Radovi u malinjaku

Kod nas na jugu, koliko znam, osim Maser Friga, niko još nije platio ni obranu ovogodišnju malinu, pa ne verujem da će se iko pojaviti sa takvim predlogom.
Osim ako dođe neki novi prevarant koji do sada nije radio kod nas, pa počne da obećava.......

Koliko vidim dosta firmi nije isplatilo potrazivanja proizvodjaca,,da li to znaci da ne cveta cvece ni u to preduzece? Hladnjaca u koju sam ja predavao je odavno isplatila malinu i kupinu, e sad za tu hladnjacu skoro 100% proizvodjaca radi po programu organske proizvodnje, i sigurno takvu robu je lakse plasirati na dalje trziste,a samim ti i isplatiti proizvodjacu u roku..
 
@Djadjo74

Na slikama izgleda da ima lepu zlatnu boju i da je zdrava ali izgleda ako dobro vidim da je list spao ali ona drska lista ostala, pa ako je tako kako si obavio zimsko prskanje?
Ja imam problem sa opadanjem lista ova godina je prva godina malinjaku, nisam bacao mnogo azota, samo sam sredinom maja bacio 50kg Kana na 1500 m/d.
Mada nije ni bilo mrazeva do skoro i tek ce sada pod ovim snegom opasti pa razmisljam da poprscem kada sadne sneg i kada temperatura bude preko 5 stepeni.
Kupio sam Plavo ulje i cekam uslove, pa ako bih mogao neki savet da mi das bio bih ti zahvalan.:ppozdrav:
 
Nema nista od prskanja bakrom sada potrebna je dnevna t oko 12 stepeni ,ostavi to za prolece sada neka lepo odmara
 
Svuda se spominje da mora da opadne barem 75% lista kako bi prskanje bilo uspesno a kod mene ce to biti tek sada ako se sneg otopi.
Naravno necu pskati ako n bude bila odgovarajuca dnevna temperatura.
 
Kod mene ima snega jos nekih 10 do 15cm sigurno.
Nego hteo bih da pitam sve iskusne, redovno sam radio zastitu od bolesti i od insekata, odrzavao sam bez korova sve do kraja juna meseca nije bilo ijedne travke u njoj, ali kasnije kada je se okisalo a ja nisam imao dovoljno vrremena trava je poludela isla je i do 1m u visinu i bilo je losije provetravanje i doslo je do zarazenosti Didimelom, barem mislim da je zbog toga.
Pa sam hteo da vas pitam na prolece sta mi preporucujete od prskanja?
Kao jedan vid borbe protiv Didimele ovde na forumu sam procitao sam da treba sto kasnije ostavljati lastare za narednu godinu, sta biste mi vi joj preporucili?
 
Kod mene ima snega jos nekih 10 do 15cm sigurno.
Nego hteo bih da pitam sve iskusne, redovno sam radio zastitu od bolesti i od insekata, odrzavao sam bez korova sve do kraja juna meseca nije bilo ijedne travke u njoj, ali kasnije kada je se okisalo a ja nisam imao dovoljno vrremena trava je poludela isla je i do 1m u visinu i bilo je losije provetravanje i doslo je do zarazenosti Didimelom, barem mislim da je zbog toga.
Pa sam hteo da vas pitam na prolece sta mi preporucujete od prskanja?
Kao jedan vid borbe protiv Didimele ovde na forumu sam procitao sam da treba sto kasnije ostavljati lastare za narednu godinu, sta biste mi vi joj preporucili?

Bakar,tek kad prosecna dnevna bude iznad 7 stepeni.Sto znaci rano u prolece plavo ulje,a zatim kad pocne listanje Nordox,pa posle desetak-petnaest dana opet Nordox u blazoj dozi.Bakar je najjeftiniji i najefikasniji.
 
Vazi, poslusacu savete.
Samo bih dodao da Glen Ampla ima mnogo bolji korenov sistem, bolji su izdanci i mozda sto je jos vaznije manje je zarazena Didimelom.
 
Imao sam i ja problema u Polci, ali ako se redovno bere svaki drugi dan i nije tako strasno moze da prodje u hladnjaci, ali ako se bere redje onda se vec stvara problem.
 
Problem su zapusteni malinjaci-kupinjaci koji postanu leglo bolesti i stetocina.
Takva malina "moze da prodje" u hladnjaci jer hladnjaca malinu loseg kvaliteta melje u kasu i tako prodaje ali ako ide kao rolend a kontrolom se utvrdi prisustvo larve ta posiljka ide u karantin i najcesce bude unistena ili vracena pa se to kolo, niska cena-zakidanje na zastiti i djubrivu-losiji prinos i kvalitet na kraju opet vrati hladnjaci.
Negde sam procitao da muzjaci Suzuki musice postaju sterilni na temperaturama iznad 35c, pa nam ostaje (kao i uvek) da gledamo u nebo i molimo Boga za vrelo leto.
 
Problem su zapusteni malinjaci-kupinjaci koji postanu leglo bolesti i stetocina.
Takva malina "moze da prodje" u hladnjaci jer hladnjaca malinu loseg kvaliteta melje u kasu i tako prodaje ali ako ide kao rolend a kontrolom se utvrdi prisustvo larve ta posiljka ide u karantin i najcesce bude unistena ili vracena pa se to kolo, niska cena-zakidanje na zastiti i djubrivu-losiji prinos i kvalitet na kraju opet vrati hladnjaci.
Negde sam procitao da muzjaci Suzuki musice postaju sterilni na temperaturama iznad 35c, pa nam ostaje (kao i uvek) da gledamo u nebo i molimo Boga za vrelo leto.

I ja sam mislio da je problem u zapustenim zasadima i neredovnom branju, ali covek mi tvrdi da su brali na vreme i da je opet bilo problema, pogotovu u kupini... Cujem da se ovdasnji hladnjacari zale na prisustvo larvi i da im se roba vraca... Ko ce ga znati vise, to je nova zivuljka...
 
Nazad
Vrh