Radovi u malinjaku

Ja sam najvise lomova imao u prvom redu jer je tu vetat nanosio najvise snega, bio je visine oko metar i po, e ono sto me je zeznulo je bilo naglo otopljavanje, velika masa i imao sam stete oko 80 posto u tom redu. Inace sam pustao na zemlju ko i obicno, mada nikakvih problema nisu ni imali oni koji su vezivali.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Jedina sreca je sto sam stigao rano isekao kanape i oborio ih na stranu. Nadam se da si rezumeo.
A kod tebe meni nije jasno da nisi imao loma jedino ako su kanapi bili vezani labavo pa je pala na stranu i kako nijednu sneg nije sabio preko zice?
Razumeo sam, to sam baš i pretpostavio čim sam pročitao da si morao da sečeš.
Što se kanapa tiče, tek kad se postavljaju (u proleće) zatežu se prilično jako, koliko se golom rukom može. Međutim, kanap vremenom tokom leta i kasnije slabi, isteže se prvo pod rodnim granama, a kasnije kad novi lastari porastu i oni polako kreću napolje i neretko ga prekinu. Klikni još jedanput na sliku "zumiraj je" i videćeš da zapravo najniži kanap stoji zdrav a maline lepo leže preko njega (najgornji stoji, srednji pukao). Naravno da ovo nije neko opšte pravilo, ali uglavnom je tako i zaista loma nije bilo u nekoj značajnoj meri. Mnogo više ih naprimer ja polomim dok ukljanjam stare.


Cao malinari , ovo mi je prva godina sa malina i da vas pitam koji je nacin na cuvanje malina u snjegu . Dali spalir da bude otpusten , dali da su vezani na zicu ili nekako drugacinje . Hvala vam
Dok god stablo ne počne odrvenjavati i dok se ne obavi poslednja bakarna zaštita, poželjno je da malina ne stoji na zemlji (travi), jer je tako sklonija raznim oboljenjima. Naravno, lakše je i zbog same fizičke obrade ili zaštite. Mlade lastare ne treba vezati za žicu, već samo ubacivati u prostor između kanapa, kako bi slobodno mogli da rastu i da se razvijaju.


Ja sam najvise lomova imao u prvom redu jer je tu vetat nanosio najvise snega, bio je visine oko metar i po, e ono sto me je zeznulo je bilo naglo otopljavanje, velika masa i imao sam stete oko 80 posto u tom redu. Inace sam pustao na zemlju ko i obicno, mada nikakvih problema nisu ni imali oni koji su vezivali.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
Šteta je kolega i za taj jedan red, ali opet kako je moglo biti dobro je prošlo. Rano je ovo za sneg ali više pravila nema, pogotovo za nas kojima su malinjaci na velikoj nadmorskoj visini.
 
Poslednja izmena:
Кад би требало јесење прискање?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Jel zna neko sta su ove damke, sta je predizvikao ivi, koliko je opasno i kako da se ukloni?
3d426847651bcbd34ac7fe5a65426140.jpg
fa3575ada22834d0fc18573d90c7011d.jpg
b633b17048325d7ab5f0e3a487f0f8d8.jpg
2e344bd372f5f572626007d62d8e23be.jpg
525b480d404608e9c12175adcf18e7ac.jpg


Sent from my D2203 using Tapatalk
 
Ja sam prosle godine 23.oktobra odradio bakrom, ove godine jos nisam

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Dzaba idete bakrom ako list ne otpada jos, bitna je ta rana gde otpadne list da se zaceli.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Moze bakar kod letnjih ko je razvezao pa su polegle po zemlji da se zastiti i dezinfikuje a za jesenje tek posle sece.
 
Koji kalijum bese za opadanje lista i koja doza

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
I ja mislim da je spominjana urea, tj. da ide azot, ne kalijum... Nemam vremena sad da okrenem unazad stranice, ali 95% sam siguran da se prska azotom :)
 
Ide urea 300-500 grama na 10 litara vode.Kad pomjesas ostavi da prenoci posto urea smanjuje temperaturu vode,ili da koristis toplu vodu.
 
A zašto joj na silu odstranjivati lišće kada će i samo opasti vrlo brzo. Mislim da će imati još lepih dana tako da se može raditi tretman bakrom i sredinom meseca.
Ispravite me ako grešim.
Ajde neka neko sa iskustvom odgovori na Angelkovo pitanje i mene interesuje odgovor.
 
Sto se tice didimele sada ne moze nista,jedino bakar krajem meseca kada krene opadanje lisca i u rano prolece ponovo...Trebalo je ici qvadris posle berbe da se smanji potencijal bolesi.Treba opleviti travu oko struka da ima vazduha uvek...

Lisce se sa maline ne skida na silu,ja ne znam ko je to smislio,kakva urea,pa ona ce sama odbaciti list kad dodje vreme...E jedino ko se igrao sa azotom u julu,avgustu...Taj ima razloga za zabrinutost
 
A kako ce biti 2018 sa berbom one maline koja sad je zarazena didimela? Dali ce oni preziveti da bi donjeli plod?
 
Na vecim nadmorskim visinama gdje su jaci mrazevi malina ce sama odbacit list,a na manjim visinama,kao sto je slucaj kod mene ne odbaci ni do kraja decembra. Tad je vec kasno jer stabljika nije odrvenila i spremila se za januarske minuse.Trebaju 2,3 jaka mraza od minus 3,4 stepena pada malina odbaci list.Na vecim visinama je bilo mrazeva,a kod mene na 170 metara nadmorske visine nema ih ni u najavi.Zato cu za 10 dana ic ureom.
 
Nazad
Vrh