Radovi u malinjaku

Neko se dosetio i ovako da ih zastiti, ja cu definitivno ovo uraditi, koliko sutra
ddcf9e53d2f4eebff28151f1dc84ce97.jpg
98591ecc640ba643c6d491035f4a57d0.jpg
8bf280fc2c6c054fee9abf4dcd4cebb2.jpg


Samsung A5
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam jedno pitanje posto sam nov u svemu ovome.
Koliki minus je fatalan za malinu u ovo doba godine?
 
Za veceras najavljuju "vrh"ovog hladnog talasa sa temperaturom oko -7c,ako se taj minus zadrzi i preko dana necemo imati sta da uberemo.Citao sam da pustanje sistema kpk kod polke i polane moze da ublazi stetu.

[video=youtube_share;wZBcEttGWKo]https://youtu.be/wZBcEttGWKo[/video]
 
Surdulica u 08,10, a evo još pada.
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php

Dobar deo bočnih izdanaka dužine preko 20 cm, oštećen
 
Deli otresati sneg sa maline(wilamet)?

- - - - - - - - - -

Ima ga dooosta na lastarima....

- - - - - - - - - -

I jos pada....
 
Spasavaj Knez kolko mozes tako sto ces sa tvojima stresati blago sneg sa lastara nema drugog nacina kolika ti je temperatura napolju u raskoj
 
Sad je jos u plusu i upravo je sneg stao,neznam koliko je pametno sad stresati posto za nocas najavljuju minus 7 a poznato jeda je sneg toplotni izolator. Sta vi kazete?

- - - - - - - - - -

Cime sad isprskati da bise zalecila,ima dosta polomljenih lastara, cuo sam da ih netreba otkidati skroz nego ih pustiti da rade pa koji se osusi, osusi a neki i prezive e sad cime to treba oprskati.....
 
U zaceljivanju rana pomaže epin extra u kombinaciji sa trainerom ili isabionom. Tako su meni rekli neki stručni saradnici na terenu ali i u polj.apoteci.

- - - - - - - - - -

Spasavaj Knez kolko mozes tako sto ces sa tvojima stresati blago sneg sa lastara nema drugog nacina kolika ti je temperatura napolju u raskoj
Ja sam to jutros radio rukama, tresao polako žice, i za pola sata bio mokar do gaća. Posle mi je jedan drug rekao da na letvici napred napravim kuku, i to sam uradio, učinak isti ali ovog puta sam se vratio suv kući.
 
Slucajno nabasam na ovaj post gde se pominje iskustvo sa epin extra pa mozda nekome bude od koristi...

Cuo sam se sa ljudima iz grusica i okoline, tu je dosta stradalo, kod nas je odneo, u malo starijim zasadaima i preko 70% a mladi su navodno po mojoj proceni mozda 10-20%, pokrio sam agrilom 3hektara ali ako bude ovaj mraz sto najavili preko -5, tesko cemo se mi najesti leba ove godine od voca. prskanje epin extra je fora za budale, 2 godine sam prskao sa njim i ni jedan cvet nisam spasio, ove godine bio -2 i sav cvet obrao a prskao sam 3 dana pre mraza
 
Ma da smo Živi i zdravi sve ostalo je nadoknadivo.Do godine mreža i fogeri ispod obavezno.Nisam imao para sve u prvoj godini da odradim pa se obilo o glavu.Višestruko bi se smanjile štete i uloženo bi se vratilo.Pare puste pare.
 
Kod mene 10 cm i gde sam otresao cinimi se da je stanje gore nego na onima sto ih nisam dirao a bas sam nezno otresao...
 
To je stvarno bedak... Ne znas sta da radis... Ako skines sneg i "spasis" maline da se koliko-toliko ne polome, ono udari mraz ::lose::
 
Rod maline ove 2017 posle ove nepogode (i niskih temperatura ove zime) izgledce ovako- u odnosu na nadmorske visine (vilamet i miker) naravno ovo je moja licna procena i mogu da pogresim:
-do 400m nadmorske visine (nama snega, vegetacija bujana lastari u pupoljku ubice vecerasnji mraz steta za rod do 40%
-od 400m nadmorske visine do 800 m sneg obiman vegetacija pocela- takvo je bilo ovo prolece lastari do 20cm bice svi duzi polomljeni kratki ce dati rod ali slabasan steta do 60%
-od 800 metara pa na dalje sneg preko 30cm temperature vrloniske preko dana i noci (vegetacija tek pocela) sneg je izolator malo polomljenih tek prolistalih pupoljaka steta 25%
kako god okrenes (osim polke i polane koje ce imati minimalnu stetu) srpska malina nece preci ni 50% proslogodisnjeg roda -razlika u ceni u otkupu bice jako velika u odnosu na sorte. (Miker koji ce najvise da strada zbog svoje prirodne neznosti i osetljivih i izrazenih bocnih lastara bice retka ptica i placace se skupo u odnosu na vilamet koji ce takodje biti proredjen.. polke i polane bice osim novih nepogoda u maju (ako je nebude u poljskoj i ona ce imati dobru cenu svakako manju od ove dve prethodne sorte)
Cena ce biti svakako vece od planirane Kropsove koliko veca zavisice koliko su komsije u Bosni Bugarskoj, Ukrajini Madjarskoj ...pogodjeni (Poljaci za sada zbog sorti nisu ugorzeni) u svakom slucaju kod nas bice ovo kolicinama slaba godina nadajmo se da ce bar kvalitet biti dobar....samo jos veceras da prezivimo ovaj sok od mraza...
 
Poslednja izmena:
Ne znaju oni kako je to "lako" pa zato i kazu tako ;) No, s'obzirom da oni zive u svom ne znanju oprosticemo im :)
 
Nazad
Vrh