Radovi u malinjaku

juce sam isprskao maline sa galenikinim bakarnim oksilohloridom 50,tkzv.bakarni krec,mesto u sto litara vode da stavim 750 grama,ja u 75 litara vode stavim 700 -750 grama.
znaci,pogresio sam.
koje su posledice?
,nerviram se.
Pozdrav druze,ma nemoj se nervirati;moje skromno misljenje je da nisi nista preterano zaebao :)
Nego,zar jos nije rano za bakar? Ja njime tretiram malinu kada pocne da opada list. Mozda gresim?

- - - - - - - - - -

Poceo da mi radja ovogodisnji zasad.
sto to?
Meni se desava da cvetaju lastari ukoliko ih rano ostavim,tj.ako rano zakinem. Ali posto imam problema sa navodnjavanjem moram tako i to mi dodje kao rizik koga sam svestan ali prosto moram tako.
 
Sljivak,to ti je normalna pojava za Vilamet ako preraste.Dogodine ces imati rod,samo kada budes povezao,vrhove seces ispod tog dela gde je dao rod.
 
Meni treba za sadnju 4 ara manja količina svega nabrojanog, negde po 10 kg. Da li ima gde da se uzme na meru da ne moram uzimati celo pakovanje. Kod mene u Loznici nema...pitao sam na nekolio mesta...

- - - - - - - - - -

Pitanje je za Majstor Geru...
 
Meni treba za sadnju 4 ara manja količina svega nabrojanog, negde po 10 kg. Da li ima gde da se uzme na meru da ne moram uzimati celo pakovanje. Kod mene u Loznici nema...pitao sam na nekolio mesta...

- - - - - - - - - -

Pitanje je za Majstor Geru...


Ne znam da li negde ima na meru ova đubriva, ali ono što ostane možete iskoristiti iduće godine.
 
Ove je godine suša malinarima donela "raspberry leaf blotch virus", odnosno virus zamrljanosti maline, ali on nije ozbiljnije ugrozio proizvodnju pa je Srbija, posle osam godina, ponovo evropski lider u izvozu maline".Prethodne godine usled obilne kiše, malinjaci su se sušili zbog vlage"Koja je ova a koja prosla.Sta je susilo malinu virus ili kisa.Nek to nije toliko ni bitno.Malina je kad je cena u pitanju usla u spic,sam vrh.Samo srecne okolnosti zadrzavaju cenu na ovom nivou.Prvi prosecan rod u Cileu a pogotovo Poljskoj vratice cenu nazad i to prilicno.Plus nasi otkupljivaci i izvoznici koji time dobijaju vetar u ledja.Nema mesta za lazni optimizam.Ovo je prica iz instituta .Svak navodi vodu na svoju vodenicu.Kupujte institutove sadnice.Ja to tako vidim.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svim forumasima.
U nameri mi je da zasadim na 20 ari maline vilameta na sledecu jesen (jer sam za ovu zakasnio) pa imam pitanje.
Kada budem radio analizu zemlje, da li je dovoljno da uzmem uzorak do dubine od 30cm (s obzirom da malina ima plitak koren) ili moram da idem dublje ? Takodje, s obzirom da je parcela pod nagibom da li to menja postupak uzimanje uzorka zemlje ili ne, odnosno jel kopam pravolinijski tj. pod uglom od 90 stepeni ili moram pratiti nagib zemlje ? Koliko uzoraka je potrebno sa 20 ari, jel dosta 15 ?
I gde mi preporucujete da nosim zemlju na analizu i koliko to otprilike kosta (parcela je u okolini Pozege) ?
Hvala svima na pomoci
 
Postovani malinari,
moze li mi neko dati informaciju koliko pileceg djubriva smem rasturiti po malinjaku. Rec je o cistom pilecem djubrivu sa farme-planiram da ga rasturim u prolece kada povezem maline.
 
Juce isprskah malinu bakarnim preparatom i primetim na jednom struku par cveta...?Ima li toga i kod vas?
 
LJUDI ja dok nisam dosao na ovaj forum nisam cuo da se malina sadi na jesen.Na jesen se sadi voce a malina se sadi u prolece dok vegetacija jos nije krenula.
Ne znam ko je provukao tu pricu za jesenju sadnju ali u mom kraju vise od 30 godina malina se sadi u prolece.
 
Stigla je analiza zemlje pa me interesuju preporuke za melioraciju od ljudi koji imaju iskustva?
Ph u vodi-4,88
ph u KCI-3,79
CaCO3 od 0-2%
Humus 3,37%
N-0,17%
P2O5-10,70
K2O-22,33
 
LJUDI ja dok nisam dosao na ovaj forum nisam cuo da se malina sadi na jesen.Na jesen se sadi voce a malina se sadi u prolece dok vegetacija jos nije krenula.
Ne znam ko je provukao tu pricu za jesenju sadnju ali u mom kraju vise od 30 godina malina se sadi u prolece.
Sadi se na oba nacina... u principu je sve jedno... oba nacina imaju svoje prednosti i mane... a kad se sadi, zavisi od podneblja, godine(vremena i uslova) a najvise od obicaja(ako 10 ljudi sa kojima pricas kazu jesen onda i ti kad sadis sadis na jesen....
Ja licno sam sadio u prolece... ali kod mene je obicaj jesenja sadnja...

Nego drugari.. pomalo me brine sto je jos zelena malina... dobar list... i to ne samo kod mene... zabrinjava me ovo...
 
Isnogood,право је време за фунгицидну заштиту а и за спремање корена биљака за зиму и кретање у пролеће.Такође време је за изношење полузрелог компоста и распростирање око биљака у слоју око 3-5 см.
 
Hvala deda lalo... nema jos nista od fungicida... ne staju ni kisa ni vetar nekoliko dana.. zadnju pauzu sam iskoristio da pokosim ovlas ocupam i iznesem te ostatke napolje... a i cekam da malo stane vegetacija(tako su me savetovali)... bas je bujna... i dovezao sam kravljeg staljnaka(relativno svezeg) na gomilu da razvezem kolicima kad vreme dozvoli i zemlja prosusi... neki su mi predlagali da sa djubretom sacekam prolece pa da ga ufreziram u zemlju ali meni je nekako jesen logicniji izbor...
 
Postovani malinari,
moze li mi neko dati informaciju koliko pileceg djubriva smem rasturiti po malinjaku. Rec je o cistom pilecem djubrivu sa farme-planiram da ga rasturim u prolece kada povezem maline.
Pozdrav druze. Bacao sam djubrivo od golubova,i smatram da je po sastavu slicno sa svim zivinskim djubrivima.
Mnogo je jako i mene su savetovali da ga razbacam poput vestackog,ynaci u saku i nasevas po citavim medjurednom prostoru a ne samo oko malina.
Smatram da je mnogo dobro i svima bih ga preporucio.

- - - - - - - - - -

A sto se tice zelenog lista maline,ma neka ga druze i treba da se zeleni :osmeh:
Smatram da malina vegetira do pojave prvih slana. Neka je jos koji dan,zauvar je :osmeh:
 
Nazad
Vrh