Radovi u malinjaku

Opšta preporuka proizvođača je oko 1 kg na 5 m2, tako da to generalno (računajući utrošak samo u redovima) ne izađe nešto mnogo novca. Koristi ima itekako što se humizacije tiče, a poređenje sa stajnjakom se ne može praviti, ili može u veoma malo stvari. Uglavnom su razlike, prednosti i nedostatci jednog u odnosu na drugi. Realno, ni svaki stajnjak nije isti, kako po sastavu tako ni po kvalitetu. Mnogi ga opet ne mogu naći i kupiti pa će ovo ako ne kao adekvatna zamena, a ono makar biti kao vrsta alternative. Uz dodatak drugih hraniva možda i sasvim zadovoljavajuća na neki određeni period.
 
Poslednja izmena:
U pravu je kolega @đađo74. Sve što je napisao je tačno. Ja ne mogu naći dobro stajsko đubrivo a i veoma je skupo. Zato sam rešio da kombinujem ova peletirana organska i kompost i na taj način da vratim zemlji ono što je do sada uzimano. Nemam konkretne brojke koje mogu prezentovati ali je siguro bolje nešto zemlji dati/vratiti nego je samo iskorišćavati....
 
Ma kakvo izmrzavanje. Ona će da izmrzne koliko i bukva. Kakve ima veze jel uz žicu ili stoi uspravno pored žice iznad snega. Nikad nisam našao da je suva ona što sama stoi uspravno. Suva može biti samo ona što leži po zemlji zbog više faktora. Probao sam sa vezivanjem i posle toga su bili mrazevi od -20 i ništa joj ne fali. A što se tiče toga da polomi - ne razumem kako. Opet će se pre desiti da se polomi ona što nije vezana. Desilo se pre par godina da je svima bila polomljena jer je pao metarski sneg a nakon toga se polako slegao i sabio svu malinu u zemlju. Vezana garantujem ne može slomiti ni metarski sneg. Prosto nema sneg na šta da se toliko nahvata da bi je opteretio. Naravno orezujem je da ne bi bilo loma preko gornje žice. Ovde kod nas puno ljudi vezuje zimi ili u jesen. Skoro sam razgovarao sa ženom koja već deset godina vezuje pola malinjaka u jesen a pola u proleće i nema nikakve razlike. Da je primetila bilo šta loše prekinula bi sa tom praksom. Ja to radim zbog vremena a i uštede na radnoj snazi. Ja i supruga odradimo sami što više. Uvek kažem da medju prvima počnem vezivati a medju zadnjima završavam. Ali šta ćeš mora se.

Slazem se sa tobom sto se tice gore navedenog,mozda sam u nedounici oko tog prekracivanja iznad gornje zice, mozda je rano, moze li mraz da napravi problem tu gde je presecena,i sl....i naravno mozda te koje ne povezes ne bih u prvi mah sekao, neka ih do vegtacije, ako neka od povezanih malina ne izlista, eto joj zamene za cas posla.....

U svakom slucaju,kolega nastavi sa redovnim javljanjem i kvalitetnim savetima. Ziveo!
 
postovane kolege zanima me kakva su iskustva sa freziranjem jer kod mene pola ih ne frezira vec samo okopa da li bi pokazalo efekat u kolicini roda da se i frezira oko tog okopavanja

Iskustva su takva da ces ti sad pauzirati pisanje na forumu 5 dana da imas vremena da podledas zadnjih 5 strana ove teme.

Evo da postavim i ovde : na koliko od zemlje da postavim spalir tri zice i sistema kap po kap na prvoj zici, jel treba neko djubrivo ili prskanje ,koliki razmak stubova itd.


Ko sledeci postavi pitanje ovog tipa,letece momentalno sa foruma.Kome je tesko da potrazi sam osnovne stvari,nema sta da trazi ovde.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uz svo postovanje prema tebi xsale,mozda ima novih iskustava,pa iz tog razloga ne treba da budes rigorozan toliko.A lenjih ima sigurno pa pusti ih da postavljaju pitanja pa ako dobiju odgovor plus za njih.......bitno je samo da nema vredjanja.Zao mi je sto odavno nema tasa,pola,majstor gere,dekibosa itd sta li se dogadja?Za koji dan krecu radovi sa malinom treba nas biti sto vise na forumu za dobrobit svih nas..nadam se da ces prihvatiti moju sugestiju unapred zahvalan CRNJEVO
 
Uz svo postovanje prema tebi xsale,mozda ima novih iskustava,pa iz tog razloga ne treba da budes rigorozan toliko.A lenjih ima sigurno pa pusti ih da postavljaju pitanja pa ako dobiju odgovor plus za njih.......bitno je samo da nema vredjanja.Zao mi je sto odavno nema tasa,pola,majstor gere,dekibosa itd sta li se dogadja?Za koji dan krecu radovi sa malinom treba nas biti sto vise na forumu za dobrobit svih nas..nadam se da ces prihvatiti moju sugestiju unapred zahvalan CRNJEVO

Pa tih ljudi sto si nabrojao i nema zato sto kvalitetne i zanimljive diskusije sve manje ima na temi,.Da nece mozda da komentarisu na koliko se metara postavljaju stubovi i zica po hiljaditi put ? Jave se ljudi kad dodje branje i kad bude tema koja je iole zanimljiva.
Ko nema sta pametno da napise ili pita nek cita i ne pise bez veze i poteze hiljadu puta prezvakane teme
 
Moje licno misljenje je da je rano za vezivanje maline,nebitno koji deo Srbije je u pitanju.Po meni nije isto kada je po mrazu spustena po zemlji,i podignuta gore,plus sto se seku krajevi iznad trece zice kada je vezana.Ja necu do pocetka marta,nema potrebe da se zuri,tada se lepo i jasno vidi koji lastar je zdrav,i kakvi su pupci.Opet ponavljam,moje licno misljenje.
 
Moje licno misljenje je da je rano za vezivanje maline,nebitno koji deo Srbije je u pitanju.Po meni nije isto kada je po mrazu spustena po zemlji,i podignuta gore,plus sto se seku krajevi iznad trece zice kada je vezana.Ja necu do pocetka marta,nema potrebe da se zuri,tada se lepo i jasno vidi koji lastar je zdrav,i kakvi su pupci.Opet ponavljam,moje licno misljenje.[/

potpisujem...,i ja isto tako razmisljam i radim
 
Vegetacija krece oko Trivundana,a dani su sve duzi,tako da o nekom mrazu od kog moze da strada malina u drugoj polovini fedbruara mislim da nema nista.Moze da se desi da padne neka veca kolicina snega koji ce verovatno niti vlazan i tezak i koji ce lakse polomiti lastare pustene nego uspravne i vezane uz zicu.Imate iskustva kolege Vilamet 2012 ovde sa tim vezivanjem pa opet nek radi ko kako hoce.Onaj ko mora da placa radnike za vezivanje mozda ne bi trebao mnogo da ceka,mislim da ce bar u nasem kraju biti potesko naci radnika pocetkom marta
 
Ja sam vec pola povezao i slazem se sa misljenjem vilamet2012.
Koja je razlika dal je spustena po zemlji ili je u vazduhu,a obicno ta sto je po zemlji od nje nema nista,ona je suva.Kod mene ni jedan lastar nije na zemlji bio bas iz tog razloga.
To se odmah vidi koji je zdrav,a koji ne ili kome malina mrzne,pa mora da ceka da vidi sta valja,a sta ne.
 
Ja od sutra pocinjem vezivanje i prekracivanje te odmah zatim i plavo prskanje, juce sam krcio malo dracu i kupinu oko malinjaka na kupini koje nije uopste bilo puno pa skoro na svakoj stabljici su gale (guke) ko orasi, znaci po preporuci je stvarno treba koliko se moze iskrciti oko malinjaka bar 100m.
 
Pozdrav za sve clanove foruma.
Redovno pratim forum ali me muci jedno pitanje na koje nisam nasao odgovor a to je: malina posadjena 7 11 2015 god i danas kad sam bio u malinjaku ,vidim da su pupoljci krenuli da bubre na sadnicama koje su tada posadjne (a iz korena jos nisu ) i na 50 ak sadnica ima mali ilistic pa me interesuje da li bi ja trebao da vrsim tretman sa plavim uljem ili ne?
Svaki vas savet mi je dobrodosao.
Hvala unapred.
 
Jedno obavestenje za clanove i prijatelje, udruzenje proizvodjaca maline "BACKOPOLJSKI MALINARI" ima svoju web sajt adresu: www.udruzenjemalinara.com ,kao i svoju kancelaraiju na adresi Marsala Tita 120, Backo Dobro Polje.
Pratite nas i kontaktirajte trudicemo se da budemo svima dostupni, vredni i strucni..
Prijateljima udruzenja jos jednom hvala na podrsci!
 
- - - - - - - - - -

Posto dolazi vreme vezivanja maline dolazi vreme i zastite,zato bih svima preporucio da razmisle o vodi kojom rade prskanje iz razloga sto sam i sam dobio takvo upozorenje od jednog eminentnog clana foruma,detalje mi nije otkrio pustio me je da se snalazim i trazim STA JE TO STO JE UZROK U VODI.Da mi je otkrio rado bih podelio sa vama,zato ako neko nesto zna neka nam kaze ja cu prvo krenuti sa ph faktorom,pa nadalje.....IZVINJAVAM SE AKO JE O OVOM VEC PISANO....Sve je pocelo sa sumnjom u neke preparate pa je na kraju izaslo na H2O....ne znam da li smemo u ovu temu ubacimo cene preparata i djubriva jer nam je i to ogroman faktor u obradi maline........................POZDRAV Evo nadjoh u pp rekao je da obratim paznju na mineralni sastav vode ....pozdrav za EMINENCIJU
 
Poslednja izmena od urednika:
Sta se uopste dobija ako se rabaca 50 kg na 10 ari? Na otvorenom prostoru nije nikakva prednost to sto nema semena korova.Moje misljenje je da je to cisto bacanje para ,svako sebi moze da uradi komposta za jednu prikolicu,a dzabe je,samo treba malo uloziti truda.To bacanje peletiranog stajnjaka je po meni vise da se umiri savest Inace ja sam danas zavrsio razbacivanje stajnjaka na jednoj parceli od 20 ari kupine .Dve prikolice od po 7 tona su me kostale 90 eura sa vucom i utovarom.
Razbacivanje nije kostalo nista :osmeh:
rezutatima sa itapolinom tj 50kg na 10ari sam veoma zadovoljan.neko bimogao da napise optimalne doze ja sam je koristio nekih 50kg na deset ari i sasvim sam zadovoljan kako se odrazila.
xssale mogao bi napisati kako se moze napraviti prikolica komposta?
 
80kg/10ari je doza koju koriste ljudi za koje znam da to djubrivo bacaju godinama ali obavezno je zafrezirati u zemlju.
Ja licno je nisam nikad bacao.
 
Nazad
Vrh