Radovi u malinjaku

Stariji malinjaci su teze podneli stres kao i miker koji je generalno osetljivija sorta,a stresnih uslova je bilo koliko volis prosle godine.Imali smo prolece za Bozic pa zimu za Mladenac pa leto u aprilu,onda prolece u leto i kao slag leto u jesen.Samo mladi i potpuno zdravi malinjaci su to mogli da podnesu.
 
Treba mi pomoooc da se odlucim sta i kako dalje ..
Srbin ,gera, djadjo ...i svi ostali....Vase misljeje..?

Imao sam 9 000 m/d mikera i 800 m /d Polke

3200 Mikera pokrceno isto toliko sam ustupio drugom ....nije vise moje a trebalo je da bude jos ovu sezonu.....

Ostalo mi je 2 500 m Mikera i 800 m Polke koja je u ?okej stanju. Al Miker je do pre ? 30 dana obecavaaaao . Lepa boja lastara ,na lom zeleni , tanki sa pupima od 2.5 do 3.5 cm razmaka ,visine 3 do 3.5 m ,pun fond za vezanje ,sa malo viska za secenje.

A sada je sa 80% suvih ne povezani....
Mladi iz zemlje moze se reci solidno izlaze ,s obzirom na vremenske prilike,

PITANjE svih pitanja..?? Da li da i ovih 2500 m/d Podmladjujem i pripremam za narednu god . ili totalisanje . i predati se.....Mozda jagoda ,bostan ili vec..?

Ili da totalisem miker,podriti,nadjubriti ...pauzirati do marta sledece god . pa nasaditi crni Vilamet.
Vilamet i Miker u Mačvi su kratkog daha, do prve kišne godine, posle toga dolazi intenzivno sušenje, tako da po meni nema ekonomske opravdanosti podizati takve malinjake.
 
Treba mi pomoooc da se odlucim sta i kako dalje ..
Srbin ,gera, djadjo ...i svi ostali....Vase misljeje..?

Imao sam 9 000 m/d mikera i 800 m /d Polke

3200 Mikera pokrceno isto toliko sam ustupio drugom ....nije vise moje a trebalo je da bude jos ovu sezonu.....

Ostalo mi je 2 500 m Mikera i 800 m Polke koja je u ?okej stanju. Al Miker je do pre ? 30 dana obecavaaaao . Lepa boja lastara ,na lom zeleni , tanki sa pupima od 2.5 do 3.5 cm razmaka ,visine 3 do 3.5 m ,pun fond za vezanje ,sa malo viska za secenje.

A sada je sa 80% suvih ne povezani....
Mladi iz zemlje moze se reci solidno izlaze ,s obzirom na vremenske prilike,

PITANjE svih pitanja..?? Da li da i ovih 2500 m/d Podmladjujem i pripremam za narednu god . ili totalisanje . i predati se.....Mozda jagoda ,bostan ili vec..?

Ili da totalisem miker,podriti,nadjubriti ...pauzirati do marta sledece god . pa nasaditi crni Vilamet.

Kolega pole, na to pitanje ti ne umem dati odgovor, iako bih zaista želeo da mogu. Odgovor na to pitanje kada bi ga neko sa sigurnošću znao, verovatno bi trenutno vredeo "milion dolara".
Reći ću ti samo da sam ja smanjio poprilično i ostavio samo onoliko koliko porodično možemo postići da uradimo. Ne znam koliko je i to pametno jer nekad su stari govorili "od malo, uvek malo".
Pre nekoliko dana na temi "Polka", pročuitao sam post koji me je nekao baš dirnuo, jer je napisan od strane kolege čije sam pisanje sve vreme jako uvažavo.
Šta da ti kažem, protumbaj u glavi opet sve opcije, pokušaj pronaći rešenje koje bi za tebe i tvoju porodicu bilo najoptimalnije, ili da barem tako izgleda.
Veliki pozdrav za tebe i sve kolege malinare i ...
Srećno
 
Poslednja izmena:
@ pole
Kod mene ista situacija, malina nije suva ali sporo kreće. Vidi se da je oštećena kao kad prskaš prskalicom nešto totalom, ne opereš rezervoar, pa posle toga prskaš malinu. Pre nekoliko godina je bilo veliko oštećenje zbog minusa od preko -20°, ali je posle toga oštećena malina mnogo bolje izgledala nego što izgleda sada. Ne znam šta je razlog ovome, ali mi se čini da je malina oštećena nekim preparatom. Za razliku od starih malinjaka malinjak u komšiluku, koji je posađen prošle godine i koji je manje prskan kreće odlično.

Malinjak mi je ispod prozora,tako da ga posmatram iz sata u sat. I vidno je kad se namsti a kod boluje i kad place...isto se vidi kad je okej i kad je veseo.(hepi)

Prosla god : problematicna zima (jan deo febr) veoma toplo ,zatim sledi zahladjenje, a pupoljci krenuli. Zatim maj sa urednim padavinama i adekvatnom temperaturom nadoknadilo oporavku ( ovo vazi za moje podneblj) , cvetanje i berba sa svakodnevnim kisama ...temperatura idealna za vegetiranje maline...do kraj berbe (polovina avgista) ...zatim sledi sussan period od oko 60 dana bez kise . A krajem avgusta bilo par dana toplotni udar ...kao da se skuvala... u nadi da ce septembar biti kao i ranijih godina ,ja se odlucim da uspremim zaliv u drugoj polovini avgussa , nije trbalo? susa uzima danak ....? List poceo da zuti i da opada kao da se normalno priprema za zimu .

A onda ponovo pocinje kisni period sa temperaturom kao u maju . i krece vegetacija ...otvaraju se pupi po neki na nekim lastarima..rastu nove bocne grane i ispod jos po malo zelene stare liske... U novembru (kraj) primecujem zrelih plodova i prilicno ucvetalih b.g. duga topla jesen sa urednim padavinama malinjak mi je ozelenio...

Sto ja predpostavljam da zbog ne zalivanja kad je jos trebalo da zalivam a nisam . A kasnije se malinjak ozelenio ,znaci da su pupoljci koji su se formirali za ovu god. se otvorili i zavrsili svoj ciklus.

Tesilo me sto su lastari bili tanki a dugacki 3-3.8 m sa veooooma cestim pupima ,razmak 2,5do 3,5 cm idealna (duvan) boja sa malo korova i bakar zastitom blagovremeno.
Celu zimu pratim lastare i sticem utisak .da ce biti bolje nego ikad do sad ...Cisti lastari,sa neverovatno gustinom pupoljaka. a tanki i neverovatno dugacki..

Pocetkom marta uvidjam problem ...lastari poceli da bele sve vise i vise ..suse se...?

Pre dva dana sam intervenisao hemijom od korova ...uocio sam da novih mladih lastara ima i vise nego sto je potrebno..?

E sad da je u pitanju bolest korena ..? nebi mladi iz zemlje kretali...... bolest lastara sto je trebalo ih vezati za ovu rod.god ..je iskljucena ,u mom slucaju .....jer su imali leeepuuu boju i izgledalo je veooooma zdravo....

CENAaaa je glavni krivac....
Da je bilo novca, bilo bi jos zaliva ,pa i orosavanja , amino kiselina, i drugog ulaganja ..vise posvete oko iste i ne bi se desilo da krajem leta dozivi stres tkz hibernaciju...? pa ponovno vegetiranje kad joj vreme nije..?

Moje pretpostavke su u tom pravcu..?
 
Sve stoji gore napisano. Prošla godina je bila propast.
Ko nije bilo kako zaštitio i pomagao biljci ove placa danak.
Stanje kod mene je za sad dobro. Bilo bi jos i bolje da sam stigao da odradim sve zaštite posle berbe. Najviše štete mi je naneo poponac. Ja nisam stigao da odradim kako treba od posla i terena a matorce bas briga. Naučilo po starom obere i ne ulazi do sledeće godine.
Ne znam kako je kod vas ali meni ova gamad zvana poponac ili petlove gaće pravi takve probleme a ne znam kako ga suzbiti osim cupanja koje i nije delotvorno
Pa to je dugacko u zemlji po metar i po. A kako je krenuo da bije iz zemlje biće muka zadržati malinu čistom.



Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Navodno je Stomp Aqua dobra da suzbije ili uspori poponac, ali iako sam tretirao uredno i na vreme vidim da kreće da izbija...

Jedino kako sam se ja borio do sad je mehanički... Korenje baš ide duboko, eto @vuxsd dade i konkretnu dubinu :)
 
Možda je stomp aqua dobra, ali preporuka ljudi iz tehničke podrške Basf-a kaže, da se njome tretira zemlja koju predhodno treba očistiti od ostataka liśća i prošlogodišnje trave kako bi delovanje herbicida bilo efikasnije sobzirom da se radi o herbicidu koji ima zemljišno delovanje. Ovo treba uraditi pre kretanja vegetacije u drugoj polovini februara, nakon čega je poželjno da u periodu od 5-7 dana padne kiša koja pospešuje pravljenje tog herbicidnog film koji sprečava nicanje korova.. E tek onda ona ima zapaženo delovanje.
Jbg ko je od nas ovo ispoštovao?
 
Ma to je napast kakve nema, a zbog maline ne može nikakva hemija.
Ma ima da me hebe ko budalu ove godine.
Nadjubreno domaćinski još i stajnjak. Kad ugreje biće propast.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
@sassam, Ja sam... Sve po PS-u. Očišćeno sve i pograbuljano do travke suve i lista i prskao bukvno pred sam početak kiše, zadnji red već počela da pada... E sad, mišljakinje nije bilo, one "lažne ili mrtve" koprivice (kako ko krsti), nije bilo i još nekih tih za'ebanih trava što prve kreću... Ni maslačka nema, ali ovo njesra izbija polako... E sad, da li bi ga bilo više da nisam prskao ne znam ili je ovo izbilo što je zašlo dublje kad sam frezirao ne znam... :/ Ali znam da tamo gde nije tretirano po bašti ima koliko hoćeš...
 
2aka8vc.jpg
[/IMG]
 
Evo nekoliko floskula, nek se nađu...:
Pa ne možeš iz zapuštenog malinjaka ili dvorišta ići da sređuješ državu!!!
A ako će takvi sređivati državu, bolje neka ni ne počinju!!!
Počisti prvo svoju kuću!!!
Malinjak, šta već, je mini država!!!
A svakome na obraz!!!
 
Ja mislim da je to povezano, jer ne mozes ti sredjivati ni malinjak ni kucu ako ti neko veze ruke..
O ovome sto se sada desava sa malinjacima pisali smo pre dve godine i ako se secate lepo je upozoreno da ce zbog masovnog uvoza i zakidanja proizvodjacu na ceni taj isti proizvodjac biti primoran da stedi tamo gde nikako ne bi smeo da stedi..
Tako neko nije bacio djubrivo, neko nije prskao kad je trebalo, neko je jednostavno digao ruke i nije ni ulazio u malinjak pa se sad svi cude sto se malina susi i sto se napatilo gamadi i bolestina..
Umesto da sredjuju malinjake ljudi su vreme provodili na blokadama, protestima..a po onoj narodnoj koga zmije ujede..ne verujem da ce se neko zaletati sa ulaganjem ni ove sezone.
 
Zahvaljujuci alavim guzicama koje su htele preko ledja seljaka da zgrnu pare, desava se sta se esava, od nekadasnjeg lidera u svetu po proizvodnji maline, zavrsili smo kao fenjerasi, ponizeni i zgazeni. Hvala AV i premijeru/ki koji je vec q...

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Onaj baš teško prespojio, nadam se da stvarno ode sa foruma ::haha::

Inače, što se radova tiče, posadjen bosiljak, ovih dana će biti i ruzmarin... Pa da vidim da li će to nešto umanjiti napad Azijske mušice...
 
Kod mene pola od onoga što sam vezao, suvo. Čekaću još par dana pa ću da sečem i izbacujem.
Interesantno je to da gde su suve iz istog korena je poteralo mlade koji su već sad 10-15 cm iznad zemlje. Šta iskusniji misle o tome,? Miker je u pitanju.
 
Većina dobrih malinjaka slabo kreće. Najlošiji malinjaci iz prošle godine kreću normalno. Malinjaci koji su slabo održavani, đubreni i tretirani hemijom najbolje izgledaju. Jedan malinjak u komšiluku su podelili dva prijatelja, sada mu je četvrta godina, trava je u oba bila preko malina. Oba lepo kreću, ali jedna polovina je mnogo bolja. Znači, maline su na istom mestu, ista im je bila zemlja, klima, isti uslovi... Samo su vlasnici različiti, verovatno nije bilo isto đubrenje i ista zaštita. Moj malinjak, pored ova dva, je kompletno bio prošle godine i đubren i štićen i bez trave, a mnogo lošije kreće. Mislim da je najveći problem nastao ili zbog previše ili kasnog đubrenja, ili zbog nekog preparata, koji smo svi počeli da koristimo unazad nekoliko godina. Ispitivanja bi trebalo da idu u tom pravcu.
 
Većina dobrih malinjaka slabo kreće. Najlošiji malinjaci iz prošle godine kreću normalno. Malinjaci koji su slabo održavani, đubreni i tretirani hemijom najbolje izgledaju. Jedan malinjak u komšiluku su podelili dva prijatelja, sada mu je četvrta godina, trava je u oba bila preko malina. Oba lepo kreću, ali jedna polovina je mnogo bolja. Znači, maline su na istom mestu, ista im je bila zemlja, klima, isti uslovi... Samo su vlasnici različiti, verovatno nije bilo isto đubrenje i ista zaštita. Moj malinjak, pored ova dva, je kompletno bio prošle godine i đubren i štićen i bez trave, a mnogo lošije kreće. Mislim da je najveći problem nastao ili zbog previše ili kasnog đubrenja, ili zbog nekog preparata, koji smo svi počeli da koristimo unazad nekoliko godina. Ispitivanja bi trebalo da idu u tom pravcu.


Isti slucaj kod mene u okruzenju i u mom malinjaku ...Deo koji sam prosle god .isforsirao 4+4+4 ,koprivom. ciscenjem od korova ,sada je 100% suv a 1 ha manje forsiran ,,,ostecenje je vidnooo manje treci ha je planiran za krcenje i iskrcen je (sad je tu visnja ) nije skoro niscim prehranjivan a i zastita je bila pretrcavanje , ubedjenja sam da bi on sad bio solidan...
 
Nazad
Vrh