Smokva

maki_vs

Član
Učlanjen(a)
13 Sep 2009
Poruka
771
Lokacija
jasenovo južni banat
Tražio sam temu o smokvi i nisam našao pa reko ajde da otvorim novu. Pošto imam kući drvo smokve a nije nesto krupna i nije drvo nego žbun interesuje me ako ima neko drvo kako ga sačuvati da ne izmrzne i kako se suše smokve, mislim da je velika glupost uvoziti suve smokve iz turske kad i ovde kod nas uspeva, to bi mogao biti dobar biznis.

16-mm.jpg
 
Odg: smokva

i ja sam isto razmišljao da posadim smokvu, ali ne znam odakle da je nabavim. Mislim da može kod nas lepo da uspeva, jer imam jednu smokvu (drvo) ispred zgrade u Beogradu i rađa svake godine, a niko se o njoj ne brine, ne smrzava se, dakle.
Zna li neko gde se prodaju mladice smokve, ili kako se već sadi...?
 
Odg: smokva

ja sam moju razmnozio iz korena , odkopao sam i izcupao par grana (ukomsiluku) na kojima je bilo zila i primile su se bez problema , ove godine planiram da je premestim i opet razmnozim normalno je smokva stablo a ne zbun na zalost mraz joj nije bas naklonjen tako da kod nas retko uspe da odrveni mada sam vidjao ako raste u zaklonu pod nadstresnicom da izraste u visoko drvo. za uspesnu proizvodnju kontinentalna klima joj ne odgovara tako da ce biti tesko da se to pretvori u neku ozbiljniju proizvodnju. inace susi se drvenim lesama poredjanim na nekom suncanom mestu ili kao u dalmaciji jednostavno na ulici , vrlo zanimljiv prizor ides ulicom a pola ulice zakrceno lesama sa smokvama koje se suse. usput i ja sam tu visoku smokvu video u gradu (krusevac) verovatno joj gradska mikroklima vise odgovara.

savet, nikad ne zamotavajte u foliu (najlon, plastiku) da biste je sacuvali od mraza ja sam moju zastitio jedne godine sa kukurozovinom i super je bila sigurno 3 metra a onda odlucim i sledece godine da je jos bolje zastitim pa sam je umotao u foliu i to dva puta . osusila se do zemlje ni jedan izzdanak nije ostao jedino dobro u svenu je bilo da je ponovo krenula iz korena.
 
Odg: smokva

e, hvala, probaću ovu moju ispred zgrade da raskopam! Ne verujem da će kod mene biti sušenja, jer tamanim voće, to mi je glavna hrana leti:) Super za to da je ne pokrivam folijom, jer mi je to odmah palo na pamet kao zaštita od mraza, a to je dakle :nono:
 
Odg: smokva

Smokva se susi na suncu :cool: :cool:,dakle mozete i poredjati u drvene gajbe pokriti gazom,iz razloga sto bi muhe opsjedale smokve.Takodje je moguce i susiti ispod stakla,ali opet da ne ulaze muhe.Plod mora biti zreo,bez ostecenja.Sto se tice sadnica kod mene ima desetak vrsta.U zadnje vrijeme sam proizveo sadnice grcke i egipatske smokve,koja se dosta razlikuju u odnosu na nase domace vrste.Dobio sam i par sadnica sarene smokve.Neki ljudi i sumporisu smokvu,onda ona zadrzi bolji izgled od tradicionalnog susenja,te izgled privlaci kupca.
 
Odg: smokva

naisao sam na ovaj oglas , mozda nekome zatreba
biljojed sad neverujem da ce da ti donese u bg. ali mozes nazvati pa mozda busom posalje

"Prodajem sadnice Limuna , Kiwia , Nara , Aronije , Americkih borovnica , Smokvi , Narandzi , . . . . jesen 2010 prolece 2011 , dostavljam na kucnu adresu
Cena:
Kontakt:
Zvonko
062
37000
Krusevac"
 
Ovaj zvonko iz oglasa par postova iznad je obican drka&ija, koji kako kaze, nema vremena da se zajebawa za po par sadnica, radi samo na krupno, kaze.

Maknite tu glupu reklamu, a ujedno bih molio ako neko ima sadnicu ili preporuku gde kupiti sadnicu smokve (a da nije dranje koze), sad vadim jednu staru sljivu i pravim teren za nesto malo voca, naslo bi se mesta za par sadnica.
 
Cyber_Seljak, немој да се секираш, мени се слично дешавало и за 20 комада. Неки расадничари се не посвећују онима који купују испод 100 комада, а не знам зашто. Нека онда напишу да не примају наруџбе испод 100 комада да знамо.
Мени су двије смокве преглизли мишеви, ја сам заштитио папрати, а они су тамо презимили и...
 
Један расадник је недавно одбио да ми пошаље 19 садница лозних калемова зато јер `не раде на мало`. Нашао сам други и послали су ми рекордном брзином.
 
U mom kraju,predio sjeverno-istočne Majevice,smokva se aklimatizovala tako da veliki broj domaćinstava u svojim avlijama ima po nekoliko zasađenjih stabala ovog voća.

Razmnožavanje je jednostavno
Iz žila tokom godine izraste veliki broj izdanaka koji se mogu presađivati.

Isto tako,reznice se stave u pijesak ili humusnu zemlju zalivaju se i skoro svaka se ožili.


Članak o smokvi sa mog bloga

http://majevicamix.blogspot.com/2009/11/velinske-smokve.html
 
Druže da si bliže meni,mogao bih ti obezbijediti sadnica koliko hoćeš i to gratis.

Inače ko jednom zasadi smokvu,ne rastaje se od nje lako.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uvijek sam mislio da smokvu treba štititi preko zime, umotavati itd. Ali sam vidio da je ove velike minuse preživjela i bez zaštite...tj uopšte se nije posušila, pa su razbijene predrasude. :) Nemam smokvu, ali sam vidio u okolini.
 
Nazad
Vrh