Smokva

Moja smokva je posađena uz kuću, kuća je štiti sa sjeverne strane. Nedavno sam čula da nije dobro smokvu imati uz kuću jer ima vrlo jak korijen koji s vremenom razara temelje. Ima li u tome istine?
 
Ne znam za temelje ali, pre par godina smo morali da izvadimo jednu smokvu, namucili smo se posteno, koren je bio bas jak.
 
Ne moze sigurno da naskodi temelju,koren jeste zilav,ali uvek trazi ``laksi put`` , nece kroz beton kao na pr. lipa. Znaci ide linijom manjeg otpora kao jabuka.....
 
Zna li iko kada je bolje saditi s jeseni il' u proleće?Zasadio bi jednu,dve uz verandu,pored kuće.
Definitivno u jesen i to posle opadanja lisca (da vocka bude u mirovanju), a pre dnevnih mrazeva (da pri sadnji nebi smrzao koren). Moje jesenje sadnje rezultirale su sve uspehom, a prolecne sadnje polovicno zbog cestog crkavanja u periodu maj-jul. Prolecna sadnja isto krene da zivi ali u polovini slucajeva mi crkne do leta.
 
Našao sam neke smokve u saksijama,mala drvca sa bočnim zemenim grančicama na sajmu rasadničara i cvećara.Elem,tu me ubediše da se smokva (ta iz saksuje,k'o fikus)čuva u zatvorenom preko zime a tek kad otopli s proleća sadi,itd.
Logično mi je bilo da kada već ima sorti koji lepo podnose ovdašnju klimu i pritom dobro rađaju da se sade s jeseni,ok.Sadim s jeseni pa ćemo videti.
Imam još jedno pitanje,često viđam smokve ali ne kao stablo već ogromne grmove sa jako malim plodovima.Da li to znači da smokvi treba stalno seći te "lastare" što izbijaju u žbun kako bi se formiralo stablo u stanju da izrodi "normalne" plodove? Hvala svima na odgovorima.
 
ja imam jednu smokvu sad joj je druga godina ne znam da li da je orezem jer krneula je nekako na 5-6 grana p mi djeluje ko neki grm lai nisam smio da je obrezujem,onda imala je i plodove ove godine lai nijedan nije uspio da sazrije onako mi simpaticn ozbog lista onog..ako uspijem sliku da postavim
 
Smokva se orezuje jer je najbolje kad raste kao stablo, iako sam videla i grmove koji su obilno rodili. Dobro je orezivati svake godine jer navodno kasnije teško podnosi orezivanje starih granana, čak može i da propadne. Kod moje smokve isto plodovi ne uspiju sazrijeti jer se obično smrzne zimi, čak i kad je zaštitim...tako da je ove zime neću ni štititi, pa kako joj Bog da...
 
ako ima tako dubok korijen onda ona ne moze smrznuti dole tako da sigurno potjera opet neke mladice na proljece ja sam bas pitao da vidim da orezem jer mi kao grm ne stoji vise bih volio da su jedna dvije glavne grane a da se naprimjer nakon 1m granaju na jos nekih 3-4..
 
Smokve rastu kao grm zato što često izmrzavaju kod nas. Mogu da se orežu da poteraju jedno stablo ali će kad tad opet izmrznuti i poterati više mladica. To je sasvim normalan ciklus u našim uslovima.
 
eh ovako bi nesto volio imati u dvoristu ,a ne kao zbunasti grm

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -


evo moje smokve na proljece tad je vec imala 7-8mj , na kraju godin eje izrasl ajos nekih pola metra i ove grane se rasirile p asam mislio da je orezem na 1-2 drveta ??
 
eh ovako bi nesto volio imati u dvoristu ,a ne kao zbunasti grm

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -


evo moje smokve na proljece tad je vec imala 7-8mj , na kraju godin eje izrasl ajos nekih pola metra i ove grane se rasirile p asam mislio da je orezem na 1-2 drveta ??
Čula sam da smokvu treba prskati džubrivom preko lista. Da li je to tačno i ako jeste koje je to džubrivo?

- - - - - - - - - -

Čula sam da smokvu treba prskati džubrivom preko lista. Da li je to tačno i ako jeste koje je to džubrivo?
 
meni je opet smrzla vidim suhi pupoljci opet ce iz korijena nesto izbiti dodje mi da je izvadim
 
Kod mene u kraju skoro svako ima smokvu, da li je to kod kuce u placu ili u vinogradu, jedino ja nemam. Pa sam resio da i ja imam.
Jedan drugar ima u vinogradu ( inace napustenom) dva zbuna, pa sam ja po savetu, jos u aprilu, polozio cetiri mladice u zemlju da se ozile. Isao sam da gledam ,jos su zelene, valjda im ova godina ide na ruku, i valjda su pustile zilice.
Moje pitane bi bilo, kad ja mogu ili smem da idem da ih otkopam i posadim kod mene na stalno mesto? Da li da proceprkam sada da vidim da li ima zilica, ili u jesen ? Ako to uradim sad, da li ce se primiti do jeseni. Ako to uradim u jesen ,bojim se da ne izmrzne nacisto , preko zime , pa da ne ostanem bez sadnica? Mislim dilema je u tome sto je ipak to biljka iz toplijih krajeva. Hvala!!!
 
Najbolje ti je položene sadnice izvaditi u jesen i zasaditi na stalno mjesto.A,u svakom slučaju snokvu preko zime moraš zaštiti od izmrzavanja.Ja to radim kukurozovinom i uspio sam odnjegovati nekoliko sadnica koje mi tokom čitave godine daju plodove.Inače ovu vrstu kod nas zovu "petrovača" vjerovatno što već za Petrovdan daje prve plodove.
 
Evo smokvi koje sam malopre nabrao, popucale od puno kise a i prezrele su neke bile pa popucale.

smokveplodovi.jpg
 
Како да од матичне саднице старе неколико година размножим нове саднице?
 
Nazad
Vrh