Radovi u malinjaku

ni moj moker nije još krenuo. ali ja sam na nešto malo iznad 400 m NV pa uopšteno malo vegetacija kasni...
 
Ljudi ja ne znam sta je sa mojil nalinama.
Evo vec dve godine kako sam dva puta sadio maline I nesto nije u redu. Po propisu zasadim u rupe I stajnjak stavim, I kopam I zalivam I evo danasvidim 80 % mi se osusile.
Gde da kupim sadnice da sam siguran da nije do njih.
Sadio sam mikaer vilamet I tjulamen. Sami za mene malo da imam I da radkam kad sam u selu.

Sta moze biti
 
Proveri zemlju. Kiselost. Provetrenost. Osuncanost. Vlaznost. Sve to mora biti optimalno. Proveri kvalitet stajnjaka i sadnica. Nacin sadnje. Rezidbe. Zastite.
 
Evo jučerašnje situacije u mojoj malini i kupini. Više nije slučajno, četvrta godina zaredom definitivno ranije kreće vegetacija (verovatno zbog geografskog i položaja njive, kao i sastava zemlje):
[video=youtube_share;fvcUhmGjN5I]https://youtu.be/fvcUhmGjN5I[/video]
 
Ljudi ja ne znam sta je sa mojil nalinama.
Evo vec dve godine kako sam dva puta sadio maline I nesto nije u redu. Po propisu zasadim u rupe I stajnjak stavim, I kopam I zalivam I evo danasvidim 80 % mi se osusile.
Gde da kupim sadnice da sam siguran da nije do njih.
Sadio sam mikaer vilamet I tjulamen. Sami za mene malo da imam I da radkam kad sam u selu.

Sta moze biti
Daj neku sliku ako mozes.
Ovo ti nije do sadnica, kakve god da su nece ti se 2 godine za redom susiti 80%.
Najverovatnije zemljiste ne odgovara ili drzi vodu pa se maline "podave" ili kiselost..ako ti je registrovano domacinstvo analiza zemljista te ne kosta nista a ako nije nadji nekoga od komsija ko ima registrovano pa nek preda na njegovo ime.
I zemlju za analizu uzmi tacno onako kako je propisano, iz vise delova njive da dobijes celokupnu sliku i sa dubine od 30-40 cm pa izmesaj i odnesi.
 
Moze nesto biti sa zemljom, to je Backa zemlja crna, stavljao sam dobar stajnjak, djubrio sam I vestakom...

Moze biti sa vodom nesto.

Komsija mi daje izdanke vilamet, pupoljci su krenuli.
Da li ima logike da sada zasadim sa sadnicama koje su od prosle godine izdanci. Znaci ove godine su na rodu.
 
Proveri zemlju. Kiselost. Provetrenost. Osuncanost. Vlaznost. Sve to mora biti optimalno. Proveri kvalitet stajnjaka i sadnica. Nacin sadnje. Rezidbe. Zastite.
 
Moze nesto biti sa zemljom, to je Backa zemlja crna, stavljao sam dobar stajnjak, djubrio sam I vestakom...

Moze biti sa vodom nesto.

Komsija mi daje izdanke vilamet, pupoljci su krenuli.
Da li ima logike da sada zasadim sa sadnicama koje su od prosle godine izdanci. Znaci ove godine su na rodu.


Tesko da moze Vilamet u Vojvodini.
 
Može Vilamet, proverio sam, a i ostali, samo kažu stručniji da je prinos i kvalitet, tj sastav ploda mLogo lošiji.Ista priča kao i za žita i kukuruz u tvom kraju u odnosu na ravnicu vojvodine.
 
Uzeo sam juce oko 30 izdanaka od komsije Vilameta I danas zasadio. Poceli listici kod vecine.
Ono sto bude rodilo reci cu vam kakav je rod.
Komsija kaze radja mu.
 
Za rod ćeš lako, ako ti sadnja u toj fenofazi bude uspela.
Sa kupinom sam radio nešto slično kod sebe posle prve godine sadnje, popunjavajući praznine na mestima gde se sadnice nisu primile.
I tako nekoliko sezona ...
Iskopavao rupe, prenosio sa busenom i zemljom, odmah zalivao, ali je prijem ipak bio samo negde oko 50 %. I to u optimalnom vremenskom periodu, van vegetacije. Maline je doduše dosta fleksibilnija po svakom pitanju, pa eto.
Ako ne bude ništa od toga, na jesen to sve povadi i nabavi od nekog kolege sa foruma zdrave i kvalitetne sadnice i završi posao jednom kako treba.
Što se tiče uspešnosti gajenja, a po pitanju prinosa u tom delu Srbije, to će vreme pokazati. Sećam se da je ovde pre par godina bilo nekoliko entuzijasta koji su je sadili, hvalili kako je sve u redu i dobro, pa eto bilo bi dobro da nam prenesu svoja iskustva.
Teško da tu može biti nešto da bi se moglo pohvaliti, teško više od neke kućne varijante, pa još i sa tim biti zadovoljan.
Opet ... Sve u životu treba probati ... :ppozdrav:
 
Nikad vise suve nego ove godine, februara sam vezivao, proveravao sam tad lastare zeleni su bili, ne samo kod mene nego i kod ostalih. A ovi sto su krenuli ne idu jednako dole tek otvara pupoljak gore vec izlistao.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Nikad vise suve nego ove godine, februara sam vezivao, proveravao sam tad lastare zeleni su bili, ne samo kod mene nego i kod ostalih. A ovi sto su krenuli ne idu jednako dole tek otvara pupoljak gore vec izlistao.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Ista situacija svuda...

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Pisao si prosle godine da djubris sa 250 grama po duznom metru 6-12-24 u jesen, pa sa 250 grama po d.m. 16-16-16 u prolece. Kako ti se ponasa malina sa tolikom dozom djubriva? Dosta bujna?
Da tako sam i obe godine radio sve isto sa djubrenjem i prskanje ali slabo nesto lista a prosle god je bila baš bujna

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Da tako sam i obe godine radio sve isto sa djubrenjem i prskanje ali slabo nesto lista a prosle god je bila baš bujna

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
evo i slike
ab106820647537bacfd21f9f251715c6.jpg
d46a2dd5a5b8aa9c9cb75c2f22e7262f.jpg
eb8c281d08e0bad69d5af6a8219186b0.jpg
2646300f81d062d5a5886e2ecc6a350a.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh