Radovi u malinjaku

Ma neee ... ja sam ga shvatio da je nov zasad pa sadnice kad da isece ....? a to je kad niknu svi novi lastari ,,,, al ako je dobra prihrana i dobre sadnice moze da ih ostavi da u junu nabere malo za slatkooo..poz

Nov je zasad.Pa zato pitam kada jer mi je novo.
A sto se tice berbe,komsija je brao vec u prvoj godini.Posadio u jesen 2013. i brao u 2014.
 
Pozdrav! Treba mi jedna informacija,posto ovde kod nas rade svakakvi ljudi u poljoapoteci! Sta god da ga pitas on te gleda zbunjeno! Uzeo sam karate zeon za malinu al mi ovaj nije znao reci koliko ga ide na 10l vode?
 
Danas sam obavio prvo prskanje, Antracol+Mospilan (u planu je bio Karate zeon ali ne smije se miješati sa Antracolom).
Evo nekoliko slika pa bih molio iskusnije da prokomentiraju o kojem se štetniku radi?

xpse2x.jpg


m798y9.jpg
Ovo sam I ja primetio na par listova, kod mene, nadam se da nije neko virusno oboljenje...
 
Otkud grinja sad ovako rano, a nisam primetio ds ima ista ispod lista. Ja se plasim da nije novi virus koji je harao prosle godine, isti simptomi kao I kod grinja.
Sutra ako vreme dozvoli idem prskati, jer kod mene pocele da se formiraju cvetne grane. Sad ne znam da radim sa ovim. Planirao sam da krenem sa primesom + fastac + slavol.
 
2nl65jb.jpg
[/IMG]
2a0ao81.jpg
[/IMG]
Ovoga puta sa slikom. U delu malinjaka javljaju mi se lastari znatno svetlije boje u odnosu na ostale. Idu vise ka zutoj nego zelenoj. Primetio sam i da novi lastari koji izlaze iz zemlje imaju istu boju. Naadam se da se na slikama vidi razlika. jel zna iko sta bi moglo biti?
 
Kod mene su se javljali ovakvi problemi ali ništa zabrinjavajuće. Uglavnom ovakva stabla uklanjam zbog opasnosti da nije virus ali se to dalje ne javlja na okolnim biljkama. Evo šta sam uspeo da pronadjem;

Nedostatak gvožđa

Poznat i kao hloroza koju izaziva kreč.Simptomi su veoma slični kao kod nedostatka magnezijuma i često se javljaju zajedno.

Osetljive biljke:
Kruška, malina; biljke koje vole kiselo zemljište, na primer kamelija, azaleja na alkalnom zemljištu, ali može da se javi kod svih vrsta biljaka.Simptomi:
Lišće dobija žutu i smeđu boju po ivicama a potom i duž žila . Mlado lišće može sasvim da požuti ili pobeli i potpuno izgubi zelene delove.Uzroci:
Prevelika pH vrednost zemljišta kod biljaka koje vole kiselu sredinu. Prevlažno zemljište. Preterana upotreba fosfata.

Prevencija i suzbijanje:
Gajite biljke kojima odgovaraju uslovi zemljišta. Dodajte dobro zgorelo đubrivo ili kompost.

Prema ovoj literaturi malina voli kiselo zemljište što i moje iskustvo potvrdjuje ali do koje granice zasada neznam ali vreme će pokazati jer u jednoj parceli podižem Ph a u drugoj ne , videćemo.

Da naglasim da sam imao ovakav simptom upravo u njivi gde sam bacao krečni materijal.
 
Vilamet kako je objasnio slicno iskustvo sam i ja imao

Licno mislim da virus se brzo siri .... stoga nebi bilo samo na nekoliko biljaka...? nznm

Ako se secam od 3 lastara (imao sam zuto) jedan sam izvadio da ga nosim zastitaru ,al nisam. A druga dva sam tretirao 2x EXSTRASOLOM sa par kapi FERTI LIDER mislim da sam im dao po saku peletiranog stajnjaka i kasnije se to normalizovalo ....nisam se vise ni obazirao na njih.

Za ostale slike .....? neznam ali za grinju mislim da nije bilo uslova ...a bakteriozna plamenjaca je mogice ako je jutro bilo sa rosom a sunce malo vise ugrejalo.
 
Poslednja izmena od urednika:
imam izmedju redova 2.5m razmaka,da li moze da se taj prostor zatravi?
Posto nemam frezu,lakse bi mi bilo da bude trava pa da kosim,ali drugar mi kaze da su svi dobri malinjaci frezirani,pa sam sada u nedoumici.
Inace,zasad je Vilamet i nesto malo Mikera.
Veliki pozdrav svim malinarima,mnogo mi znaci ovaj forum,jer sam nov u ovome i strah me je da nesto ne pogresim.
 
Ako je plamenjaca onda morace ridmil zalivanjem, + promesa sa insekticidom. Ovo vreme bas nije na ruku malini. Vlage ima na pretek, a hladno.
@ aksa naravno da je bolje kad je isfrezirano izmedju redova, manje stetocina I bolesti I bolje za koren biljke kad je zemlja rastresita. Ako vec ides sa travom vidi koja ne pravi dubok koren.
 
nove cene onih izraelskih prihrana koje koristim
kalcijum 92 proslogodisnje 65
magnezijum 119 108
kalijum 178 160

Poskupeli dobro iako ja kupujem od uvoznika znaci da cene mogu biti i vece kod zastupnika.
Jos ove godine dok sam daleko od malinjaka cu ovako,a od sledece ce bogami da ide sve preko lista jer cene su im postale malo previsoke i tek ce da skacu.
Fertilideri elit i vital po dva tretiranja su 8000 a ovo ce da da me izadje 30000. Probacu u novom malinjaku preko lista pa cu da vidim razliku u krupnoci ali haifa polako postaje preskupa pogotovu sto je cena maline neizvesna svake godine

- - - - - - - - - -

Inace ove godine yara komplex jeftiniji kod hladnjacara nego kod uvoznika za 2 dinara
 
Ekipa, danas mi u apoteci lik dade Everest za plamenjacu maline, medjutim kad dodjoh kuci vidim da je preparat na bazi bakra tj bakar hidroksid. Kaze time se sad prska. Sta da radim sa ovim smem lo ga koristiti ili da uzimam drugo a ovo ostavim za zimu?
 
Nazad
Vrh