Radovi u malinjaku

izgleda nema malinjaka bez fitoflore :/ a jos i sad najvaili ponovo padavine skoro celu ned i pad temperature na 20C....
Ja sam danas zavrsio sa okopavanjem, pocupao lastare zadnji put i isprskao preventivno sa aminokiselinama i calcium organo, juce prskao quardis + swich videcemo kako ce biti dalje, sto se tice fitoflore imao sam samo 20 isusesenih lastara ali nisam jos uvek siguran da je sve fitoflora jer su neki bili isuseni samo do pola mozda je i didimela, imam kod dosta lastara zuckaste listove i to oni mladi koji su tik uz lastar a ostali listovi su sasvim ok. berba tek za 10-15 dana jos nisam nasao ni jedan uzreo plod.
 
Ja sam brao maline 7 godina uglavnom se kretala dnevnica oko 1500 sto bi bilo sad sta znam malo s poveca na 2000 hiljade dobar berac,s tim sto sam imao gazde kod kojih se radilo od pola 6 do 8 sa samo 2 pauze dorucak i rucak bez kafe,sad kad radim kod sebe ponesem termos plevim i pijem kafu :bravo:
 
evo i nekoliko slicica...
2nuq87m.jpg

10ic5dv.jpg

w6poy9.jpg

2v1u4qf.jpg

2csdusp.jpg

10n6ueb.jpg
 
to je meni isto i u malinjaku i gde su mi visnej izgleda d avasi vole vise ovaj korov nego ista
 
to je meni isto i u malinjaku i gde su mi visnej izgleda d avasi vole vise ovaj korov nego ista

Sladje im to nego bilo sta drugo, kad pricam sa ljudima da zapravo korov ima svoju svrhu svi me gledaju bledo, cim ga nema eto mrava da seju gde stignu, mozda im lakse da se pentraju po tome nego po malini zbog visinske razlike :) Naravno ne mislim sad da sve treba pustiti da zadivlja vec kontrolisani uslovi.
 
hvala puno vilamet 2012 i KUPINARS,mnogo ste mi pomogli,evo sta cu:
dosta cu prorediti lastare(zaperke),fakticki pola cu odtsraniti,a onda signum.
da li treba malo jaca doza signma li ona koja je propisana za sivu plesan?
 
slike.php
[/URL] [/IMG]
Pozdrav svima, ukoliko neko moze da mi pomogne... Komsija ima problem sa malinama, ja sam mu rekao svoje misljenje o cemu se tu radi, ali ja nisam dovoljno iskusan u malinarstvu, pa bih zamolio neke od iskusnijih malinara ako mogu da pomognu. Skoro na svakom stablu, listovi do stabla su osuseni, ili se postepeno suse, dok se bocne grane donekle i dalje drze... Ali postepeno i one gube boju i pocinju da se suse... Hvala svima unapred, i zamolio bih ako bi neko mogao da mi kaze neke protiv mere, sta preuzeti da bi se sprecilo dalje susenje malinjaka.
 
danas sam isprskao maline Signumom,kad samo sto sam zavrsio prskanje,poce naravno da pada kisa,poludeo sam,pa pitanje:
ovo prskanje verovatno nema efekta zato sto je sve sprala kisa?
ako je tako:
da li mogu da ponovim prskanje signumom kada bude lepo vreme,npr. za 4-5 dana?
da nije kasno?
ja sam nasao signum kao prasak(granulice)a ne u mililitrima,tako da sm malo zbunjen Goran 970.
mozda ga ima u tecnom stanju,a ovaj koji sam ja kupovao je u pakovanju od 8 gr i to pakovanje ide na 10 litara vode.
da li goran 970 mislis na njega?
 
slike.php
[/URL] [/IMG]
Pozdrav svima, ukoliko neko moze da mi pomogne... Komsija ima problem sa malinama, ja sam mu rekao svoje misljenje o cemu se tu radi, ali ja nisam dovoljno iskusan u malinarstvu, pa bih zamolio neke od iskusnijih malinara ako mogu da pomognu. Skoro na svakom stablu, listovi do stabla su osuseni, ili se postepeno suse, dok se bocne grane donekle i dalje drze... Ali postepeno i one gube boju i pocinju da se suse... Hvala svima unapred, i zamolio bih ako bi neko mogao da mi kaze neke protiv mere, sta preuzeti da bi se sprecilo dalje susenje malinjaka.
cista didimela vidi se po listu pocinje da se susi od sredine.
 
danas sam isprskao maline Signumom,kad samo sto sam zavrsio prskanje,poce naravno da pada kisa,poludeo sam,pa pitanje:
ovo prskanje verovatno nema efekta zato sto je sve sprala kisa?
ako je tako:
da li mogu da ponovim prskanje signumom kada bude lepo vreme,npr. za 4-5 dana?
da nije kasno?
ja sam nasao signum kao prasak(granulice)a ne u mililitrima,tako da sm malo zbunjen Goran 970.
mozda ga ima u tecnom stanju,a ovaj koji sam ja kupovao je u pakovanju od 8 gr i to pakovanje ide na 10 litara vode.
da li goran 970 mislis na njega?


ako je ksno za signum sta drugo?

- - - - - - - - - -

ako je kasno za signum sta drugo?
na ivici sam nervnog sloma,ako mi vreme dozvoli prskao bih danas ili u subotu opet signum,da li ce pomoci?
da li je moj malinjak zavrsio karijeru?
ako odmah posle berbe izvsrim prskanje da li ce preziveti lastari?
kakva su vasa iskustva?
volim da se bavim malinom,i ne da mi je krivo zbog ove didimele,nego hocu da prsnem ko oblanda.
zato svaka pomoc je vise nego dobrodosla.
ovo mi je tek druga godina kako se bavim malinom i nikada necu odustati,ni zbog bolesti ni cene,jer uhvatio me je inat i izguracu malinjak da bude dobar pa makar sve popucalo.
pozdrav za sve malinare.
 
A zašto bi morao prskati? Ne razumem, ako nisi radio zaštitu u cvetu sada je kasno za bilo kakvu zaštitu od truleži, efekat je nikakav. A didimela ako je napala, što ne bi trebalo ako si na vreme zastitio, može da sačeka branje, neće propasti za nedelju dana. Opusti se.
Nije sve u prskanju, samo da se broji da je ranjeno tim i tim. Ciljano i na vreme. To je mera.

Послато са C5503 уз помоћ Тапатока
 
ako je ksno za signum sta drugo?

- - - - - - - - - -

ako je kasno za signum sta drugo?
na ivici sam nervnog sloma,ako mi vreme dozvoli prskao bih danas ili u subotu opet signum,da li ce pomoci?
da li je moj malinjak zavrsio karijeru?
ako odmah posle berbe izvsrim prskanje da li ce preziveti lastari?
kakva su vasa iskustva?
volim da se bavim malinom,i ne da mi je krivo zbog ove didimele,nego hocu da prsnem ko oblanda.
zato svaka pomoc je vise nego dobrodosla.
ovo mi je tek druga godina kako se bavim malinom i nikada necu odustati,ni zbog bolesti ni cene,jer uhvatio me je inat i izguracu malinjak da bude dobar pa makar sve popucalo.
pozdrav za sve malinare.

Pojačavaj snagu biljke na sve moguće načine. Ako si ti zakasnio možda biljka nije. Ako imaš snage i volje, oporavićeš malinjak..
 
Po teoriji kada se biljka inficira može 48 sati kasnije da se tretira fungicidom pa da ima nekog efekta. Ovo sa signumom neće rešiti problem ali može sprečiti dalje širenje.
I tačno je što vujke kaže, kada se prska na vreme didimela nema šanse kao i ostale bolesti. Pravovremenost.
Neki vole da ekperimentišu( ovo se ne odnosi na tebe aksa), pa tako na temi Polana mi kažu za program zaštite za polanu da je previše prskanja. Odlično. Svako je odgovoran za svoj zasad, svoj biznis.
Ne znam koju sortu gajiš aksa, ali najjednostavnije ti je uzmi program zaštite od galenike ili agromarket i lepo redom sledeće godine. Imaš poljoslužbu ili agronome, nek ti objasne još ponešto iz programa, čak iako misliš da znaš. I nemaš šta da te boli glava posle. Isprskao si, nek pada kiša, nek radi šta oće.
 
A šta mislite o postavljanju sena ili slame ispod i oko maline(polana) ? Hoće li smetati trakama za zalivanje?
 
aksa Ne vidim cemu tolika panika, ako si primetio didimelu na novim lastarima, uzmi I zakini sve redom ili ako se bojis da nece izrasti na drugu zicu, zakini samo te na kojima si primetio bolest, pa odmah posle berbe ih oprskaj quadrisom.
 
Nazad
Vrh