. Vratite nam barem to....
 
Nazad
Vrh