Radovi u malinjaku

Осмелио сам се да наставим реченицу нашег пријатеља из Винче:....лепо за око -да.. али одлично за сво биље које се размножава ризомом.Па сад како је коме воља.
Вршили смо истраживање,на више локација на којима се гаји малина,на сабијање тла проходом механизације,проходом људи било при обради и заштити биљака било у берби плода малине или купине,било при обради тла и свих поступака у гајењу истих после брања.Највеће сабијање се догађало уз употребу фрезе и уза саме биљке од притиска стопала берача као и свих оних који су у малињаку-купињаку радили око биљака, у бројним проходима.У наставку испитивања је испробано и више начина да се то сабијање сведе на прихватљиву меру и дошло се до неколико начина(зависи од више фактора који ће се начин/начини користити)у циљу смањења сабијања тла.Молим Вас да извинете што их нећу навести јер то спада у професионални део знања и вештина ове проблематике.
 
i sta sad da se pretplatimo za nastavak teksta tako zvuci, mada mene licno ne ne zanima ta informacija jer kod mene je medjuredni prostor zatravljen
 
Mere u cilju suzbijanja tla u profesionalnom smislu ne znam ali ih mogu naslutiti. Ne koristiti frezu, plug, teške traktore.

Mere smanjenja tog problema sam već naveo - podriva pa tiler eventualno tanjirača, sredinom leta zatraviti i kositi. Može i samo zatraviti i podrivač 2 puta godišnje.
 
Ja onako laicki kooontam.....10 cm od kultivara nista ostaje za budacic (motika se pokazalo kao lose resenje) . a onda podrivanje (pacje sape i kopljasto) naizmemicno ovisno od faze fegetacije ( i vrste korova) u sirini 30-40 cm = 50-ak cm obradjivati. ostalo zatravljeno i ponekad dozvoliti korovima da puste dublje korenov sistem ,tako ce ???? rihliti ...??? + ? dva puta u toku vegetacije aerisati zemljiste na dubini od ?? 6-8 cm

Pripremam se za narednu sezonu da napravim i Aerator...? lLogicno mi delujeee aerisanje.
 
Jalovi ugar se može postići na više načina, bitno je da nema ni travke, taj način obrade ima svoje prednosti i mane.

Ali ići frezom međuredno nema nikakav smisao a kontraproduktivno je za sastav zemljišta i njegovu strukturu. Lepo izgleda onako sitno i fino, a ispod kamen. Nepotrebno, kontraproduktivno, lepo za oko - da.
I sta treba ovi u brdima da pobacaju freze?
 
U brdima je najbolje ni ne obrađivati zemlju već zalediniti, ako pričamo o velikim nagibima, ako su ekstremno veliki onda se radi terasiranje terena. Jalovi ugar je u brdovitom terenu najgora opcija zbog spiranja zemljišta sa površine.
 
U brdima je najbolje ni ne obrađivati zemlju već zalediniti, ako pričamo o velikim nagibima, ako su ekstremno veliki onda se radi terasiranje terena. Jalovi ugar je u brdovitom terenu najgora opcija zbog spiranja zemljišta sa površine.
Ja lepo kazem da moj stric na Kopaoniku tako gaji malinu, ne samo on vec svi, kosi se izmedju redova oko maline samo okopava
 
Rile, to je najbolji način.

Trebalo bi ipak i jednom godišnje ili jednom u dve godine proći podrivačem ali onim sa jednim ili dva noža što idu duboko, ne mislim ovaj nalik na tiler, proći između malina posred reda da bi se malo razbila zemlja da ne zadržava vodu.
 
Rile, to je najbolji način.

Trebalo bi ipak i jednom godišnje ili jednom u dve godine proći podrivačem ali onim sa jednim ili dva noža što idu duboko, ne mislim ovaj nalik na tiler, proći između malina posred reda da bi se malo razbila zemlja da ne zadržava vodu.
Tamo su maline svuda pod nagibom i to solidnim tako da nema zadrzavanja vode. Tu malinu sam i ja posadio ovde u ravnicu, videcemo kako ce biti...
 
Kosjerac, baš na to mislim, tako se travnjak ne narušava, prođeš jednom levo, jednom desno, jednom po sredini... :) nisi rastambrljao zemlju ako već želiš da ostane livada.

Vidi se i na 0:45 sekundi piše "cutting drainage channels to drain wet areas" tj po naški seče kanale za drenažu za odvođenje vode iz mokrih deonica.
 
danas sam dobio rezultate analize zemljista. analize su sledece ph dubina 30cm 5.24 60cm 5.19 humus 30cm 4.05 60cm 2.89 azot 30cm 0.2 60cm 0.14 fosfor 30cm 14.3 60cm 13.8 kalijum 30cm 30 60cm 16.4. preporuceno krecnjak 130kg stajnak 850kg npk 8:16:24 175kg kan 62.50kg na 25 ari zemljista. rekli su mi u sluzbi da je zemlja odlicna samo malo da se poveca ph vrednost. ali mene buni to sto je smolnicava zemlja a malina trazi rastresitu zemlju tako sam procitao na netu a oni tamo kazu da to nema veze sa malinom vazno da ona ima hranu da se razvija to da li je smolnicava ili peskovita ima veoma mali uticaj na razvoj i prinos maline. Takodje su mi rekli da bacim stajsko i vestacko djubrivo sad zajedno i onda odmah zaorem ili frezujem da bi pomesao zemlju, bacanje u prolece nema neki veliki znacaj zato sto razlaganje ovih djubriva traje i do 3-4 meseca. Neka sugestija? Parcela je pod nagibom tako da nema zadrzavanja vode osim na kraju parcele gde nema malina.
 
3-4 sad. po duznom metru, toliko dozvoljava broj izdanaka u prvoj godini da se sto bolje ukoreni i da u drugoj godini da pune rezultate berbe, i tada na 1ha. staje sad. oko 9 hilj. to je u 1 god 8-10t. maline. Mozete vi staviti razmak izmedju sad. i na 1m. sve zavisi od vas dal zelite pun prinos sa tog 1ha. i u prvoj god. ili da formirate pun rod tek u 3 god. Sa 115 ari mal. u drugoj godini je bijo prinos oko 23t. maline "polana". Prve godine je posadjeno oko 10 000 sad.:ppozdrav:..
 
Poslednja izmena:
3-4 sad. po duznom metru, toliko dozvoljava broj izdanaka u prvoj godini da se sto bolje ukoreni i da u drugoj godini da pune rezultate berbe, i tada na 1ha. staje sad. oko 9 hilj. to je u 1 god 8-10t. maline. Mozete vi staviti razmak izmedju sad. i na 1m. sve zavisi od vas dal zelite pun prinos sa tog 1ha. i u prvoj god. ili da formirate pun rod tek u 3 god. Sa 115 ari mal. u drugoj godini je bijo prinos oko 23t. maline "polana". Prve godine je posadjeno oko 10 000 sad.:ppozdrav:..

Pozdrav joksic,

Ja planiram saditi 4 sadnice na metar Heritidz ili Polane tj. na 30 ari planiram oko 4000 sadnica,planiram rod u prvoj godini da imam, pa vidicemo koliko ce biti.Al me buni ova tvoja racunica ispada da sa 1 m2 ubrao 2kg, nisam siguran da li je to realno, jer dosada sam uvjek raspolagao podacima da se taj prinos krece od 1.25-1.6 kg/m2.
 
Nazad
Vrh