Radovi u malinjaku

Ja sam isto brao dan za danom kako treba, ali nije vredelo... A pošto moja ide u svežem stanju nisam imao obraza da prodam bilo kome takve, tako da sam ja moje u prvom krugu sve bio posekao i uništio (o čemu sam i pisao letos), a u drugom krugu sam prskao preparatom "Exirel", pa onda opet sve posekao što je bilo i spalio... Zbog tog sranja od štetočine sam i rešio da smanjim zasad jer verujem da će se opet pojaviti pa ne želim da kidam živce sebi i trošim toliko vreme i pare... Msm, nije mi toliko ni do para koliko do vremena... Radije ću da dam pare za gorivo i mamce i odo' da trošim vreme na pecanje :riba:
 
Ja sam isto brao dan za danom kako treba, ali nije vredelo... A pošto moja ide u svežem stanju nisam imao obraza da prodam bilo kome takve, tako da sam ja moje u prvom krugu sve bio posekao i uništio (o čemu sam i pisao letos), a u drugom krugu sam prskao preparatom "Exirel", pa onda opet sve posekao što je bilo i spalio... Zbog tog sranja od štetočine sam i rešio da smanjim zasad jer verujem da će se opet pojaviti pa ne želim da kidam živce sebi i trošim toliko vreme i pare... Msm, nije mi toliko ni do para koliko do vremena... Radije ću da dam pare za gorivo i mamce i odo' da trošim vreme na pecanje :riba:[/QUOTE
Znaci lose nam se pise u svakom pogledu... Nove zivuljke, novi izazovi... Klimatske promene, evo danas, grad i grmljavina ...sve ide naopako...pecanje i ja volim, pa mozda i zabacimo zajedno :)
 
@amper91: Svakako drug ;) Imam kuću na Dunavu i čamac pa kad ti se ukaže prilika ti svrati ;)

A pazi, od elementarnih nepogoda nekako i možeš da se spasiš... Za grad postaviš mreže, protiv suše postaviš sistem KPK, itd... Ali od ove štetočine nije prosto bilo načina da se zaštitiš, tj. zaštitimo i to mi nekako najteže pada :/ Zadužio sam se da iskopam bunar da me ne bi iznenadila suša k'o prošle godine (mada sam zalivao svakako i bez bunara)...

Kazao mi je jedan momak sa Novosadskog instituta za zaštitu bilja da bi valjalo da posadim bosiljak ili ruzmarin (ili oba) na svakih 5m u redu kako bi donekle sprečili najezdu Azijske mušice koju odbijaju mirisi te dve biljke (navodno), ali ono što treba da se postavi već u maju jesu klopke za mušice (vino-sirće-deterdžent) i da se nadamo da će nam zasadi biti bez tih napasti... :/
 
@amper91: Svakako drug ;) Imam kuću na Dunavu i čamac pa kad ti se ukaže prilika ti svrati ;)

A pazi, od elementarnih nepogoda nekako i možeš da se spasiš... Za grad postaviš mreže, protiv suše postaviš sistem KPK, itd... Ali od ove štetočine nije prosto bilo načina da se zaštitiš, tj. zaštitimo i to mi nekako najteže pada :/ Zadužio sam se da iskopam bunar da me ne bi iznenadila suša k'o prošle godine (mada sam zalivao svakako i bez bunara)...

Kazao mi je jedan momak sa Novosadskog instituta za zaštitu bilja da bi valjalo da posadim bosiljak ili ruzmarin (ili oba) na svakih 5m u redu kako bi donekle sprečili najezdu Azijske mušice koju odbijaju mirisi te dve biljke (navodno), ali ono što treba da se postavi već u maju jesu klopke za mušice (vino-sirće-deterdžent) i da se nadamo da će nam zasadi biti bez tih napasti... :/

Cesto sam u Bg pa ako se ukaze prilika cujemo se....
Moramo se boriti, mislin da bi i instituti trebali malo paznje posvetiti tom problemu, videcemo sta ce se izdesavati...
 
E moj brate po muci, koliko je napasti na malinu ta musica je jos i mala maca... Od svih nepogoda sto si nabrojao pa i od musice nesto ostane, ali ima napasti od koje nema zastite al bas nikakve...
Tako da sva borba izgleda uzaludna i izgubljena unapred!
 
... Ali od ove štetočine nije prosto bilo načina da se zaštitiš, tj. zaštitimo i to mi nekako najteže pada :/ Zadužio sam se da iskopam bunar da me ne bi iznenadila suša k'o prošle godine (mada sam zalivao svakako i bez bunara)... Kazao mi je jedan momak sa Novosadskog instituta za zaštitu bilja da bi valjalo da posadim bosiljak ili ruzmarin (ili oba) na svakih 5m u redu kako bi donekle sprečili najezdu Azijske mušice koju odbijaju mirisi te dve biljke (navodno), ali ono što treba da se postavi već u maju jesu klopke za mušice (vino-sirće-deterdžent) i da se nadamo da će nam zasadi biti bez tih napasti... :/
Proleće će brzo. Ja sam muku mučio sa ovim insektima. Ako neko ima koristan savet, hajde na vreme da ga podeli, da dočekamo spremni koliko toliko... u plodu kasnije nema prskanja.
[video=youtube_share;aa5rfDBQ1WY]https://youtu.be/aa5rfDBQ1WY[/video]
 
Kao što napisah gore meni je drugar sa Novosadskog instituta za zaštitu bilja rekao da posadim bosiljak ili ruzmarin na svakih 5 metara u redu i na vreme da postavim one klopke sa vinom i sirćetom i to je to...

Nadam se da ih je ova zima ubila što više :/
 
Poslednja izmena:
Proleće će brzo. Ja sam muku mučio sa ovim insektima. Ako neko ima koristan savet, hajde na vreme da ga podeli, da dočekamo spremni koliko toliko... u plodu kasnije nema prskanja.
[video=youtube_share;aa5rfDBQ1WY]https://youtu.be/aa5rfDBQ1WY[/video]
Ovo na slici je Cikada-americki cvrcak i on ne pravi totalnu stetu na malinjaku kao Suzuki musica sa kojom je @Proximus imao problema.
Cikada "napada" stablo maline, odnosno rilicom napravi mali rez i u njeda polozi jaja dok Suzuki polaze jaja u plod koji postaje neupotrebljiv.
Mesto gde je Cikada polozila jaja je nemoguce videti na stablu(osim ako je ne zateknes na delu ili imas vid nekog superheroja :osmeh:) ali ono sto se desi kad se jaja izlegu i larve krenu kroz stablo ka korenu je da se stablo prelomi na mestu gde su se jaja izlegla i takve maline rezi do zemlje i spali.
Znaci unisti larve pre nego dodju do korena i zemlje.
Mozes da probas i sa nekim zemljisnim insekticidom tipa Radar koji bacis i plitko zafreziras mada nisam siguran koliko ce biti efikasan kod Cikade ali nije skup, ne skodi jer je dozvoljen u organskoj proizvodnji pa ako se odlucis da probas barem nece mnogo da te kosta.
Kad odseces stablo koje se prelomilo mozes i da dobro natopis zemlju kod korena bakrom za slucaj da su larve vec stigle u zonu korena pa uzmi Nordox koji je takodje dozvoljen u organskoj proizvodnji pa nema opasnosti od prisustva teskih metala kao kod "plavog kamena" tako da je plod potpuno bezbedan za upotrebu.
 
Ja sam nesto razmisljao o nacinu da produzim vek trajanja kpk traka pa imam neku ideju i interesuje me da li je neko od kolega razmisljao u tom pravcu ili mozda probao nesto slicno.
Naime mislio sam da iskoristim mrezu za krastavce koju bi sekao na nekih 20cm sirine i zakacio na donje precage celom duzinom reda ( kao slovo U )da se napravi potpora za traku koja bi onda imala oslonac celom duzinom i ne bi isla preko precaga pa bi se izbeglo pravljenje "stomaka" odnosno uleganje trake i slivanje vode na najnizu tacku nego bi zalivanje bilo isto kao da je traka na zemlji.
Ovako bi se izbeglo zapusavanje kapljaca od blata i svi radovi ( plevljenje, okopavanje, kosenje..) bi se izvodili brze jer ne bi moralo da se vodi racuna da se ne zakaci ili zgazi traka.
Samo na pocetku reda bi traka isla u vis ukoso nekih 50cm ili gde odgovara da se provuce kroz mrezu da bi se izbeglo prelamanje trake.
 
Ne znam da li je kod vas neko radio polukruta kapajuca creva sa zalepljenim kapljacem,cena im je oko 10-11din/dm a traju 7godina?
 
Ima li kod od kolega miker i da li krece,ovo kod mene nije normalno,ovoliko toplih dana a nikako da se otvori pupoljak,ovako nesto do sad nisam zapamtio!
 
Nazad
Vrh