Radovi u malinjaku

vidim da nema odgovora,planiram oko 15 ari,kod druga sam nabavio dva traktorske prikolice ovcijeg djubreta,i to cu u redove.
Razmak redova,2,2m ili 2,5m?sta je bolje?
DA nije kasno da sve zavrsim do 15 oktobra?
hteo sam pola parcele Vilamet,a pola Miker,jer mi se cini da je za pocetnika to najbolja podela.
Vode imam dosta,nabavicu kap po kap,ja sam za trake,tako sam navikao.
moj malinjak je na severu Kosova i Metohije,pa sam hteo da pitam ima li gde blizu,Brus ili Aleksandrovac, dobartj.zdrav sadni materijal.
Molim vas, kontaktirajte me na mejl.
Hvala puno sto ste procitali,pomozite ako mozete,kod mene nije razvijeno gajenje malinee,ali promenicemo to ,zar ne?
ima li koga da malo pomogne ili ohrabri?:sta:
 
Ja sam maline sadila 18. novembra (Zlatiborski kraj), tako da kasno nije!
Za miker ti treba razmak min 2,5 m(kod mene je 3m), a za vilamet ako je rucna obrada moze i ispod 2,5m.
Za sadni materijal u tvom kraju ne znam, knjige kazu da je najbolje uzeti sertifikovane sadnice, ali ja licno smatram da je sasvim dovoljno uzeti i iz zdravog i dobrog malinjaka( a po necijim iskustvima i sigurnije) a i 5 X jeftinije.
Svako dobro i srecu ti zelim.

P.S. Citaj ovu temu od pocetka, jer su 2011 i 2012 clanovi bili mnogo raspolozeniji za diskusiju i savete, ja sam odavde sve naucila, a pitanja i nedoumice su iz godine u godinu ista.
 
jel imao neko iskustvo sa gajenjem maline na smonici tj blago smonicavom zemljistu? ako ima neka podeli iskustva hvala
 
Poslednja izmena:
Da li je jos rano poceti sa vadjenjem sadnica, Miker i Vilamet......kad je najbolje vreme za to.....ne mogu da cekam kraj novembra , necu stici da posadim jesenas ako bude padavina kao sto najavljuju za drugu polovinu novembra...
 
Mislim da bi trebalo sacekati da spadne list sa sadnica to jest da prestane vegetacija.
 
ja sam vec posadio,pre nedelju dana,1200 vilamwt i 500 miker,tako da mislim da nije rano,pada temp.i vlazno je zemljiste.ili gresim?
 
Ja je nisam nikada vadio ni sadio pod vegetaciom, ne kazem da je nemoguce, sve se moze probati.
 
Kolega mi sadijo polanu prosle godine sa rodom, pa se sve primilo. Mi smo poceli sa vadjenjem jos prosle nedelje i nema uopste bojaznosti za prijem, a evo i mrazeva tako da nema tu sta cekati.
 
Poslednja izmena:
Pita me jedan prijatelj koliko godina može Vilamet da daje primeren rod, njegov zasad ima 11 godina i izdanci koje je ostavljao za sledeću godinu su kaže jadni i nikakvi, pa da zna da li sada da sadi nove ili je imao ipak neki problem pa se nisu dobro razvili?
 
kod mene malinjak star 13 godina mogu slobodno reci nikada bolji kod mog komsije do 24 godine davao solidan prinos, mada sve zavisi i od nege malinjaka
 
Kod mene ima komsija malinjak Vilameta star 27 godina,Ove godine je nabrao na 25 ari 3,7 tona i u odlicnom je stanju. Obesen mu je u nekakvoj strani da je covek napravio stepenice vrstama da bi mogao da bere a da ne slomi kicmu.
 
Pita me jedan prijatelj koliko godina može Vilamet da daje primeren rod, njegov zasad ima 11 godina i izdanci koje je ostavljao za sledeću godinu su kaže jadni i nikakvi, pa da zna da li sada da sadi nove ili je imao ipak neki problem pa se nisu dobro razvili?
Cuo sam da u ravnicarskim krajevima manje traje, ali ne znam zbog cega.
 
evo me posle duzeg vremena I uzasnut sam.zar niko ne pise o novoj bolesti malini gde je zutilo lista I mnogo manja krupnoca a skoro je pola malinjaka zarazeno sa tim.
vecinom su mislili da su to grinje al to blage veze nema sa grinjama.
cinimi se da bi mnogi samo pare,jest da je monopol nevidjen ali I trziste trazi kvalitet.
budimo samo realni
sto bi reko pokojni pavle...budimo ljudi...
 
Nazad
Vrh