Radovi u malinjaku

bila kisa,sutra najavljuju lepo vreme,po sam mislio prskanje da obavim.
i to Promesa i folijarna prehrana,da li mogu da stavim Fobos ,posto mu je karenca 28 dana?
nemam u blizini da kupim Kozak,pa zato pitam?sta umesto Fobosa,a da ima malu karencu i da moze u cvetanju?
da li sme fobos u Cvetanju da se prska?
nov sam u ovome,pa mi treba pojasnjenje.hvala

bilo kakav odgovor?dobro bi dosao,jr planiram danas da prskam?
 
kapaljke su na 30 cm i to je idealno
junior crevo fi 16 Irittec

- - - - - - - - - -

Meni ovo lici na manji potencijal plodova..... osrednja bocn, grana bi trebalo da ima 30++ podova zametnutih a manje minimalno oko 20 formiranih plodova,....??? Mislim da je trebalo bar 3 do 4 tretmana Bioplant -flora ili slicno .... i slavol vvv i slicni ....izazivaju bolje cvettanjeee....?

U pravu ste ima manje cvetova/plodova
ovo je prva godina na rodu i ima na duzim granama oko 20-22 zametnuta a na kracim oko 11-14
da nije kasno da preprskam Bioplantom?
 
quote_icon.png
Citiram: ibrkic
Lepo izgleda lisna masa.Samo kod cvetanja maline treba obratiti paznju da li se cvet formira samo na vrhovima bocnih grana ili duz cele bocne grane od vrha do dna u pazuhu lisne drske.Cesto lisna masa izgleda bujna ali u unutrasnjosti nema roda.


pole


Meni ovo lici na manji potencijal plodova..... osrednja bocn, grana bi trebalo da ima 30++ podova zametnutih a manje minimalno oko 20 formiranih plodova,....??? Mislim da je trebalo bar 3 do 4 tretmana Bioplant -flora ili slicno .... i slavol vvv i slicni ....izazivaju bolje cvettanjeee....?


Ovo mi je kao pocetniku jako zanimljivo...Danas sam brojao zametnute plodove kod mene i ima od 10 do 15 po bocnoj grani u proseku.Malina je stara 1.godinu,prvi rod.Jako je bujna.Plodovi su koncentrisani na vrhovima bocnih grana.Da li je zaista realno moguce imati 30++ plodova po bocnoj grani i ako jeste kako do toga doci...Da li mogu sada pospesiti jos cvetanja s obzirom da mi je malina vec skoro sva precvetala a ipak pcela ima bas mnogo samo zuje...Imam slavol VVL jednom sam tretirao,da li sada sme opet,ima li karencu isl...hvala :ppozdrav:
 
Komšo prskaj Slavolom slobodno nema on karencu , nece naneti štetu a moze da pomogne. Pogledaj niz rodnu granu ka stablu vide li se kakvi mali izdanci gde bi trebalo da se počnu formirati cvetni pupoljci. Realno je ne 30 vec i više plodova dobar rod je ako imaš 8 do 10 plodova na 10 cm rodne grane aona zna biti duga i 70 do 90 cm.
 
Kod mladih malinjaka rodni pupci to jest rodne grane su češci i bude ih 25 do 30 komada a kod starijih malinjaka ide od 15 do 20 kom.
 
kod mene poceli plodovi da menjaju polako boju sad su svetloljubicasti. danas sam prskao abastateom+ nu fulm jer ima grinja i mrava, u ponedeljak planiram da prskam sa promesom i dional 500sc sad neznam da li da ubacim i kvadris zbog ovih kisa a u sredu samo slavol vvl? inace kod dobrih lastara koje nije unistio grad i poplava prosle godine duzina rodnih grancica su na nekih 50-70cm i ima oko 20-25 ploda. a lastari za sledecu godinu su vec na 40-50 cm a neki su dosli i do prve zice izgleda da sam ih rano pustio da rastu.
 
kod mene poceli plodovi da menjaju polako boju sad su svetloljubicasti. danas sam prskao abastateom+ nu fulm jer ima grinja i mrava, u ponedeljak planiram da prskam sa promesom i dional 500sc sad neznam da li da ubacim i kvadris zbog ovih kisa a u sredu samo slavol vvl? inace kod dobrih lastara koje nije unistio grad i poplava prosle godine duzina rodnih grancica su na nekih 50-70cm i ima oko 20-25 ploda. a lastari za sledecu godinu su vec na 40-50 cm a neki su dosli i do prve zice izgleda da sam ih rano pustio da rastu.
brateeeeeeeeeeeeee uprostite stvari....berba pred vratima....Switch i zdravo djaci...bice cancera,mnogo cancera....abastate pogani ubica pred samo zrenje..milina...
 
Ja vise verujem mojoj malini nego nekoj tamo sa pijaca, ja bar znam cime i koliko sam tretirao, a licno znam ljude iz moje okoline koji uopste nemaju kontrolu nad koriscenjem hemije vec sipaju "od oka".
 
kod mene poceli plodovi da menjaju polako boju sad su svetloljubicasti. danas sam prskao abastateom+ nu fulm jer ima grinja i mrava, u ponedeljak planiram da prskam sa promesom i dional 500sc sad neznam da li da ubacim i kvadris zbog ovih kisa a u sredu samo slavol vvl? inace kod dobrih lastara koje nije unistio grad i poplava prosle godine duzina rodnih grancica su na nekih 50-70cm i ima oko 20-25 ploda. a lastari za sledecu godinu su vec na 40-50 cm a neki su dosli i do prve zice izgleda da sam ih rano pustio da rastu.
Pa promesa ti je domaci quadris:osmeh:
 
Pa promesa ti je domaci quadris:osmeh:
e to nisam znao :D :D :D znam samo da je promesa protiv bolesti susenja izdanka: Azoksistrobin je sistemični fungicid sa protektivnim i kurativnim delovanjem. Inhibira klijanje spora, porast micelije, a sprečava i obrazovanje spora. Inhibira transport elektrona u respiratornom lancu. quadris za suzbijanje uzročnika kestenjaste pegavosti i sušenja lastara (Dydimella applanata) u koncentraciji 0,075% uz utrošak vode od 600-1.000 l/ha tj. 7,5 ml u 6-10 l vode na 100 m[SUP]2[/SUP], preventivnim tretiranjem od faze mladih lastara visine oko 60 cm (obično od kraja maja) uz najviše 3 tretiranja tokom vegetacije u razmaku od 10-12 dana.
 
e to nisam znao :D :D :D znam samo da je promesa protiv bolesti susenja izdanka: Azoksistrobin je sistemični fungicid sa protektivnim i kurativnim delovanjem. Inhibira klijanje spora, porast micelije, a sprečava i obrazovanje spora. Inhibira transport elektrona u respiratornom lancu. quadris za suzbijanje uzročnika kestenjaste pegavosti i sušenja lastara (Dydimella applanata) u koncentraciji 0,075% uz utrošak vode od 600-1.000 l/ha tj. 7,5 ml u 6-10 l vode na 100 m[SUP]2[/SUP], preventivnim tretiranjem od faze mladih lastara visine oko 60 cm (obično od kraja maja) uz najviše 3 tretiranja tokom vegetacije u razmaku od 10-12 dana.


Podebljano je veoma konfuzno....???? Da li je potrebna preporucena kolicina vode...??? u nekiim feno-fazama ,ispada da i prazan prostor treba kupatiiii...._?
 
Po meni ako je koncetracija 0.075% onda ides 75 grama na 100 litara vode.Prakticno onda prema kolicini vode ti odredjujes kolicinu preparata. Uvek postujes koncetraciju 0.075%.
Stelujes prema kolicini vode sa kojom mozes da predjes malinjak.Medjutim kod signuma imate iskljucivo kolicinu po jedinici povrsini.To bi po meni znacilo da koncetracija moze da varira.Ako ne gresim cini mi se da bi to tako bilo.
 
Po meni ako je koncetracija 0.075% onda ides 75 grama na 100 litara vode.Prakticno onda prema kolicini vode ti odredjujes kolicinu preparata. Uvek postujes koncetraciju 0.075%.
Stelujes prema kolicini vode sa kojom mozes da predjes malinjak.Medjutim kod signuma imate iskljucivo kolicinu po jedinici povrsini.To bi po meni znacilo da koncetracija moze da varira.Ako ne gresim cini mi se da bi to tako bilo.

Siguran sam da znate sta je koncentracija a sta doza ..okej ..... _? ali postavlja se pitanje ?

U feno- fazi kad su bocne grane 10-15 cm , i atomizerom sa samo po tri mlaznice ukupno 6 mlaznica 0.8 brzinom oko 6 km/h veoma se dobro orisi vise od 1 ha sa 450 l/vode ...sto onda zbunjuje preporuka ..... da treba 600-1000 l/v. dali zaista treba u svim slucajevima ta kolicina vode....? mislim da nee.

Stoga se ovisno od pesticida pridrzavam preporuke po koncentraciji ili po dozi ....u nekim slucajevima izracunavamo i dozu i koncentraciju ...pa uzmemo srednju vrednost...?

Po mom iskustvu od pre neki dan tretiranje ...zbog vece lisne mase ukljucenno po 4 dizne = 8 i po prporucenoj koncentraciji povecana je i kolicina vode na 600 l/h i opitom sa novinama i odokativno vidi se da je korektno oroseno . Vetar smanjiti na jedinicu...? Podesiti ga na min visinu.
 
Siguran sam da znate sta je koncentracija a sta doza ..okej ..... _? ali postavlja se pitanje ?

U feno- fazi kad su bocne grane 10-15 cm , i atomizerom sa samo po tri mlaznice ukupno 6 mlaznica 0.8 brzinom oko 6 km/h veoma se dobro orisi vise od 1 ha sa 450 l/vode ...sto onda zbunjuje preporuka ..... da treba 600-1000 l/v. dali zaista treba u svim slucajevima ta kolicina vode....? mislim da nee.

Stoga se ovisno od pesticida pridrzavam preporuke po koncentraciji ili po dozi ....u nekim slucajevima izracunavamo i dozu i koncentraciju ...pa uzmemo srednju vrednost...?

Po mom iskustvu od pre neki dan tretiranje ...zbog vece lisne mase ukljucenno po 4 dizne = 8 i po prporucenoj koncentraciji povecana je i kolicina vode na 600 l/h i opitom sa novinama i odokativno vidi se da je korektno oroseno . Vetar smanjiti na jedinicu...? Podesiti ga na min visinu.

iskreno neznam to za traktor ja prskam rucnom prskalicom i utrosim 50l-70l tj 5-7 kanti kako raste malina sve je veci utrosak preparata zbog vece lisne mase , svaki preparat rastvaram po upustvu i predvidjenoj dozi, gledam da dobro okupam malinu tj da sve zahvati a ne samo spoljne listove i prskam iskljucivo predvece zbog manjeg isparenja i list ima vise vremena da apsorbuje preparat. juce mi je komsija rekao da mesa mleko i preparate zbog lepljenja jer se sa mlekom preparat zalepi za list i ostane duze ali meni je to bilo smesno jer koliko ja znam mleko ubija otrovne supstance.
 
Nazad
Vrh