Radovi u malinjaku

Postovane kolege, molim za pomoc...
Cime sada da nadjubrim maline???
Berba se blizi kraju, a usled ovih vrucina cini mi se da ce mi u jednom delu malinjaka mladari ostati kratki. Zalivam ih redovno ali mislim da to nije divoljno.
Da li da idem sa nekom mesavinon i azotnim djubrivom ili sta vec preporucujete... srdacan pozdrav
 
Ubacuj u sistem, imas more djubriva, a biljke su sad ppd velikim stresom zbog vrucina, sad nista ne raste kako treba. Mozda bi bilo dobro dodati aminokiseline....
 
Postovane kolege, molim za pomoc...
Cime sada da nadjubrim maline???
Berba se blizi kraju, a usled ovih vrucina cini mi se da ce mi u jednom delu malinjaka mladari ostati kratki. Zalivam ih redovno ali mislim da to nije divoljno.
Da li da idem sa nekom mesavinon i azotnim djubrivom ili sta vec preporucujete... srdacan pozdrav

Bez brigeeee ,.... Ako nekim slucajem ovih dana nice nov lastar ....samo zalivaj i do kraj Miholjskog leta on je 2 m visok... ako ih oslobodis od korova i previse vec izrasliiih lastara.
 
Mogu li maline da preprskam kalijumom protiv ozegotina? Rekli su mi u poljoapoteci da je kalijum bas za ozegotine! Hvala unapred
 
Poslednja izmena:
pripreme

Da li je neko radio protiv grinje OMITE EW 570 akarcid,da li mogu ANTRACOL I RIDOMIL zajedno da se mesaju?POLE napomenuo si jedan preparat bolji od ridomila bar reci aktivnu materiju...HVALA...Za one koji su pitali za fertodi cenu sadnice su podigli na 40c i vise,cena vilameta sadnice od8din do 15din,polka 3 za 1e da napomenem ja nemam sadnica.
 
....Zaštita bilja od plamenjače (Antracol, Zignal i Melody Combi)- dipl. inž. Jovanka Petrovic - YouTube

- - - - - - - - - -

Zastita maline i jagode - YouTube

- - - - - - - - - -

Za hektar novog zasada 13.977 evra
Leposavić je u studiji objavio detaljni, potpuni troškovnik ulaganja za malinare, uzevši za osnovu jedan hektar sa sortom vilamet. Po sadašnjim cenama, za podizanje tog zasada potrebno je ukupno 13.977 evra, pri čemu su troškovi materijala 9.757, usluga 1.610 a radne snage 2.610 evra. Inače, troškovi proizvodnje u ovoj sezoni, za planirani prinos od 10 do 12 tona po hektaru, iznosiće 11.110 evra (materijal 1.600, usluge 1.720, radna snaga 6.560, amortizacija 930 i nepredviđeni izdaci 300 evra). To znači da će, u proseku, kilogram maline proizvođače koštati jedan evro.
G. Otašević
objavljeno: 12.06.2013.

Uz male korekcije ...POTPISUJEM....Samo ove god ne osta sredstava za AKUMULACIJU....Pjela ih maca._?
 
Dragi prijatelji htedoh da vas pitam da li je normalno da se u prvoj godini sadnje pojavljuju bočne grane? Neko kaze da je to normalna pojava, neko da to nije dobro za zasad, ali hocu da čujem i vase misljenje! U mom zasadu ima dosta bočnih grana u prvoj godini sadnje. Hvala unapred
 
I mene to zanima,meni su sada pojedini lastari na 1,5 m visine,neki kažu da ih ne forsiram jer se može desiti da procvetaju
 
Bočni lastari se pojavljuju svake godine ako malina ne stoji uspravno. Zato je dobro, ko stiže i može, postaviti direke u prvoj godini i podići malinu za prvu žicu da stoji uspravno. Ni ja nisam još stigao da spremim direke i ima dosta bočnog grananja. Kada se iduće godinu budu vezale maline, bočni lastari se odseku tako da ostanu patrljci dužine 2 - 3 sm. To je rešenje, ali mi se ne sviđa to što su preseci moguće mesto infekcija.

Iz istog razloga je, u starim malinjacima, dobro da stare maline ostanu što duže, do pred zimu. Ja sam prošle godine, posle berbe, odsekao stare maline do zemlje i 10 sm ispod prve žice i taj deo odmah izbacio. To se pokazalo dobro, bilo je lako opleviti i preprskati i uopšte nije bilo didimele, a ranije sam imao i pored prskanja Kvadrisom.
 
Kontaktirao sam i profesora Aleksandra Leposavica vezano za bočne grane u novom zasadu, on mi je kazao da je u prvoj godini sadnje to normalna pojava, a da se nece sledece godine pojaviti!
 
Raklja

Da se malo prikljucim sto rece majstorGera i ja ih vezujem samo sto bocne ostavim 3 pupoljka to je nekih 12cm,retko se desi da ti pupoljci ne izviju rodnu granu sa lepim brojem plodova,a i cim je udaljeniji od stabljike sigurnije je bar po meni,za secenje starih 100% ste u pravu,samo da dodam da kada kratim bocne grane radim pod kosinom obavezno zao mi je sto ih nisam slikao u rodu...POZDRAV
 
Jos sutra ciscenje od korova to je 4-vrti dan...kao u aprilu ... Tretman zastita kalcijum nitrat +teatar+masai+fastak uradjeno 2 ha sutra 3-ci ha. u ponedeljak secenje starih lastara ... posle videcemoooo ...??...

:ppozdrav: svima ..bicu odsutan neko vreme....?? jos jednom POZDRAV svima dobronmernim..!
 
Sigurnost

Gledam da je TEATER ista aktivna materija kao QUDRIS,tako i drugi preparati iste AM samo proizvodjaci razliciti...pa se pitam da li je kvalitet isti?Esad po meni sta raditi da li je skuplje sigurnije?Ako ima neko ko radi GALENIKINprogram zastite duze vreme valjalo bi da da svoje misljenje jer je mnogo dostupniji od ostalih...Imam jos 7 dana do prve faze jesenje zastite pa se moram odluciti nije mi mnogo presudna cena preparata koliko KVALITET....Pole lepo se odmori...hvala svima sto ucestvujete i nesebicno se pomazete na boljoj proizvodnji maline..ZIVI BILI
 
Postovani drugovi, pošto imam nov zasad maline, i totalno sam zbunjen od ovih silnih kuća koje prodaju preparate, pa imam pitanje za sve vas - Koji i čiji su preparati najbolji za zastitu maline? Da li koristiti Agrosavu, Galeniku, Syngentu, Bayer? Kakva su vasa iskustva?Pozz
 
Poslednja izmena:
Postovani drugovi, pošto imam nov zasad maline, i totalno sam zbunjen od ovih silnih kuća koje prodaju preparate, pa imam pitanje za sve vas - Koji i čiji su preparati najbolji za zastitu maline? Da li koristiti Agrosavu, Galeniku, Syngentu, Bayer? Kakva su vasa iskustva?Pozz

Sve je to istooo nijanse su u pitanju???....Galeniku ne treba potcenjivatiii....?
 
Pitanje za iskusne: pošto u mladom zasadu ne mogu da vrsim prihranu preko sistema KPK da li mogu npk 3x16 da stavim u red pa da zalijem sistemom,i koliko djubriva da stavim na 1000 duznih m.
 

Sad neznam jesam li poslao dobro sliku, ovako izgleda ostecenje na malini stim da je ovo ekstremni slucaj na ostalima je mnogo manje, pa me zanima sta bi moglo biti da li malinina musica moze ovo izazvati, opet da kazem ovo se pojavilo nakon tretiranja actarom prije 15ak dana pa sam ponovio opet prije par dana, danas sam presjekao par malina kod kojih je bilo zadebljanje u njima su crvenkasti crvi ocigledno pokrepali od insekticida dok su u ovim pukotinama bijele larve koje se ne mrdaju sad da li su zive neznam.

- - - - - - - - - -

img20150801123150-1.jpg

Sad neznam jesam li poslao dobro sliku, ovako izgleda ostecenje na malini stim da je ovo ekstremni slucaj na ostalima je mnogo manje, pa me zanima sta bi moglo biti da li malinina musica moze ovo izazvati, opet da kazem ovo se pojavilo nakon tretiranja actarom prije 15ak dana pa sam ponovio opet prije par dana, danas sam presjekao par malina kod kojih je bilo zadebljanje u njima su crvenkasti crvi ocigledno pokrepali od insekticida dok su u ovim pukotinama bijele larve koje se ne mrdaju sad da li su zive neznam.
 
Nazad
Vrh