Radovi u malinjaku

Pozdrav svima, imam jedno pitanje vezano za zakidanje maldih lastara, pre nego se ostave oni što će rađati sledeće godine. Zanima me da li je bolje da se ti mladi lastari seku makazama ili da se kidaju rukama, odnosno da se lome rukama bliže korenu? Uvak sam nailazio na operčna mišljenja neko misli da je bolje da se seku, neko da se lome rukama. Zanima me vaše iskustvo. Pozdrav s Vlasine.:osmeh:
 
Pozdrav Vlado Malina,

prilikom okopavanja malina sečeš motičicom i nove lastere isto kao i samu travu i to sve do odprilike 10 maja, a posle toga sve nove lastere koji izbiju ostaviš da imaju vremena da dovoljno izrastu za sledeću godinu. Tu nema nikakva tehnika uklanjanja prevremenih izdanaka, ovako ti je najlakše i najbrže. Barem je tako kod mene. Nevidim nikakvu razliku gde je sečem motičicom i gde je ručno zakinem ako je blizu rodne maline. One izbijaju pa izbijaju pun gas.

Možda grešim ovakvim radom uklanjanja prevremenih izdanka, ali ima iskusnih malinara na forumu koji mogu da svojim iskustvom, zapažanjem i tehnikom rada pomognu da se pravilno ova operacija odradi. Ja zaista nevidim da je bitan drugačiji način uklanjanja prevremenih izdanka.
 
Poslednja izmena:
@Levac Slazem se u potpunosti sa tobom.Ja cu ovih dana jos jednom zakinuti skoro sve nove lastare,bice to drugi put,necu samo tamo gde primetim da ih nema bas puno.Stavim rukavice,i samo kidaj povrsinski.
 
Mislim da netreba da sada vršiš selekciju, već da sve prevremene lastare zakineš sredinom sledeće nedelje, a posle toga ostaviš da novi izbijaju koji će imati vremena da porastu za iduću godinu. Ako imaš travu mogao bi i da ih okopaš jer će ti teže biti kasnije kada krenu mali. Pozdrav.
 
Vlada Malina odgovor. ..moje misljenje je da nije svejedno dali da seces ili kidas jer tu ima mlogo razlike .Ja licno uvek zakidam rucno tj uvrtanjem zaperaka i pomogucstvu sto nize do same stabljike ,, razlog za to je sto u tom slucaju novi zaperci rastu nize iz zemlje a ne sa parcica koi ostaju prilikom secenja . A uz to se neranjave stabljike kao kod secenja motikom kao sto neko gore rece jer u tom slucaju se omogucuje ulaz stetnim bakterijama u samu stabljiku i vodi razboljevanju. A po pitanju kad ih zakinuti to je tesko odgovoriti , to zavisi od podneblja , klime , osencenosti , nagiba parcele i to bi trebali sami isprobati pa se uveriti jer i to je veoma bitno da nebi umanjili rod ako u berbi lastari prerastu , ja zakidam sve oko 10 juna

---------- Poruka napisana u 23:13 ---------- Prethodna poruka je at 22:49 ----------

Pozdrav svima. Kao sto vec napisah u svom predstavljanju, ja sam Vesa iz Pozege, prilicno neiskusan u uzgajanju malina. Imam malinjak na maloj povrsini, tacnije 17 ari, zasadjen u jesen 2010.g. tako da mi je ovo prva rodna godina. Radio sam analizu zemljista i rezultati su sledeci: humus 4,19%, N 0,29; P2O5 3,4 i K2O 9,4; PH 5,15. Do sada sam koristio stanadardna djubriva KAN i 3x15, ali nisam bas zadovoljan. U aprilu sam djubrio malinu sa 3x15, okopao, pokosio travu, vezao, zakinuo lastare, prskao protiv insekata, prihranio... Zanima me kada je sledece prskanje, protiv plamenjace, koje preparate da koristim, kada se i koliko puta jos zakidaju lastari, koliko sme da se okopava a da se ne uniste lastari, koa i koje djubrivo da koristim. Nesto sam gledao za NPK 8:16:24 i KAN... Svaki savet je dobrodosao...
E to je veliki problem ..U Arilju je formiran jedan od savremenijih inovacionih centara koi isto ovako vrse analizu zemlje i nedaju detaljna uputstva (Kao kad odete kod lekara pa date rezultate onda vidite koje vrednosti treba od do)toga ovde nema . Potroseni su milioni dinara ali to nisu predvideli , verovatno se nisu setili ili misle da nije bitno. Ja sam vrsio analizu i dali su mi kao i tebi neke brojeve koi meni i svima nama nista neznace ( napisali da treba da bacim MULTIKOMBEJZI djubrivo koje niko nije cuo) , sa tim sam papirom otisao u apoteku da uzmem djubrivo radnik je pogledao i rekao mislim da treba da bacis Fertil sa 22 posto fosfora a meni je u listi bilo 40 jedinica upravo fosfora.OVO SU PRAVI PARAMETRI ZA MALINU Ph -KCI % 5-6.5..........Azot-N% 0.03-0.3........humus 3-5.......P2o5(mg/100g)fosfor 8-10..........K2o(mg/100g)(kalijumoksid) 18-20..........to su osnovni elementi (nasao sam u knjigama ove parametre preporuceno za malinu kao idealne ) ako ima neko bolje podatke ili novije neka izbaci.
 
Vilamet2012
Hvala. Po ovim tvojim parametrima znaci da sa humusom i azotom dobro stojim, ali da kalijum i fosfor moram nekako pogurati. Samo jos kad bi znao kojim djubrivom...
 
Zahvaljujem se Levaču i Vilametu20120.
Ja uvek okopam maline, ove godine to planiram da uradim za jedno 7,8 dana. Tada, prilikom okopavanja ja uništim sve novoizrasle izdanke, ali ih do početka branja takođe zakidam još dva puta da mi ne bi prerasle. Ta dva puta ne okopavam malinu samo ručno zakidam kao što je objasnio vilamet2012. Nego sam mislio da li da prilikom tog naknadnog zakidanja koristim recimo makaze, ali mislim da je u pravu vilamet2012 tako da ću i da nastavim da ih ručno zakidam. E sad što se tiče poslednjeg zakidanja, pre ostavljanja izdanaka koji će rađati sledeće godine, slažem se da na to utiču razni faktori. Recimo ispostavilo se da sam ih prošle godine suviše kasno zakinuo jer je bila velika suša pa nisu uspeli da izrastu baš svi do druge žice. Dešavalo mi se i to da ih ostavim prerano pa mi budu previše gusti i predebeli pa se razgranaju, i ometaju branje malina. Moje podneblje je specifično, ne mogu da se upravljam po drugima. Maline mi se nalaze na 1350 metra nadmorske visine, vegetacija dosta kasni u odnosu na druga podneblja, kad se u Arilju završava berba kod nas na Vlasini tek počinje. Tako da imam velike nedoumice kad izvršiti poslednje zakidanje. Interesuje me i iskustvo drugih, vezano za to koliko puta zakidaju mlade lastare pre nego ostave one koji će sledeće godine rađati, kao i to da li je bitna visina tih lastara koje zakidaju, koliko traba pustiti da izrastu ti lastari pre nego što se zakinu ili ih treba zakidati čim izbiju iz zemlje?
http://poljoinfo.com/member.php?12132-vilamet2012
 
U subotu zavrsili okopavanje i plevljenje 70 ari meekera i bacili kan. Posadjena u novembru prosle godine. Prijem, da ne cuje zlo, oko 90% :osmeh:! Sta sad? Treba li neka prihrana? Sta da joj dam da poludi i vrati dogodine bar tri put ulozeno::novac::? Pretpostavljam da za mene ne vazi ovo zakidanje mladara:sta:.
 
Vilamet2012
Hvala. Po ovim tvojim parametrima znaci da sa humusom i azotom dobro stojim, ali da kalijum i fosfor moram nekako pogurati. Samo jos kad bi znao kojim djubrivom...

Sa PK đubrivom, ako pronađeš isto. Ili prostim đubrivima, recimo PATENTKALI za kalijum, a postoje i fosforna đubriva, uglavnom đubrivima sa povećanim sadržajem fosfora i kalijuma.
 
Sa PK đubrivom, ako pronađeš isto. Ili prostim đubrivima, recimo PATENTKALI za kalijum, a postoje i fosforna đubriva, uglavnom đubrivima sa povećanim sadržajem fosfora i kalijuma.
Mogu se koristiti PK djubriva kristalna FITOFERT KRISTAL 0:52:34, izuzetno kvalitetno a znajuci da malini treba dosta kalijuma i da njega najlakse blokira, ovo je pravo resenje. Isto tako ja dodajem kalcijum organo 60 gr. na 10lit. vode uz prihranu i ostale preparate prilikom prskanja. Ova djubriva mozete koristiti i folijarno i kroz sistem za navodnjavanje.
 
Zahvaljujem Meekeru na strpljenju, i savetima koje mi je nesebično davao tokom prošle godine....Ove godine očekujem prvi rod, jako sam zadovoljan izgledom svog malinjaka iako je sneg dosta lastara polomio......

Imam jednu nedoumicu, pa bih da uz vas ovde rešim istu......

Naime, zimus sam otišao do Instituta za voćarstvo u Čačku i pronašao lično mr. Aleksandra Leposavića koji je zajedno sa prof.dr Svetislavom Petrovićem izdao knjigu MALINA, nove tehnologije gajenja, zaštite i prerade, izdanje 2011 godina, koju sam i kupio....Štivo je fenomenalno , i ima preko 200 stranica.....
Problem se javio kod programa zaštite maline, jer recimo kod mene u kraju svi malinari prskaju malinu u rano prolece "plavim uljem", kao tzv "zimsko prskanje" (ovo preporucuju i u lokalnim poljo apotekama), medjutim taj deo se u knjizi uopste ne pominje, vec se kao prvo prolećno prskanje savetuje kad malina jasno izlista, i napominje da se često greš kod ovog prskanja jer se žuri sa pomenutim tretmanom......tj da se ne obavlja dok jasno ne izlista......ja sam tako i uradio, i koristio CUPROXAT 0,35%( bakarni oksisulfat) protiv ljubicaste pegavosti, susenja i dr bolesti kao i i MEGATHRIN 2,5 EC 0,05 % (lambda cihalotrin) protiv malininog moljca, prezimljujucih formi lisnih i stitastih vasiju i grinja....

Molim misljenje ljudi sa foruma o ovome, da li je ovo sve ok, i da li jos neko radi po ovom programu...ako nekog interesuje postavicu ceo program zastite ovde.....
 
Za tandira
U mom kraju a i ja zadnjih 5 godina prvo prolecno prskanje (neko zove zimsko) februar-mart sve zavisi od vremene, idem sa CRVENIM ULJEM, pa posle idem isto sa CUPROXATOM ili KUPROZINOM i MEGATHRINOM. Pre 7 dana poprskao sa fleksilom(prehrana), akordom wg, dimetogalom, dionalom i abastate. Oko 10 maja ponavljam sve ovo sa prskanjem.Kod mene ima poprilicno vlage a imam i mogucnost zalivanja tako da ja lastare skidam do kraja maja. 15-tak dana pre branja prskam sa kvadrisom, svicom i prehramom i to je to do branja. Kazem tako radim zadnjih 5 godina i veoma sam zadovoljan sa malinom.
 
Jedno pitanje, da li može nešto da škodi malinama što si isterale pupoljke oko 4, 5 cm a ja ih tek sad orezujem iznad druge žice? Ovo sunce ih baš poteralo, nisam stigo da ih orežem na vreme.
 
Hvala Meeker. O tome cemo onda na jesen jer se koliko sam razumeo to djubrenje vrsi tada. Zanima me koliko je potrebno da u toku maja bacim KAN-a na 20 ari. Takodje, kada se po vasem misljenju i iskustvu vrsi prskanje od plamenjace i koliko puta mogu u toku maja vrsiti prehranu putem lista? Zamolio bi Tandira da postavi pomenuti program zastite maline o kome je pisao. pozdrav
 
VPMALINAPZ za fosfor imas iz fertila djubrivo neznam tacan raspored elemenata ali znam sigurno da na dzaku pise 22% fosfora a ostalih elemenata dosta manje, a za kalijum imas Multikal 25 kg su pakovanja .Sto se tice prvog prskanja ja ga primenjujem i po meni je veoma bitno a pomenuta knjiga je pisana pre nego sto je postojalo plavo ili crveno ulje a znajte da se i saznanja menjaju tako da treba nesto primeniti iz knjige ali najbolje je samo iskustvo nas malinara sto ovde komentarisemo vidite na mom profilu sta jedan ,,najveci " strucnjak za malinu u Arilju ( Tine Boskovic ) moze da napravi svojim savetima (sagoreo sam malinu slusajuci njega ) preporucio je preparat kao zamena za Simazin koi nikad nije ispitan na malini(ustvari jeste ispitan u Vojvodini on unistava malinu i divlju kupinu u Suncokretu) , zato ljudi oprezno sa prskanjem
 
Sto se tice zakidanja lastara obavezno ih cupam iz zemlje do kraja da neostaju zakinuti delovi koji kasnije odrvene i iz njih izbijaju lastari losijeg kvaliteta i vise su podlozni bolestima. Uklanjanje lastara vrsim sve do petog juna ali to prvenstveno svako treba da proceni u svom malinjaku iz iskustva jer nisu svuda isti uslovi.Prvo prskanje radim tek po vezivanju kuproksat plus insekticid a djubrenje obavezno u jesen 8-16-24 i u prolece samo prihrana.
 
Lepo je sto neki clanovi postavljaju slike svojih malinjaka,kao Pole,Miker,Aca Bolec,Zoran Sef,Cunami....ima ih dosta,neka oprosti koga sam izostavio.Voleo bih da i ostali to isto urade,da mozemo da uporedimo,i posavetujemo se.Ipak je drugacije kada se na slici vidi.Primetio sam da neki clanovi dele savete,a nigde njihove malinjake ne videsmo.Kod mene je sareno,ima suve,ali sam u sustini zadovoljan,kakva je zima bila.
 

Pozdrav
Dugo pratim Vaš forum pa da se sada uključim.Kao malinar sam početnik.
Kako izabrati najbolji program zaštite maline,da li sada koristiti QUADRIS i u kojoj fazi cvjetanja?
U pitanju je sorta maline MIKER zasaden u maju 2011,molim komentar iskusnih malinara.
HVALA!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh