Radovi u malinjaku

voda sto posto....vidi se tu na slikama ispucala zemlja a to je pouzdan pokazatelj da je tu bilo previse vode neki odredjeni period....
Ispucala zemlja moze i da znaci da je zemlja losa za malinu. Obicno smonica puca na suncu,a malina nikako ne podnosi takvo zemljiste. Takva zemljista zadrzavaju vodu isuvise dugo pa se malina samo odjednom osusi,bez ikakvog razloga. Mozda bi trebalo da proveris sastav zemljista da ne radis dzabe malinu na toj parceli. Ako u potpunosti niste sigurni da li je zemlja dovoljno peopusna ne sadite malinu. Ova susenja zasada u zadnje vreme su verovatno posledica toga,a da to nikome nije palo na pamet. Imali smo susnih zadnjih 5 godina i onda 2 sa dosta kise u prolece. Ja se ne secam da se u zadnjih 10 godina ljudi zale na susenje maline kao u zadnjih par. Malina se sadi sve vise ,a ne vodi se racuna gde voda moze da se zadrzi.U jednom mom malinjaku se susi nekih 5metara vec par godina i malina je tu najlosija. Nisam mogao da utvrdim sta se desava dok nisam skontao da je tu udolina ,a livada od 50ari pod nagibom je iznad njive i sva voda zavrsi tu. Sto je najjace ta njiva gde je malina je cak i peskovita ali ne vredi.
 
pozdrav svima,odlican je forum,narocito za nas nove malinare:osmeh:
pitanje>da li sada(11.06.2014.god.)moze da se prskaju maline sa akordom Wg i sa fobos (sc ili cs nisam siguran),
i ako mogu da li mogu da se mesaju tj. zajedno u pumpi za prskanje?
 
akord ima karencu 21 dan,pa ako ti malina nece da zri za toliko prskaj.u protivnom ne truj I sebe I druge.za fobos ne znam.
dnas obidjoh dosta malnjaka.siguno je 10-15 posto otislo,a cinimi se da ce jos jer tek u branju se najbolje vidi
 
Poslednja izmena od urednika:
hvala puno za odgovor,ipak je kasno za akord,a moram da nadjem karencu za fobos.
ili pomoc koju zastitu sada smem da prskam?tj koji insekticid moze sada da se koristi?
malo sam mozda naporan,ali strah me je da ne pogresim nesto:sjasi:
 
Poslednja izmena:
Pa koliko je kise palo nije ni cudo, ne znam da li bi sta pmoglo da uradim nekoliko drenaznih kanala po preko u odnosu na redove, a zatim da sredinu reda nekako spustim u odnosu na malinu kako bi voda isla ka sredini...
 
POLE

U vezi onog pitanja za novu malinu.Kolicinie prihrane isto kao za malinu koja je odrasla ili manje??\
Ja nemam trenutno tu kap po kap pa cu bacati po zemlji
 
Poslednja izmena:
Pozdrav kolege malinari,interesuje me jedna stvar,list maline je poceo da zuti dali bi trebalo da joj se doda gvozdja,kalcijuma ili vec sta i koji preparat? Inace berba je krenula pre dan dva
 
Juče prvo branje i nije baš sjajno što se tiče ukupnog utiska, a i po onome što se moglo videti u gajbama na otkupnom mestu ovde za početak nije obećavajuće. Da ako bude po onoj narodnoj da se prvi mačići bacaju u vodu.
 
Nije ovako,mlade su ok aliove sa rodom dosta bledje od njih,kaoda im fali nesto...

Fali im sigurno,ako su lastari dobri a samo rodne žute, jer sad im treba mnogo više hrane da iznesu taj rod. Trebao si pre zrenja da je malo isforsiraš preko lista sa vodotopivim NPK. Posebno da joj daš dovoljno kalijuma za krupnoću i kvalitet ploda. Sad u branju ne znam čime bi smeo da prskaš, možda neko organsko tečno, pitaj u poljoprivrednoj apoteci.
 
Ja cu sad mojoj malini da bacim kalijum ali u zemlju.Kalijumom se u branju ne prska jer je otrovan.Haifa kalijum 200kg/ha cena 160 din/kg
Ako ce vec da prska fertilider elit sad moze
 
Poslednja izmena od urednika:
marko pozdrav ali moram malo da te demantujem kod mene je smolnica i odgovara malini ali ako ima podzenih voda onda je situacija zajebana mora se uraditi drenaza i problem resen , po meni nema lose zemlje moze biti samo los gazda :osmeh:
 
marko pozdrav ali moram malo da te demantujem kod mene je smolnica i odgovara malini ali ako ima podzenih voda onda je situacija zajebana mora se uraditi drenaza i problem resen , po meni nema lose zemlje moze biti samo los gazda :osmeh:
mozda za krompir,kukuruz,sljive...nema lose zemlje dok je malina lepotica I nece u svaku zemlju
koliko vidim vremensku prognzu de sedam dana kisa.tako da ce biti problma u branju....
 
marko pozdrav ali moram malo da te demantujem kod mene je smolnica i odgovara malini ali ako ima podzenih voda onda je situacija zajebana mora se uraditi drenaza i problem resen , po meni nema lose zemlje moze biti samo los gazda :osmeh:

Ajde da vidimo i to. Malina pusta koren i do 80cm u zemlju a ti to da dreniras ne mozes. Nece ona da se osisi odmah nego posle par godina dok koren ne propadne dovoljno. Desavalo se to kod nas posade ljudi malinu bude dobra 3-4 godine i onda se samo osusi bez razloga. Imali smo kao sto sam rekao par susnih godina. Kad bude par kisnih pa cemo da vidimo ko je u pravu. Nego reci mi koliko ti je star malinjak moguce da ti je smonica samo povrsinski sloj a dole neki propusniji. Ako je sve smonica nema sanse da se mqlina tu zadrzi dugo.Suvise sporo voda prolazi da bi koren preziveo

- - - - - - - - - -

mozda za krompir,kukuruz,sljive...nema lose zemlje dok je malina lepotica I nece u svaku zemlju
koliko vidim vremensku prognzu de sedam dana kisa.tako da ce biti problma u branju....

Za ivanjicu ova kisa je super jer ce branje za nekih 10ak dana da krene
 
Evo još jedan malinjak gde je čista smonica.



smonica.jpg


Inače malina je bila iznad proseka čak prošle godine nisam video bolju. Bolest se širi na sve veći broj malinjaka. Primećujem i kod mene u jednom malinjaku gde je zemlja izuzetno rastresita i propusna .


A evo i slike kod mene . Red odavde pa do u drugo selo haha

sudijina-malina.jpg


- - - - - - - - - -

Slika malinjaka kod Arilja gde je nagib terena do 45'

vladova-malina.jpg
 
Nazad
Vrh