Radovi u malinjaku

A ja se malo kockam.....? Pripremio sam EM-5 i narucio sam Exsrta-sol.....karenica 1 dan.....Pa videcemo....?
 
Ja u ovoj fazi prskam protiv trulezi Basf-ovim Signumom......a pred branje Teldor,posto mu mala karenca...3 dana.

dragi igore ponovo saljem sbog svoje savesti , tekst koji sam pisao na ovom forumu 03 novembra 2011 kad je u pitanju prskanje trulezei sa vise preparata:


ja se bavim analizama o mogusnosti prodaje maline, kupac zainteresovani nemac koji nas je posetio pregledao robu i generalno mu se na oko i ukus svidela (vilamet sorta) nije mu smetalo da robu kupi u preradjnom orginalu (jer mu treba za termicku preradu za kasice za bebe) a roba od ove godine sva je dobra (region arilje prema pozegi pozega kosjeric ) nema budji (kupac je inace jos jednom pregleda u svojoj proizvodnji pre zvrsne prerade u kase)trazio je jos samo da uradimo analizu mikrobiolosku, teske metale i pesticide placanje obezbedjeno njegov transver novca posle naseg utovara u njegov kamion hladnjacau i ocarinjenja (mi njemu izvozna dokumenta on nama pare) sve je to lepo zvucalo i dogovoreno kako treba , uz odlicnu cenu za ovo vreme i uslove.

sta sam ja "razotkrio" juce kada mi je stigla ponovna analiza (razliciti tereni mali posedi neusaglasen i razlicit tretman maline od proizvodjaca do proizvodjaca) Mikrobiologija rezultati OK teski metali rezultati OK Pesticidi…..


Prisustvo Switch , Teldor, Boscalid Ronilan i Mythos (aktivnih materija-pesticida koji sluze za isti tretman protiv iste bolesti protiv bolesti (Botrytis cinerea) Bolitisa, (Pet aktivnih materija na tako bliskom geogravskom terenu protiv iste bolesti i neusaglasenost i nejedinstvo proizvodjaca da usaglase tretman (rezultat vise proizvodjaca uzorci uzetei od svih po malo, 5 akticnih supstanci za istu bolest, u redu u dozvoljenim okvirima ali kupac odbija da uzme takvu robu za sveoje kase za bebe, meni i nama propade posao…… Rezultate sam dobio prekjuce poslepodne i poludeo od muke…..Kupac je bio "korektan" onoliko koliko je mogao da bude,okrenuo se i otiso u Brus u tamo neku hladnjacu koja preradjuje "organsku malinu" a nama svima uz pozdrave rekao "uvedite Global Gap (njemu uslov nije da mora da kupi organsku malinu) imajte vas nekoliko totalno pracenje trasabiliteta vase robe higijene i upotrebe pesticida i vraticu se iducih godina da radim sa vama i otisao.…..

razotkrio sam ovogodisnja preterane upotrebe pesticida (kao i u zadnje dve godineprotiv iste bolesti "zbog velikih problema ove godine" sa tim problemeom koje smo probali da saniramo praseci bez milosti i bez postovanja karence (kava greska) koriscen je(Switch , Teldor, Boscalid Ronilan i Mythos ) zbog kojih cemo izgubiti cenu jer "srpska malina se prodaje kao zdrava i malo prskana i kao takva kvalitetna" a sa tragovima ovih pesticida to vise nije i sve ce se teze prodavati zato vodimo racuna cime prskamo nasu malinu i u koje vreme -postovanje karence"
Za isti problem najednom malom prostoru od 100 km od Arilja do Kosjerica (odakle je malina) korisceno je za istu bolest maline Botritis:
Switch 62,5 WG Syngenta (dve aktivne materije Cyprodinil i Fludioxonil) i Teldor

500SC proizvodjac Bayer

Boscalid proizvodjac BASF

Ronilan DF proizvodjac BASF

Mythos proizvodjac Bajer

Ko neveruje poslau mu analize pp.
alo bre 5 razlicitih aktivnih supstanci protiv iste bolesti na tako malom geografskom podrucju i ko 8 razlicitih proizvodjaca, to je bre totalni nered u prskanje bezprimerno i bez bilo kog reda (u stilu dacu ti malinu daj mi onog "praska"ili tecnosti protiv trulezi tako smo kupovali i koristili pesticide ) gde nam je odgovornost alo, kako tako da prodamo malinu.......tu je moj problem ali taj problem bi trebao da bude problem svih nas, zato ja neverujem u dva tri coveka koji diktiraju cenu maline nikog nije bilo izmedju nemca i mene (odnosno bila je analiza ovih pesticida koja je jedini razlog da do posla nedodje)

"razotkrio sam" da smo za vreme dok je ovih par godina imali para od maline da bi lakse radili i vise proizveli "prskali smo ko ludi" a ovi veliki svetski igraci proizvodjaci su nas i te kako podrzavali da kupujemo preparate (pogledajte samo emisije znanje na poklon, znanje imanje svaka druga reklama su pesticidi insekticidi vestacko djubrivo, para smo imali a pameti nismo , potrosili smo pare a zaboravili da koristimo pravo i jedinu zdravu zastitu (komposti kravljeg konjskog, ovcjeg djubriva)

Bbq ja sam zbog ovoga izgubio posao, evo ti i odgovora zasto malinari hoce da prodaju svezu robu i nece da prave hladnjace (niti onu koja im je drzava napravila) niti oce da zamrzavaju i cuvaju zamrznutu malinu u javnim skaldistima pod odllicnim uslovima niti da se i se udruzuju jer ih interesuje da uzmu pare (po mogustvu po ceni od 2.5 eura od pre 3 godnie sto je za zdravu i pravu srpsku malinu po meni i objektivna cena ) a o ovim drugim problemima nece ni da razmisljaju, ako svi zajedno pod hitno ne budemo u istom lancu i odgovornosti gap sertificiranju ovaj posao sa malinom ce propasti ja sam svoj prvi izvozni posao skoro doveo do kraja ali mi je zbog svega navedenog gore propao......

zasto unistavamo poznati imidj "zdrave i prirodne srpske maline" koji su nasi ocevi stvarali i ajmo svi zajedno u istom pravcu ali malinu pravilno prskajte i higijenski odrzavajte i uvedite svi GAP aako ne posto cete demokratski izborima dobiti vlast imacete "pravo"kao i svi "pobednici na izborima" da "gubitak" pokrijete iz drzavnog budjeta....(ali samo za clanove novo osnovane partije i njihovu siru i uzu porodicu i prijatalje) j

evo citam ponovo ove analize ima jos jedan pesticid koji je koriscen za iste svrhe protiv Botritisa Boskalid (vrlo malo prisustvo ali evo citam) komrercijalno ime Signum (prpozvodeno u BASF i uvezeno u Srbiju) znaci ukupno sest aktivnih supstanci za istu bolest u istoj godini kod samo 8 razlicitih proizvodjaca - nazdravlje i prijatan svima "djem od malina" (

 
Pozdrav svima. Krajem aprila sam prskao malinjak sledecim preparatima: sanmite, nurelle-d i kaptan. Ovih dana sam planirao da obavim prskanje i da koristim: quadris, switch ili pyrus, nurelle-d, sanmite,kaptan i murtonik. malina je u fazi cvetanja trenutno. Zanima me vase misljenje, da li ovo moze, ako ne, sta drugo koristiti, posto pojma nemam o primeni preparata.
 
molim te vpmalinapz kontaktiraj neku od strucnih sluzbi (zastitara) u tvom kraju da ne bi upropastio svoj (a pomesano kasnije sa drugim proizvodjacima u hladnjacama kao zamrznuta malina) i generalno imidj "zdrave srpske maline" koji nam je jedan od najvaznijih aduta u borbi za bolju cenu (od naprimer cileanske koji u ovom trenutku tesko prodaje svoju "zimsku" malinu jer su u analizama svetskih kupaca nadjeno prisustvo teskih metala u cileanskoj zamrznutoj malini , koji su dosli rasnoseni vetrom iz pepela iz vulkanske erupcije koja se tamo prosle godine desila pa kupci ne zele da je kupuju u okrugu oko vulkana a i u sirem krugu)
 
Poslednja izmena od urednika:
posto sam nov u ovom poslu vezano za maline cime ti brate prskas i zasticujes malinu , vladane . jer ocigledno da sa kompostiranjem verovatno mislis na djubrenje ne mozes da spasis malinu od napada insekata i drugih bolesti . ja imam mali zasad na sest ari koji je ujedno i pilot proba za mene , naravno da razmisljam o povecanju povrsine sto ce verovatno i biti . znaci ne izlazim iz malinjaka ne racunajuci kisne dane i non stop se vracam na ranije postove nebili nesto vise saznao citajuci to i praktikovati paralelno sa radovima . ovo sve buni sto kazes jer su ta sredstva mnogo nahvaljena i dobro se pokazala , pogotovo za malu karencu pred branje . ja sam samo uvideo ako ne zastitis na vreme problema bude koliko hoces pozdrav
 
acabolec kontaktiraj neku od strucnih sluzbi (zastitara) u tvom kraju oni su jedini kompetentni da ti naprave "plan i program zastite maline" i nije problem u srestvima vec u njihovoj nestrucnoj upotrebi ......
 
Poslednja izmena od urednika:
Acabolec , Vladan je rekao da nije problem kod njega nastao u pogresnim preparatima ni u preteranoj dozi vec kako sam ja razumeo (posto on uvek uspe da misli prospe na celu stranu pa ga malo ko razume) problem je u neusaglasenom tretiranju tj svi koriste razlicite preparate . Na primer hladnjacar sa koim ja saradjujem vec 6 godina nam je dao detaljno i ukratko osnovna sredstva koim da prskamo malinu i oni nebi trebalo da se razlikuju tako da je njegovih 200 vagona prilicno ujednacen hemijski sastav. Uradjen je program zastite verovatno u saradnji sa strucnom sluzbom i kupcima sirom evrope tako da po tom papiru preporucuje se (vec je kasno ) u fazi 3% cveta qvadris + mitos i nurel de ili signum (ovo sam vec objavio u ranijem vremenu ) tako da ko je zakasnio a i usled velikih padavina mora se ponoviti pogotovu protiv trulezi . Ali napominjem tako mi radimo samo kod jednog hladnjacara za druge neznam , naravno sto rece Vladan kontaktirajte zastitara i u saradnji sa hladnjacarem kome predajete to je najvaznije . Zastitara ima u svakom kraju to nije problem.
 
:ppozdrav: SVIMA sinoc sam do 11 h obavio prskanje
[TABLE="width: 721"]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Zastita mikera EM-5 preparatom +mix od zare,b. luk,list paradajiza,aronije,loboda , gavez idr(Sve ovo cekicem za meso istucao pa sa odnosom 1/2 tople vode ostojalo 3 h)+1 l Slavola +1 Ffertileder+[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"] dodato EM-1 sa 100 g pekmeza sve to na 200 l vode…..? Pratiti.situaciju
Zaboravio sam ubaciti 1 l bioPLOANT flora

A Polku sa 1/2 doze Funguran zbog bakteriozne Plamenjace . To je prvo dosad i jedino prskanje...?
A ovo je sve od zastite u ovoj god.
[TABLE="width: 902"]
[TR]
[TD="align: right"][/TD]
[TD][TABLE="width: 911"]
[TR]
[TD]1[/TD]
[TD]19 03 12[/TD]
[TD] Zastita Plavo ulje ..kupanje [/TD]
[TD]1[/TD]
[TD]80[/TD]
[TD]30[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2[/TD]
[TD]08 04 12[/TD]
[TD]Zastita Cuprozin 35 VP 0.35 + Cipkord 20 EC 0.05 I nabavka hemije[/TD]
[TD]1[/TD]
[TD]60[/TD]
[TD]60[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]3[/TD]
[TD]12 04 12[/TD]
[TD]Trifander 2kg/h sistemom kpk nabavka 2011 = 170-1/2= 80eu[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]4[/TD]
[TD]17 04 12[/TD]
[TD]nabavka organsko djurivo bio PLANT flora 2 l=60 eu[/TD]
[TD][/TD]
[TD]60[/TD]
[TD]60[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]5[/TD]
[TD]22 04 12[/TD]
[TD]Zastita 13 reda miker ABASTE-Mankogal -Bioplant flora,slavol[/TD]
[TD][/TD]
[TD]25[/TD]
[TD]25[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]6[/TD]
[TD]03 05 12[/TD]
[TD]Nabavka hemije ABASTE MANKOGAL KING BO SLAVOL =80 + em -1 bajkal =60 + === 140[/TD]
[TD][/TD]
[TD]140[/TD]
[TD]140[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]7[/TD]
[TD]04 0512[/TD]
[TD]Zastita 5 reda mikera 1 put abastate +mankogal+ slavola POLKA jos nije nicim zasticivana[/TD]
[TD]1[/TD]
[TD]30[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]8[/TD]
[TD]09 05 12[/TD]
[TD]Prehrana mix bio PLANT FLORA 1l + 1l FERTILEADER za iritaciju cveta +1 kg MINERAL FORTE +1l slavola na 250 l/v[/TD]
[TD]1[/TD]
[TD]30[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]9[/TD]
[TD]11 05 12[/TD]
[TD]Zastita 18 reda mikera + 5 reda polke I nabavka Promesa +Fobos Zaboravio ubac. Pehar [/TD]
[TD]1[/TD]
[TD]120[/TD]
[TD]60[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]10[/TD]
[TD]19 05 12[/TD]
[TD]Zastita mikera EM-5 preparat +mix od zare,b. luk,list paradajiza,aronije,loboda , gavez idr +1 l Slavola +1 Ffertileder+[/TD]
[TD]1[/TD]
[TD]60[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD] dodato EM-1 sa 100 g pekmeza sve to na 200 l vode…..? Prati.situaciju A Polku sa 1/2 doze Funguran zbog bakt. Plam.

A ovako danas to izgleda.... skoro da je bez hemije (pescitida).....? Narucio sam Exstrasol umesto svica i svakodnevno pratim .... jos jedan tretman EM-5 +? I Nadam se dace biti sve u najboljem redu.

Pol... prvo prskanje
http://www.dodaj.rs/f/2L/UV/19y5AP9i/dscf1172.jpg
miker
http://www.dodaj.rs/f/2M/mk/3fLoE4gy/dscf1175.jpg
http://www.dodaj.rs/f/h/lH/DRFv1cl/dscf1177.jpg

http://www.dodaj.rs/f/38/oq/2kpfiAaT/dscf1178.jpg
malo iz ptic..perspekt.

http://www.dodaj.rs/f/S/rA/27f1tb3i/dscf1185.jpg

Mislim da cu biti u problemu sa branjem zbog visine (jedino da angazujem molere) i malog medjurednog rastojanja......A mozda i zbog kolicine haha

Letve i potpora ovih dana....?[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[TD="colspan: 2"][/TD]
[TD="align: right"][/TD]
[TD="align: right"][/TD]
[TD="align: right"][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje, prskao sam danas talstar protiv grinja, medjutim posle dva sata je pala kisa. Da li je dva sata dovoljno da prskanje bude delotvorno ili moram da ponovim prskanje?
P.S.Inace kod mene još uvek malina nije počela da cveta, jer vegetacija dosta kasni zbog velike nadmorske visine.
 
Poslednja izmena:
sa Talstarom si resio problem ako si mislio na grinju iako je posle dva sata pala kisa ali si napravio novi o kome je Vladan pisao
odnosno mislim da nisi obrati paznju na karencu , u ovoj fazi se nesmeju koristiti jaki otrovi , sledeci put prvo pitaj pa onda prskaj
jos nesto dali si mislio na pcele kad si stavljao preparat sta mislis da ti oprasi cvet
Talstar ima karencu cak i do 49 dana tako da ukoliko se formirao plod .....
 
Kod mene na Vlasini još nisu ni počele da cvetaju maline, jer vegetacija dosta kasni u odnosu na druge krajeve tako da tek sad počinju da se polako formiraju cvetovi, tako da mislim da nisam zakasnio. Nego me brine ova kiša, bojim se da nije sprala sve što sam poprskao a da preparat nije ni stigo da deluje??? Neznam da li treba da ponovim prskanje?
 
Pozdrav svim malinarima,
danas sam završio plevljenje malina, nema trave više.
Imam dva pitanja za iskusne malinare.
Prvo, dali da skinem izrasle grančice na sadnici. Malina se primila oko 98% i odprilike na pola sadnica ima grančica a na pola nema, što smatram da nove grančice na sadnici nisu potrebne, samo mogu da crpe biljku, kakvo je vaše mišljenje.
Drugo, na pojedinim mestima u redu gde su maline, ima dosta sitnih mrava. Šta činiti sa njima. Hvala na pomoći.

 
moje misljenje je da treba da poseces sve grancice do same zemlje gde je nikao zaperak , nepotrebne su grane a i smetaju tokom kopanja ili plevljenja i bolje raste , ja sam tako uvek radio prve god
 
Hvala na odgovoru. Ovde na forumu sam dobio informaciju da ih pokratim do zemlje kada dostignu visinu od 25 cm, međutim neznam dali da skinem ove grančice sa sadnice ranije nego što novi lastari dostignu visinu od 25 cm. ili da ih ranije skratim do zemlje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Mozes i trebas ranije,stoji da se trebaju orezati kada novi izdanci dostignu 10-15 cm.Medjutim cim vidis da se sadnica primila i poterao novi izdanak slobodno krati,jer ako ih cekas da porastu 25cm sadnica ce ih usporiti,pustice i ona svoje bocne grancice,koje ce crpeti svu hranu iz zemlje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Mozes i trebas ranije,stoji da se trebaju orezati kada novi izdanci dostignu 10-15 cm.Medjutim cim vidis da se sadnica primila i poterao novi izdanak slobodno krati,jer ako ih cekas da porastu 25cm sadnica ce ih usporiti,pustice i ona svoje bocne grancice,koje ce crpeti svu hranu iz zemlje.

Imam primer na desetak sadnica da nije krenula iz zemlje, a da je sadnica poterala grančice. Dali i nju da skratim do zemlje, ili da joj skinem grančice dok ne krene iz zemlje pa tek onda da je isečem do zemlje. Pozdrav.
 
@ meeker do kraja nedelje nadam se ......Sta bi prokomentarisao na moje kockanje sa EM-5 i ostalim moikrobioloskim cudesima ...... moj pokusaj da sto manje ili nikako pesticida...?
 
Levac , nemoj seci ni kidati grane na mestima na koima nisu nikli i neunosi metar u njivu , to sa merama mi je smesno , cim nikne iz zemlje seci visak . Ja sam uvek prve godine dodavao kan predsvaku kisu ali u malim kolicinama recimo 15 kg na dvadeset ari tri do cetiri puta u toku godine i trebalo bi da izraste dovoljno.
 
Nazad
Vrh