Radovi u malinjaku

Uzmi 30 stabjika maline i ne prskaj. Daj joj vode i stajnjaka. Ocisti je od trave. Dodaj bakra ako nisi. Javi razliku za 20 dana izmedju te maline i one na koju trpas 20 preparata jer su ti REKLI i 5 vrsta DJUBRETA jer su isto to REKI.

Zatim olovku i artiju u sake,i saberi ulaganje na organsku i rod,i neorgansku i javi racunicu.

Mi ovo radimo zbog para,a ne sto je NEKO rekao da je swich mama,luna sensation tata,itditd, i vi krkate hemcugu a pojma nemate sta je to,a jos manje pojma ima zastitar ili taj u apoteci.

Razmisljajte logicno.

Imate mozak da sami upravljate svojim postupcima a ne neko drugi umesto vas.
 
Bilo bi dobro, ako neko ima zapisano, šta se koristilo pre 20 - 30 godina za prskanje maline, pa da uporedimo. Sve više sam ubeđen da je malinu oštetio prošle godine jedan od novih preparata. Ili je neko pogrešio u određivanju koncentracije ili u vremenu primene...
Ove godine kod mene manje 50% roda , a možda i više.
 
Uzmi teldor,za trulez,cuveni Bayerov preparat , i stavi 20 puta jacu dozu,i poprskaj 3stabljike i vidi da li ce sta biti biljci,ili neki drugi preparat. Nece. Nema dejstvo.


Bakar i sumpor deluju i to je to. Plavi kamen.

Zupa hemija,stara fabrika radi ponovo. Pravi dobre fungicide.
 
Uzmi teldor,za trulez,cuveni Bayerov preparat , i stavi 20 puta jacu dozu,i poprskaj 3stabljike i vidi da li ce sta biti biljci,ili neki drugi preparat. Nece. Nema dejstvo.


Bakar i sumpor deluju i to je to. Plavi kamen.

Zupa hemija,stara fabrika radi ponovo. Pravi dobre fungicide.
Sve je to isto samo je pitanje koliko hoće da zarade na boci. Galenika i Bayer razlika u ceni po 20-30 % a ista materija.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Slicna situacija i kod mene, sporadicno lista
Trenutna situacija kod mene (kao i svake godine) rana i jaka vegetacija... Moguce je da cu gornju mrezu razvuci ranije kako bi umanjila efekte eventualnog mraza (mada do sad nikad nije bilo tih problema).
Biće uskoro i cveta izgleda :)
[video=youtube_share;uc0F4Pou29c]https://youtu.be/uc0F4Pou29c[/video]
 
U malinjake u koje je usla hemija, tu je tesko sta uciniti... Iz godine u godine imamo sve vise preparata i sve vise tretiranja, vece doze vestackih djubriva, a prinosi manji...
 
Moj recept nije primenljiv na sve. A ja imam neku svoju računicu i koristim što mogu (na legalan način) da ne budem u minusu i kanalu što bi se reklo...

SVI MI imamo iste/slične probleme i isto/slično plaćamo sve tako da bi mogli svi zajedno da kukamo... A od toga leba nema... Možemo da kukamo i da se sažaljevamo do sutra, ali od toga nema ništa... Nažalost... Bez ljutnje ;)
 
Ja nekako volim ove "militantne" likove, valjda me podsecaju na mene iz vremena 90-tih i devetog marta kad sam bio spreman da dam ruku za neke politicare na koje bih sada pljunuo..ali valjda pamet(kod mene polako) dolazi sa godinama pa sve mislim to mu dodje nesto kao pubertet..mora da se prodje..
Elem, da se vratimo na temu, ja ove godine spremam drugu parcelu na selu gde ce ici sertifikovane sadnice vilameta pa me interesuje ima li neko iskustva sa organskom proizvodnjom vilameta pa da podeli neki savet.
Ovih dana uzimam zemlju za analizu pa imam komsiju kod kojeg bih uzeo ovcijeg stajnjaka (ima i zivinsko ali sam procitao da ono povecava kiselost ako se ne varam) i da sa Polkom zavrsim za 1-2 god.
Inace se parcela nalazi izmedju Cacanske Rodne i Cacanske Rane pa ima pcela da je milina proci kroz sljivike pa zato ne bih ni prskao.
I jedno pitanje za @Proximus,jesi li pravio (ili planiras li da pravis) one klopke od plasticnih flasa za Suzuki musicu?
Sve razmisljam posto su iz Azije dal vise vole belo ili crno vino:ppozdrav:, vise da znam sta da im posluzim uz meze..:osmeh:
 
I jedno pitanje za @Proximus,jesi li pravio (ili planiras li da pravis) one klopke od plasticnih flasa za Suzuki musicu?
Sve razmisljam posto su iz Azije dal vise vole belo ili crno vino:ppozdrav:, vise da znam sta da im posluzim uz meze..:osmeh:

Nisam još, planiram tamo krajem meseca... Rekoše mi da bolje idu na crno... Msm, imam i jedno i drugo pa ću staviti jedno uz drugo da vidim u šta će više uleteti ;)

A posadio sam bosiljak i ruzmarin, pa ću i njega kao ORGANSKU (da ovaj militant bolje vidi) preventivu posaditi na svakih 3-5 metara...

To mi je savetovao zaštitar, a i drugar sa Novosadskog instituta za zaštitu bilja...
 
Treba pokusati na svaki nacin organsku proizvodnju, to je skup vid proizvodnje, manji je prinos ali je cena proizvoda veca... Po meni presudno je zemljiste, ali treba i dobar polozaj parcele...
 
Organska ima smisla ako je bar duplo skuplja od komercijalne.
Možda se neko ne složi ali je tako. Ali mislim bas na organski proizvod a ne na ovo što kod nas guraju. Bacaju razna đubriva, prskanje u jesen i rano proleće itd...
Ali dolazi vreme da bez neke hemije neće ni biti ni proizvoda.

Kod mene je živi primer kako hemija može da oživi malinjak ali treba experimentisati i pametno dozirati....

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Treba mi pomoooc da se odlucim sta i kako dalje ..
Srbin ,gera, djadjo ...i svi ostali....Vase misljeje..?

Imao sam 9 000 m/d mikera i 800 m /d Polke

3200 Mikera pokrceno isto toliko sam ustupio drugom ....nije vise moje a trebalo je da bude jos ovu sezonu.....

Ostalo mi je 2 500 m Mikera i 800 m Polke koja je u ?okej stanju. Al Miker je do pre ? 30 dana obecavaaaao . Lepa boja lastara ,na lom zeleni , tanki sa pupima od 2.5 do 3.5 cm razmaka ,visine 3 do 3.5 m ,pun fond za vezanje ,sa malo viska za secenje.

A sada je sa 80% suvih ne povezani....
Mladi iz zemlje moze se reci solidno izlaze ,s obzirom na vremenske prilike,

PITANjE svih pitanja..?? Da li da i ovih 2500 m/d Podmladjujem i pripremam za narednu god . ili totalisanje . i predati se.....Mozda jagoda ,bostan ili vec..?

Ili da totalisem miker,podriti,nadjubriti ...pauzirati do marta sledece god . pa nasaditi crni Vilamet.
 
Ja nekako volim ove "militantne" likove, valjda me podsecaju na mene iz vremena 90-tih i devetog marta kad sam bio spreman da dam ruku za neke politicare na koje bih sada pljunuo..ali valjda pamet(kod mene polako) dolazi sa godinama pa sve mislim to mu dodje nesto kao pubertet..mora da se prodje..

:haha:
DA BI BIO STAR I MUDAR, MORAŠ PRVO BITI MLAD I GLUP....

 
@ pole
Kod mene ista situacija, malina nije suva ali sporo kreće. Vidi se da je oštećena kao kad prskaš prskalicom nešto totalom, ne opereš rezervoar, pa posle toga prskaš malinu. Pre nekoliko godina je bilo veliko oštećenje zbog minusa od preko -20°, ali je posle toga oštećena malina mnogo bolje izgledala nego što izgleda sada. Ne znam šta je razlog ovome, ali mi se čini da je malina oštećena nekim preparatom. Za razliku od starih malinjaka malinjak u komšiluku, koji je posađen prošle godine i koji je manje prskan kreće odlično.
 
@ pole
Kod mene ista situacija, malina nije suva ali sporo kreće. Vidi se da je oštećena kao kad prskaš prskalicom nešto totalom, ne opereš rezervoar, pa posle toga prskaš malinu. Pre nekoliko godina je bilo veliko oštećenje zbog minusa od preko -20°, ali je posle toga oštećena malina mnogo bolje izgledala nego što izgleda sada. Ne znam šta je razlog ovome, ali mi se čini da je malina oštećena nekim preparatom. Za razliku od starih malinjaka malinjak u komšiluku, koji je posađen prošle godine i koji je manje prskan kreće odlično.
Niko ne zna sta je, meni dva reda nova sadjena prosle god lepo izgledaju, sadnice iz starog koji je cudno krenuo, pola dobro pola slabo, i listovi duplo manji nego kod novog, ja mislim da je sve samo do onih enormnih kisa prosle godine, nista drugo.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh