Radovi u malinjaku

imam 4 reda duzine oko 120 metra, radio sam popodne kad dodjem sa posla, sve sam, ti ako imas vise vremena i pomoc brze ces da zavrsis.
 
imam 4 reda duzine oko 120 metra, radio sam popodne kad dodjem sa posla, sve sam, ti ako imas vise vremena i pomoc brze ces da zavrsis.

hvala puno.imam ideju kako to da uradim.
na visini od oko 1.5 met.na stubu stavicu letvu duzine 50 cm i razvuci kanap od stuba do stuba,tako da cu podici lastare iz trave i staviti ih da vise preko tog kanapa sa obe strane reda.
letvice imam,kanap isto imam spreman.
mislim da je ovo dobro resenje,ako neko ima bolje neka mi napise,i neka svako napise da li slaze sa ovim sto mislim da uradim.
hvala puno,mnogo mi znaci ovaj forum.
 
aksa
Nema potrebe da postavljaš letvu jer ćeš tako napraviti preveliki razmak između kanapa.
Dovoljno je da samo kanap obmotaš sa obe strane stubova i između njih ubacuješ lastare. Delovaće ti da je taj razmak mali, ali u stvari nije jer će težinom malina da ih širi napolje. Štaviše, moraćeš na nekim mestima kratkim kanapima poprečno da povezuješ ove dužne.
Znači, bukvalno sve isto samo bez letvi.


sasabrdy.mladeno
Malina koja raste se uglavnom ne veže, a ovaj princip naslona je jako koristan.
 
znam druze ja sam tako prvo bio vezivao, oko stubova vezivo na metar i metar i po, ali su se dosta rasirili i uvrteli tako da ne idu na gore nego padaju na zemlju, znam da se ne vezuje ali nisam imao drugo resenje.
 
Zna li neko zasto je list, tacnije vrhovi maline po 20 cm zajedno sa stabljikom imaju belu boju, bas belu kao da nema pigmenta, malinjak je od prijatelja, nemam sliku. I to samo jedan red je takav.
 
sutra,subota,idem u malinjak pa cu videti kako da ih podignem i vezem.probacu samo oko stubova,ali ako ne ide onda cu sa letvicama,ali definitivno moram da ih izvucem iz trave.
 
u subotu sam podigao,j razvukao kanap i vezao maline.to sam uradio vezivajuci i omotavajuci kanap od stuba do stuba
lastari su mi oko 2+metra i jedva sam ih podigao iz trave.
A trava od kisa porasla kao da je nikad ove godine nisam kosio i plevio.
jesu sad lastari sada zbijeni i mozda suvise ali sam to morao da uradim.
nakon toga uzeh kosacicu i svu travu lepo medju redove pokosih i pokupih tako da sad to ozgleda dobro.
iduci vikend ili toku nedelje idem prskanje sa kvinom(qadris)i nekim inskticidom,preventivno zbog zbijenosti lastara.
moram ovako ostaviti lastare do kraja septembra kada idem prskanje sa bakrom i tek tad ih mogu pustiti da padnu po zemlji zbog mraza.
sta mislite,da li je ovaj moj plan ok?
nema nekih problema zato sto su lastari tako zbijeni(prava suma)?
dajte mi koji savet da ne pogresim jer prvi put nesto ovako radim.
pozz.
 
u subotu sam podigao,j razvukao kanap i vezao maline.to sam uradio vezivajuci i omotavajuci kanap od stuba do stuba
lastari su mi oko 2+metra i jedva sam ih podigao iz trave.
A trava od kisa porasla kao da je nikad ove godine nisam kosio i plevio.
jesu sad lastari sada zbijeni i mozda suvise ali sam to morao da uradim.
nakon toga uzeh kosacicu i svu travu lepo medju redove pokosih i pokupih tako da sad to ozgleda dobro.
iduci vikend ili toku nedelje idem prskanje sa kvinom(qadris)i nekim inskticidom,preventivno zbog zbijenosti lastara.
moram ovako ostaviti lastare do kraja septembra kada idem prskanje sa bakrom i tek tad ih mogu pustiti da padnu po zemlji zbog mraza.
sta mislite,da li je ovaj moj plan ok?
nema nekih problema zato sto su lastari tako zbijeni(prava suma)?
dajte mi koji savet da ne pogresim jer prvi put nesto ovako radim.
pozz.
dobro odradjeno i isplanirano samo kad budes prskao okupaj dobro
 
hvala cunami,dobro cu da ih okupam,znaci nista ne smeta sto su isprepletane i zbijene kao suma,tj.prasuma.:cool:::vadjenje_repe::
 
A jel obavezno da se maline u prvoj godini podizu i vezuju pa da ih opet odvezujemo i povaljujemo? Recimo ja jos nisam postavljao stubove pa ne znam jel bas obavezno to sad da odradim. Dosta su mi i urasle sad u zadnje vreme u travu, a bas su isprepletane i tesko ide plevljenje pa ne znam da li da ih plevim ili da ih ostavim tako pa da se trava osusi na jesen. Inace sam zadovoljan sa njima. Ima dosta lastara i dobar deo njih je oko 2m pa i vise. Jedino eto sto su mi sad urasle i ti stubovi me muce jer stvarno imam 1000 obaveza.
 
Svakako da bi iz mnogo razloga (zdravlje maline, pristup obradi, košenju, zaštiti, itd...) bilo bolje i lakše da stubove postaviš sad i malinu na kanape podigneš sa zemlje (trave), ali kad se ne može nema se ni izbora. Realno, nekada se tome nije mnogo ni pridavalo pažnje.
Sad bi važnije bilo da pokosiš nego da pleviš, jer njima oko njih u redu mala trava mnogo ne smeta, koliko ova između redova u kojoj će ležati.
Pokušaj barem da uz nečiju pomoć pokosiš. Naprimer da neko podiže lastare dok ti prođeš kosom ili trimerom.
Ili da improvizuješ sa bilo kakvim privremenim koljem, između kojeg ćeš zatezati dva reda kanapa i unutra ubacivati lastare.
 
Pa jeste i ja sad vidim da je bilo bolje da sam odmah postavio stubove. Medjutim ovde kod mene i dalje ljudi tome ne pridaju mnogo paznje pa mnogi kao i ja jos uvek nisu postavili stubove i lastari su tako u travi. Pokusacu kao sto kazes da pokosim izmedju redova trimerom, a neko da ide ispred mene i da ih podize iz trave dok kosim. Tako je bilo i zadnji put kad sam ih frezirao da su dva pomocnika isla ispred freze da sklanjaju lastare. Moracu narednih dana da ih malo oslobodim trave.
 
mozda malo i glupo pitanje,dokle,tj da li u septembru treba zalivati malinu miker i vilamet?
do kada rastu lastari kod ovih sorti?do polovine septembra ili kako vec?
to mi je nepoznanica,i nisam naisao na odgovor na to pitanje.kada lastari prestaju sa rastom i kada se prekida sa zalivanjem istih(Vilamet,Miker)
 
mozda malo i glupo pitanje,dokle,tj da li u septembru treba zalivati malinu miker i vilamet?
do kada rastu lastari kod ovih sorti?do polovine septembra ili kako vec?
to mi je nepoznanica,i nisam naisao na odgovor na to pitanje.kada lastari prestaju sa rastom i kada se prekida sa zalivanjem istih(Vilamet,Miker)

nema niko saznanja ili je izgleda bas glupo pitanje?
 
sto duze zalivas, vise ces ih stimulisati za rast, pod uslovom da nas toplo vreme posluzi. a zalivanje, to ti najbolje znas da li treba ili ne u odnosu na zemlju kakva ti je i padavine da l budu ili ne
 
Kada se radi orezivanje i kako se vrsi selekcija, koju iseci a koju ne?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh