Radovi u malinjaku

Hvala vilamet2012. Danas sam u malinjaku primetio da se na listovima maline nalaze tamno crvene ili mozda bolje, ljubicaste linije, koje su rasporedjene od ivice ka sredini lista, a takodje su neki listovi sasuseni, smotani ka unutra, kao da su skuvani u vreloj vodi, dok sam na nekim primetio braon-zute fleke, tacnije mrlje i tackice, kao da je list prljav. Nekoliko malina se i kompletno osusilo, a neke do pola i sl... Jednom recju, katastrofa. Molim vas da mi pojasnite o cemu se ovde radi, naravno ukoliko mozete na osnovu ovog opisa, ili da mi napisete gde mogu naci fotografije tih bolesti pa cu ih lako prepoznati, kao i koje preparate da koristim. Hvala unapred, pozdrav.
 
Faze razvoja Bolesti i štetočine Suzbijanje
Zimsko prskanje
Sušenje izdanaka,
Didimela,
Antraknoza,
Malinin moljac
*Cuprablau Z Ultra (0,3%) +
*Galmin (2,0%)
Listanje
Sušenje izdanaka,
Didimela,
*Funguran OH (0,3%)
Diferencijacija cvetova
Sušenje izdanaka,
Didimela,
Lisne vaši
Grinje
*Captan WP 50 (0,25%) +
*Afinex 20 SP (0,02%) +
*Sanmite (0,06%)
Početak cvetanja
Didimela,
Sušenje izdanaka,
Lisne vaši,
Malinin cvetojed
Switch 62,5 WG (0,08%) ili
Pyrus (0,2%)
Queen / Quadris (0,075%) +
*Nurelle-D (0,15%)
7 dana pred berbu Siva trulež Switch 62,5 WG (0,08%)
10 dana po završenoj berbi
Didimela,
Sušenje izdanaka,
Muva galica,
Malinina mušica,
Grinje
Dithane M 45 (0,25% ) +
Queen (0,075%)
*Actara 25 WG (0,02%) / Afinex (0,025%)
*Demitan (0,06%) ili

---------- Poruka napisana u 00:50 ---------- Prethodna poruka je at 00:39 ----------

po tvoim recima licno mislim da se radi o prejakoj dozi vestackog djubriva (ako si bacao Ureu ili Multikal moze se vrlo lako preterati )braon zute fleke i skuvani listovi me jedino na to asociraju ali pomogucstvu izbaci slike pa da komentarisemo (moze biti mlogo stvari ,didimela , plamenjaca , ili vise stvari odjednom).
 
Pozdrav
Dugo pratim Vaš forum pa da se sada uključim.Kao malinar sam početnik.
Kako izabrati najbolji program zaštite maline,da li sada koristiti QUADRIS i u kojoj fazi cvjetanja?
U pitanju je sorta maline MIKER zasaden u maju 2011,molim komentar iskusnih malinara.


HVALA!

Početak cvetanja, jasno izdvojeni cvetmi pupoljci koji se počinju otvarati. Ja lično sam uvek bio zadovoljan sa kombinacijom: quadris + switch + karate + prihrana. Pred početak berbe ponovo switch i prihrana pazeći na karencu. Ukoliko je prisutna grinja mora se delovati i protiv nje, naravno pazeći na karencu.
 
Kod mene u malinama je poslednja 3-4 dana doslo do naglog otvaranja pupoljaka tj cvetanja,ja sam u mogucnosti da je poprskam tek za 3 dana,da li i kakva moze da bude steta zbog koriscenja insekticida-talstar.Hvala na pomoci,unapred!
 
Zahvaljujem se Levaču i Vilametu20120.
Ja uvek okopam maline, ove godine to planiram da uradim za jedno 7,8 dana. Tada, prilikom okopavanja ja uništim sve novoizrasle izdanke, ali ih do početka branja takođe zakidam još dva puta da mi ne bi prerasle. Ta dva puta ne okopavam malinu samo ručno zakidam kao što je objasnio vilamet2012. Nego sam mislio da li da prilikom tog naknadnog zakidanja koristim recimo makaze, ali mislim da je u pravu vilamet2012 tako da ću i da nastavim da ih ručno zakidam. E sad što se tiče poslednjeg zakidanja, pre ostavljanja izdanaka koji će rađati sledeće godine, slažem se da na to utiču razni faktori. Recimo ispostavilo se da sam ih prošle godine suviše kasno zakinuo jer je bila velika suša pa nisu uspeli da izrastu baš svi do druge žice. Dešavalo mi se i to da ih ostavim prerano pa mi budu previše gusti i predebeli pa se razgranaju, i ometaju branje malina. Moje podneblje je specifično, ne mogu da se upravljam po drugima. Maline mi se nalaze na 1350 metra nadmorske visine, vegetacija dosta kasni u odnosu na druga podneblja, kad se u Arilju završava berba kod nas na Vlasini tek počinje. Tako da imam velike nedoumice kad izvršiti poslednje zakidanje. Interesuje me i iskustvo drugih, vezano za to koliko puta zakidaju mlade lastare pre nego ostave one koji će sledeće godine rađati, kao i to da li je bitna visina tih lastara koje zakidaju, koliko traba pustiti da izrastu ti lastari pre nego što se zakinu ili ih treba zakidati čim izbiju iz zemlje?

odgovor:


Vec si sam i odgovorio na dosta tvoja pitanja.Tacno je da kalendar radova ne moze biti isti kod svih,kako si naveo zbog nadmorske visine,vegetacije i slicno.Medjutim bitno je da sam malinar proceni kada ce prekinuti sa zakidanjem izdanaka.Ako nemas navodnjavanje tu meru prekidas ranije,a ako imas navodnjavanje mozes i do pred samu berbu,ali za tu nadmorsku visinu ipak se ne bih usudio da zakidam izdanke do pred samu berbu iako ima navodnjavanja.Inace dobro rekose rukavice na ruke i cupaj.Moras ih malo pustiti da zarastu,da bi ih uhvatio u ruku.
 
Pozdrav za sve kolege, evo par slicica malinjaka zasadjenog prosle godine u oktobru,sorta meeker na 12 ari prije tri dana sam ga okopao i prskao sa MANKOGAL - MEGATRIN -KRISTAL a prije 15 tak dana sam prihranjivao kanom.Posto sam i ja nov u ovoj prici sa malinama volio bi cuti komentare iskusnih malinara da li sam do sad uradio kako treba i sta dalje sa cim i kada tretirati.Hvala svima a posebno kolegi meekeru posto sam njega najvise smarao preko privatnih poruka :ppozdrav:

http://img208.imageshack.us/img208/809/dscn2298k.jpg
http://img256.imageshack.us/img256/7201/dscn2299l.jpg
http://img819.imageshack.us/img819/2791/dscn2295a.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/5779/dscn2301e.jpg
 
@jelisije

Najvažnija stvar je da su krenuli izdanci, primile se. Inače sve izgleda dobro, posebno mi se sviđa da je malinjak ograđen i već postavljeni stubovi.:ppozdrav:
 
Kao sto vidis prijatelju blizu mi je suma i ima dosta srna i ostale divljaci,pa da nebi dva puta tvrdio pazar,bolje je malo vise truda pa preduhitriti koliko se moze, zasada sam zadovoljan a nadam se da ce sve biti kako treba,planiram sada navodnjavanje KPK pa cemo vidjeti za dalje.:ppozdrav:
 
Koji preparat najčešće koristite za grinje, odnosno protiv grinja? Ja sam prošle godine koristio kombinaciju SUNMITE, CAPTAN I AFINEX ali tek pošo ih je grinja dosta napala. Sad bi prskao preventivno ovu kombinaciju. Kakva su vaša iskustva, da li ste koristili ovu kombinaciju i kako ste bili zadovoljni?
 
Danas obidjem malinjak, kad u delu gde mi je sorta Miker, vidim dosta nekih buba crveno/crnih......velicine kao recimo 2 bubamare....jel imao ko iskustva sa ovim stetocinama, yna li sta je u pitanju i kako tj. cime se boriti protiv ovog olosa.....ya sutra sam i onako planirao drugo prolecno prskanje tako da ce mislim otici u vecna lovista..:ppozdrav:
 
:ppozdrav:Upravo zavrsavam zaliv od 3 h sprckao sam par kg 20-20-20 ostalo od p.g + 3-4 kg ureje A sutra folijarno 1 kg MINERAL -FORTE +1L FERTILEADER za iritiranje cvetanja +1L bioPLANT flora + mozda 1l Slavola na 250-300 l/vode prskalicom sa 6 dizni 2 (dvojka) veoma dobru maglu daje na pritisku i manjem od 5 bar.

Pitanje za future... i iskusne koliko ovo miksanje je dobro ili nije dobro ....nece valjda skoditi .

Za dan -dva zastita Qvadrix+svic+karate ..... i zakidanje lastara .....

Pa postavljanje letvi na stubove .....Dali je neko razmisljao da umesto 3-4 letve na stubove ...postaviti samo 1 na visini oko 2m i spustiti sa obe strane neku retku mrezu mozda nesto oko 20x60 cm pravouganici kroz koju bi bocne grane prorastale i imale naslon....? mreza bi mozda mogla se i naruciti ili je plesti od odgovarajuceg silka za ribarske mreze.

Evo i slicica od danas

http://www.dodaj.rs/f/1a/12J/1nyfoUUp/dscf1104.jpg

Ozivio sam staru prskalicu koja nije radila 30-ak godina pumpa je pozadi a ispred nje mislim da cu kasnije da ugradim ventilator Fi -600 da ga prilagodim kao na atomizeru. jedino resenje za moj medjuredni razmak od 2.65 m

http://www.dodaj.rs/f/2U/DW/4BNmeGIW/dscf1111.jpg

Evo je i Pol.... podivljala je hoce da izadje iz njive otice kod komsinice Mare....:haha:

http://www.dodaj.rs/f/L/11H/97qrKqo/dscf1112.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3i/Fq/3as2TOx4/dscf1114.jpg

Ovako danas izgleda miker

http://www.dodaj.rs/f/1Y/4K/4mmcT0ZK/dscf1119-komsija-marin.jpg

I komsija Marin u njegovom malinjaku 30-ak ari Otkupljuje malinu za Tomu iz Arilja ....Gori je sagovornik od Vladana spasa ,bbg i dr. zalaze se za cenu manju od 1 eu .....:sta::haha::svinja:

http://www.dodaj.rs/f/3i/115/1SRdyRUr/dscf1131.jpg
A ovako izgleda vecina malinjaka u Macvi . Na ovom je berac za maline verovatno uradio svoje

http://www.dodaj.rs/f/3/Dg/GpJ5CGX/dscf1124.jpg
I na kraju naj verovatnije prvi i jedini malinjak za sada sa PG.........
 
Poslednja izmena od urednika:
pole dragi ja otkupljujem miker orginal zamrznuti sa 80% rolenda za 1.8 eura po kg (zato beri u plitke gajbice od 1,2 kg do najvise 1.5) ako je manji procenat rolenda mikera manja je i cena.....javi se ako zelis da prodas robu ili nastavi da pricas sa Marinom....
 
  • Like
Reagovanja: ZzZ
Vladane ...pricacu ja i sa crnim djavolom ako treba.....i ako se mora.....
Sto se tice branja tu se organizujem po svim propisima.....Obuka (skola branja) ...mozda smesno zvuci al tako je

Da dodam samo ....inace sem u martu plavo kupanje dosad skoro nista od pesticida ....al nisam stigao da napravim pripravke od zare i bajkal -m ....stoga nesmem da se kockam pa cu sto je sigurno-sigurno za dan dva Qvadris -svic -karate.

A sto se tice cene ja se nadam da ces svezu malinu placati po 1.8 .....? a smrznutu jos i vise ....... I Toma iz Arilja je poceo klimati glavom i ako je prosle god. ......? pretio prstom da ove god. bice 60-80 din........? NEMA m,nogo dobre maline.

Pitanje dali mogu 1 cak kana koji je ostao od prosle god. da rastopim i kroz svilenu maramu da procedim (bolje je od hula-hop) i pustim kroz KPK. ....Ili je pametnije da rucno razbacim....?
Mozda je pitanje glupo al nesto nisam siguran.....
 
Poslednja izmena:
pole kan razbaci rucno nemoj kroz sistem nikako jer onodokje teno icice kroz sistemi kapaljke,zatim dolazi do prestanka navodnjavanjai susenja tecnosti u crevima,a tu je problem vodace da ispari,a ostatci kana ce da se sasuse u crevima i kapaljkama, i stvorice ti problem da ces morati da menjas creva,drugo su vodotopiva djubriva koja se primenjuju,ja sam to probaopre par godina u plasteniku i imaosam taj problem ti sad vidista ces ,a sto se tice slika iz mog malinjaka odlucio sam da ove godine naplacujem razgledanje preko neta,a uzivo da naplacujem ulaz za posetioce naravno da se salim stizu slikice sutra posto idem da cupam lastare i prskam sa tom zarom,gavezom i mojim glistenjakom rastvorenim u vodi i procedjen na filter od sistema kpk da mi dizne ne zapuse napravio sam buric tecnosti zapremine 15,20 tak litara x 10 sa koliko se razredjuje i sa tim da tretiram maline,ovo probavam prvi put pa cu da vidim kakvi su efekti mislim da nece skoditi a blagotvornom ucunku ako ga bude bice obavesten ceo forum

---------- Poruka napisana 10-05-12 u 21:11 ---------- Prethodna poruka je 09-05-12 at 21:09 ----------


d
anas sve poprskano i lastari pocupani srado sam od posla, dzigera me boli
 
Pozdrav svim MALINARIMA!
Prosle godine sam bio aktivniji na forumu, ove godine zbog privatnih obaveza ne stizem, veoma mi je zao. Pratim vas koliko mogu. U mom kraju mraz je ucinio svoje,malina je u veoma losem stanju,i moja je podbacila, ali sam ipak zadovoljan. Vilamet je bolje podneo zimu, dok je meeker osteceniji.Probao sam sa razlicitim prihranama da je malo vratim,ali mislim da sam uzalud bacio novac,jednostavno nisam mogao da je ostavim. Starim borcima (meekeru,polu,cunamiju,zoranu sefu, vladanu spasu, igoru majuru i dr) puno uspeha u radu, a novim malinarima mnogo srece!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima... Zahvaljujuci vama moja malina je prezivela sve muke od prosle godine kao i ovaj prosli sneg bez nekih velikih problema.
Maline sam radio prema uputstvima koja sam nasao ovde i rezultati su itekako vidljivi, kad uporedim moju sa komisijiskom u koju ulaze u prolece da vezu i kad stigne da se bere...
pre neki dan je prskana sa Qvadrisom + preparat od ovih stetocina [ zaboravih kako se zove] . Planiram da jos predjem sa switch-om jer ga kod nas nije bilo kad sam uzimao a i slava tu obaveza milion...
Zanima me koja bi prehrana sad dobro dosla, kao i to da neko pogleda slike i da mi kaze sta je ovo? Pronasao sam na nekoliko mesta sasusene listove kao i nekoliko koji se suse od krajeva ka sredini...



Ovde se slabo vidi ali list je poceo da se susi


Ovo je generalna slika...



 
Nevolim da vas smaram glupim pitanjima al da vas pitam .....Ostala mi dva reda ne poprskana ( manji kvar na prskalici ) a ostalo smese oko 50 l dali to mogu u ponedeljak da upotrebim ( 15 l toliko mi jos trerba da dovrsim 2 reda) ili je bolje da zamesam novu kolicinu pa ledjnim atomizerom da dovrsim.....? u pitanju je Pehar -Promesa-Fobos...
 
Nazad
Vrh