Radovi u malinjaku

15-30-15 nije djubrivo za malinu to ti garantujem. Pre mi izgleda kao neko povrtarsko djubrivo. Ovo drugo moze i da prodje
Takodje nisam siguran da li toliku kolicinu fosfora i treba bacati u malinu.
 
I na jednomj, i na drugoj kutiji piše da je to startno đubrivo za jačanje korijena koje se dodaje u fazi intenzivnog porasta pa do cvatnje. Za maline ne pipe ništa ni na jednome, pipe za jagode i općenito voćne vrste...
 
hteo sam da kazem da se djubriva sa tom formulacijom ne upotrebljavaju u malini.Ja nikada nisam video da neko stavlja toliko fosfora u malinu.
A ne znam ni da li je dobro toliko fosfora
 
Pole,može li mala pomoć?
Potopio sam 10kg koprive u 100l vode i kad to prevri,kako sam razumeo,razređujem sa 10l vode na 1l rastvora,tako da se na kraju dobije 1000l pripravke za upotrebu. Ovakav recept sam našao ovde na forumu,pa me ispravi ako grešim.E sad, moje pitanje za tebe je,kako tretiras malinu sa ovim rastvorom,da li puštaš kroz sistem ili prskaš atomizerom preko lista? I još nešto,možda ću biti dosadan,ali bolje da pitam :) Koju količinu da iskoristim na 1150m maline i koliko puta bih mogao da je tretiram ovim pripravkom? U pitanju je sorta Heritage.
Hvala unapred

Kad zavrsi fermentaciju ..mozes kpk da pustis i sve odjednom ili 50 l rastvora ( prtpostavljam da hidroforom zalivas ??100-150 l/min..'??? ) da traje pola sata cista voda +pola h rastvor+ 1 sat cista voda . a moze i u atomizer 10-40 l rastvora ..

i ponavljaj koliko god hoces ( mozes ) puta


Nemozes predozirati ako je samo odnos 1 prema 5-10 l/ciste vode

Ja jos ne stizem da napravim rastvor ....ubise me drugi posloviii letve .prehrana, korovi..itd. al krajem sled. nedelje kosim 100 kg koprive....?
 
Azot svakih 15 dana da poguras lastare. ako je pocela da cveta vec od 500-700kg kana po hektaru.NJoj je vreme da pocne da cveta i ona cveta.To da li je uspela da nagura lastar to nema veze. Imas i neki kan sa magezijumom neko rece ni to ne bi bilo lose da malo magnezijum ubrza protok materija kroz biljku i poboljsa fotosintezu.

Ovo sto sam napidao za kan i kolicinu vazi samo za sad kada krece cvetanje posle idu neke druge prihrane sa azotom ali u doata manjim kolicinama. Da slucajno ne bacis ovu kolicinu na svakih 15 dana jer je to previse azota
 
Ima li tko da znade koja je razlika između vodotopivih đubriva Yara Ferticare i Yara Kristalon??? Dobio sam dva pakiranja od 500 grama i na oboje piše da je Start, a formulacija je kod Ferticare 15-30-15+mikroelementi, a kod Kristalona je 19-6-20. Prvenstveno me zanima da li se mogu miješati zajedno pošto mi treba trenutno 1000 l otopine, a za tu količinu ide 1 kg?
Yara ferticare 15-30-15 se upotrebljava u malinama jednom u vegetativnoj fazi, pre cvetanja za obnovu korenovog sistema.... inace se vise koristi kao startno djubrivo za rasade povrca. sto se tice plavog kristalona on po yarinom programu se baca u intenzivnom porastu. ja ne bi to mesao zajedno.
 
pozdrav. jel zna neko koja je ovo vrsta maline ja sam je dobio na poklon kad sam kupovao sadnice u arilju, covek mi je rekao da je sertifikovana holandska... zaboravio sam ime :/
2q0pp94.jpg

2u3y3dd.jpg

1sl7bc.jpg
 
Fosfor
"Manjak fosfora usporava stvaranje cvetnih i lisnih pupoljaka, kao i razvoj mladara. Novo lišće je uspravno, tamnije zeleno i ne dostiže normalnu veličinu. Docnije lišće dobija ljubičastu nijansu (crvenkastu), naročito peteljka i nervatura bliže njoj, što je izraženije za vreme hladnijih proleća i leta. Pri vrhu mladara nekad ostane samo po par listića sa purpurnim nijansama.Plodovi su neugledni i nedostaje im čvrstina.
Višak fosfora ne utiče negativno na biljke, ali može izazvati manjak cinka."
Previše fosfora još inhibira usvajanje kalcijuma,magnezijuma,bora,gvožđa i bakra.

Poslednja recenica najbitnija. Znaci da moze da bude vise stete nego koristi.
 
Kad zavrsi fermentaciju ..mozes kpk da pustis i sve odjednom ili 50 l rastvora ( prtpostavljam da hidroforom zalivas ??100-150 l/min..'??? ) da traje pola sata cista voda +pola h rastvor+ 1 sat cista voda . a moze i u atomizer 10-40 l rastvora ..

i ponavljaj koliko god hoces ( mozes ) puta


Nemozes predozirati ako je samo odnos 1 prema 5-10 l/ciste vode

Ja jos ne stizem da napravim rastvor ....ubise me drugi posloviii letve .prehrana, korovi..itd. al krajem sled. nedelje kosim 100 kg koprive....?

Hvala na odgovoru Pole
Pripremljeno je u prvoj turi za 1000l i za 7 dana,otprilike, ce biti gotova fermentacija,a evo u drugoj za 3000l i to je tek stavljeno.Ako uspem još jednu turu da pripremim,pa da imam da pustim i kroz sistem i preko lista atomizerom naizmenično.Što se tiče sistema, ne zalivam hidroforom nego prirodnim padom iz kace od 3000l tako da mi je ova druga količina što stiže taman za nju.
Za korov mi ne pričaj ništa,večita borba :osmeh:
 
@Riba1990 Ovo ti je najverovatnije Tulamin.Ima holandski Glen Ample,mada on nema uopste bodlje po sebi,a kad sam zumirao sliku vidim da ova ima po neku bodlju.
 
Pojavio mi se veći broj rupa duž reda i nekoliko sadnica se naprasno suši verovatno je koren oštećen ,napominjem da nema krtičnjaka,hvala unapred za savet i rešenje!
 
treba mi pomoc sutra treba da prskam malinu uzeo sam preparate ali zena u polj apoteci nije bila sigurna da li ovi preparati mogu da se mesaju zajedno
Akord
+
Pehar
+
Abastate
+
NU Film 17
+
Fobos EC

U malinjaku imam i nove sadnice jer se prosle godine isusilo dosta njih zbog poplava e sad da li smem i njih da prskam ovim preparatima ili samo one vezane? hvala unapred na odgovoru.
 
treba mi pomoc sutra treba da prskam malinu uzeo sam preparate ali zena u polj apoteci nije bila sigurna da li ovi preparati mogu da se mesaju zajedno
Akord
+
Pehar
+
Abastate
+
NU Film 17
+
Fobos EC

U malinjaku imam i nove sadnice jer se prosle godine isusilo dosta njih zbog poplava e sad da li smem i njih da prskam ovim preparatima ili samo one vezane? hvala unapred na odgovoru.
Ja sam prošle godine prskao ovu kombinaciju sve zajedno i sve je bilo OK, dakle može.
 
Ovo je galenikin program, i ja sam juce odradio samo umesto pehara ubacio signum i nisam ubacio abastate bilo je puno pet preparata.
Možeš čim ima lista.

Послато са LT22i уз помоћ Тапатока
 
au koliko ste vi ispred mene ja tek idem sa delan envidor afinex. Sutra je na redu to prskanje i kan jer misli da ce u toku sledece nedelje otvoriti prvi cvet pa da je preduhitrim sa azotom.Taman mi odgovara i da pravim razmak izmedju djubrenja na 15 dana sto znaci da ce kalijum ici oko 9-10 juna taman kad treba oko 15 dana pred berbu

- - - - - - - - - -

treba mi pomoc sutra treba da prskam malinu uzeo sam preparate ali zena u polj apoteci nije bila sigurna da li ovi preparati mogu da se mesaju zajedno
Akord
+
Pehar
+
Abastate
+
NU Film 17
+
Fobos EC

U malinjaku imam i nove sadnice jer se prosle godine isusilo dosta njih zbog poplava e sad da li smem i njih da prskam ovim preparatima ili samo one vezane? hvala unapred na odgovoru.
I nova malina treba da pocne da se prska negde kada dostigne pola metra sa preparatima protiv didimele plamenjace i nekim insekticidom.I to ponavljati na svakih mesec dana makar.
Moze da se ide i sa malo slabijom dozom recimo nekih 75%
 
Nazad
Vrh