kunicarstvo za pocetnike

Meni je sve jasno i pregledno hvala kopajko :D
 
Kopajko

Nije to lose, samo je previse komplikovano mislim da su svi ti silni podaci zanimljivi pocetniku i onome ko ima po koju zenku da moze da prati malo, a kasnije nema potrebe za tim a i dosadi toliko upisivati.Imam i ja neku svoju tablicu napravljenu samo osnovne stvari pisem u nju i svaka zenka ima svoj papir.
 
Ima mozda par podataka koji ne moraju da se pisu a to su pol kunica i kilaza. Ostalo moras da pises kad si pripustio zenku kad ocekujes kocenje, kad si pripustao kontrolno parenje :D
Jedino jos i ako ti je suvisno i mrzi te da upises koliko je okotila :D
Mislim pozeljno je sve ovo po meni to je neki minimum da kad pogledas zenku kroz godinu dana vidis rezultate i izvuces neke zakljucke.
Kad imas par komada onda mozes neku sliku i da u glavi drzis manje vise al kad imas 10 + komada onda se pomesaju podaci i bude mutna malo slika :D
 
A sta znaci ono kolona 1s i 2s ? i nemas nigde zenkim datum koliko je stara to mislim da je isto bitno
 
Kolona 1s i 2s to su skokovi.
Ja kad pripustam kod muzjaka uvek je 2 puta ubacujem.
1s to upisujem koliko je puta muzjak naskocio na zenku prvi put kad sam je ubacio.
2s je drugi skok kad je ubacena kod muzjaka.
U tablici je upisamo 1s=3 i 2s=2 to znaci da je prvi put muzjak naskocio 3 puta a drugi put nekih 8h kasnije da je naskocio 2 puta na zenku.

Koliko stara je zenka jeste to je bitan podatak i dobro je uvek da imas ispred sebe kad uzmes papir da ne nagadjas koliko je stara. Ima i to u tabeli samo treba malo pazljivije da se zagledas :haha: :haha:
Skroz gore na vrhu tabele imas osnovne podatke:
Godina:2010 recimo - odnosi se na kalendarsku godinu za koju se vodi evidencija
Ženka: 10/06/B Čupka - ovo je naziv zenke sastoji se iz dva dela:
10/06/B - ovo je prava oznaka koja se gleda u evidenciji i koja nam govori sledece da je ta zenka dosla na svet Juna 2010 a slovo B nam govori da je to druga zenka koja je ostavljena za priplod tog meseca pre nje sam tog meseca ostavio jos jednu zenku i njena oznaka je 10/06/A. Da sam tog meseca ostavio jos jednu zenku za priplod njena oznaka bi bila 10/06/C ...
Čupka - ovo je estradno ime ili ime od miloste za zenku kad mi neko dodje i da se mi porodnicno sporazumevamo o nekom kunicu. Tako da imam raznih imena za kunice Zivka, Spomenka, Belka, Milka ...
Majka:BKŠ - ovo su oznake majke od zenke (ovako je oznacio moj prijatelj od koga sam dobio kunice roditelje i ja to ne mogu da promenem u nazad)
Otac:ŽKPB - ovo su oznake oca od zenke (ovako je oznacio moj prijatelj od koga sam dobio kunice roditelje i ja to ne mogu da promenem u nazad)

U buducnosti sam planirao kad budem od mojih zenki da ostavljam za priplod da se oznaka sastoji iz sledeceg oblika:
10/06/BC/AB/DS
E sad u cemu je rec 10/06/BC- ovo su standardni podaci kao iz predhodnog obelezavanja samo sto ima jos jedno slovo vise. Dok AB oznacava ko joj je majka a DS oznacava ko joj je otac.
Znaci oznaku kad pogledas moras sve da zakljucis i odmah znas sa kim mozes da je paris a sa kim ne. jbg da mogu bar kod da im udarim bilo bi najbolje al ne moze mnogo dlaka jedino da im brijem usi :haha:

Ali ovo obelazanje je vise filozofija nego sto stvarno jeste potreba u nekom gajenju za kucne potrebe kao sto je kod mene slucaj. Ono se odnosi i vazno je ozbiljne farmere gde ima mnogo kunica i gde je to nemoguce pratiti bez ozbiljnog obelezavanja. Ali ja sam takav zajeban i volim da mi je sve pod konac i da odmah radim ozbiljno zato sam i izveo ovakve nazive :haha: No ko zna mozda kad budem veliki napravim neku ozbiljnu farmu pa mi budu trebale ozbiljne oznake :D

Bas bi voleo da ako ima neki ozbiljan odgajivac koji ima vecu farmu da napise kako on obelezava svoje kunice da ne mora ja da izmisljam toplu vodu ako je neko vec to izmislio a sigurno jeste.
 
Sve je to ljepo ali jako komplicirano bar pomeni puno je lakse tetovirat ako bas hoces ici u detalje.
Ja na svakom kavezu imam naljepnice koje sam isprintao:pARENA.......KOCENJE.........
kad upisem kad je parena automatski znas kad je kontrolno parenje,nemoras razmisljat.
Svaka ona koja je dobra kunica dosta koti dobro odhranjuje od te se ostavlja pomladak svaka ona koja nevalja ide u lonac. :D .Netreba mi neka statistika koliko je koja kotila 5 kocenja unazad jer svaka koja je ostala za rasplod vidi se kroz 2-3 kocenja kakva je.Kad mlade odvajam ta nanjepnica ide sa njima na kavez tako da znam koliko su stari a kad odu u zamrzivac naljepnica u smece.
Jos na naljepnici ima s koim je parena.
 
Veruj mi nije nista komplikovano. Mozda ti se cini samo na prvi pogled treba minut vremena da ubelezis ovih 6-5 podataka.
Rekao sam u gornjem postu ako drzis 3-4 kunica za sebe onda je ovo verovatno filozofija a ako drzis 30 -40 komada onda je stvarno potreba za ozbiljnijom evidencijom i naravno dobro je kao sto si pomenuo da se kunici tetoviraju.
Sve je stvar osobe sta je kome vazno sta nije i koliko ko obraca paznju na pojedinosti. Recimo moj jedan prijatelj ima podatke za kunice koje je drzao pre 20 godina :D Jednostavno covek uziva u njima i interesantno mu je da ih porucava i pravi statistike :ppozdrav:
 
Slazem se u potpunosti svatko odnas u necemu uziva ko voli nek izvoli.
Ja volim kaveze doterivat kao da kaveze nosim na natjecanja sto ce netko rec da je bezveze kad i oni losiji i jeftiniji jednako dobro sluze.Samo nastavi sa evidencijama ljepo je i zanimljivo za pogledat.
 
Treba cuvati podatke i od pre 20 godina da bi mogli da se uporede sa zenkama koje se ostavljaju za priplod.Samo tako moze da se izvrsi dobra selekcija i da se omoguci da svaka generacija bude bolja od prethodne.
 
123:Necemo preterivat nepricamo o stvaranju nove pasmine pa da treba duga selekcija.
U 20 godina ces xy puta promjenit krv tako da kunic kojeg sad drzis i onog kojeg ces imat za 20 godina nece imat nikakvu vezu.
 
Da ali ces u odnosu podataka kunica koje si drzao videti da li su kunici koje sada drzis bolji od predhodnih.20 godina sam napisao zato sto je kopajko napisao.
 
Sto se vremena tice i knjiga koju citamo: Anton Grujic - Kunicarstvo stampana je 1985 pa je i danas aktuelna.
 
Naravno da je aktuelna kunici su kunici i bit ce i za 100 godina mislio sam u krvnom smislu da nemozes gledat stasi drzao prije 20 godina,pa da mos usporedivat, u kontinuitetu 20 godina.
123.Stose tice usporedbe ok ali samo da vidis za neku rasu dali je u 20 godina doslo do promjene i kolike su promjene.I dali su promjene dobre ili lose,ali misljenja sam da nitko odnas nemoze utjecat na te promjene bile lose ili dobre,koliku god evidenciju vodili.
 
Jos uvek mi niko nije odgovorio koliko hrane dnevno uzima kunic star dva meseca.
 
gutenberg je napisao(la):
Jos uvek mi niko nije odgovorio koliko hrane dnevno uzima kunic star dva meseca.

Pa najverovatnije da na to pitanje nece naci odgovor jer niko ne meri u gr. koliko pojede kunic od dva meseca jer ih uvek u kavezu ima vise a svaki odgajivac gleda da hrane uvek ima u hranilici. Pa sad jedino neki dokon meri mozda ce se javiti.
 
http://www.stocarstvo.rs.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=161
http://www.poslovniforum.hr/meso/2003_4_08.asp
Na ova dva linka između ostalog imaš i tabele sa potrošnjom hrane ovisno o uzrastu. Iako je to sve uglavnom pisano za nekakve idealne uvjete držanja, bez promjena temperatura i za peletiranu hranu. Najbolji je način da sam provjeriš na jednom leglu. Smanjuj obroke svaki dan dok ne dođeš da su ujutro prazne ili gotovo prazne posudice. Ali sve varira ovisno o sastavu hrane i načinu hranjenja. Pod tim mislim da ako naučiš kuniće na jednu vrstu hrane, teže prelaze na drugu, također, u smjesama žitarica uvijek ima onoga što radije jedu i što ostavljaju ili rasipaju. Zato se o točnoj potrošnji može govoriti samo kod uravnotežene i gotovo jednake svakodnevne hrane! Pozdrav! Nadam se da sam pomogao...
 
gutenberg izmeri 1 casu od jogurta punu granula koliko je teska toliko pojede sigurno a verovatno i vise. Ne jedu svi kunici isto neki pojede vise neki manje.
Nisam merio al znam odprilike da ih imam u leglu obicno 7 8 kunica i da im roknem nekoliko casa granula i plus nesto jecma. I tako 2 pa i 3 puta na dan. Sto znaci da pojede 1 casu sigurno. Neko ti je rekao da pojede 100grama granula negde ranije u komentarima ali ja mislim da pojede i vise. Jer 1 casa od jogurta granula je vise od 100 grama.

Inace kunic ne jede isto sa 2 meseca i 2 meseca i 20 dana tako da je jako tesko odgovoriti. Mislim da bi bilo bolje da preformulises nekako pitanje.
Ne znam za kakvu racunicu ti treba ta gramaza koju si trazio. Ako te zanima koliko jedan tovni kunic pojede granula do klanja peto1 ti je vec odgovorio da je to negde oko 10kg. Neko ce mozda potrositi 8 neko 9kg opet to zavisi i od vrste kunica i od vrste hrane jer ne koristimo svi hranu istog proizvodjaca niti svi imamo istu rasu kunica.
 
sve ono sto interesuje pocetnika kao sto sam ja;)

E ovako veliki pozdrav svim kunicarima ovdije na forumu...imam ogromnu kolicinu pitanja i jako mi je potrebna vasa pomoc..posto prvi put u zivotu se srecem sa zecevima,tj kunicima.....i cekajuci da mi administratori odobre nalog vec sam primio k znacu mnogo savjeta koje ste vi dijelili izmedju sebe..pa da ja sad nebi opet isao sa teme na temu i postavljao pitanja ja bi to ovako.....mada za pocetak bih se pohvalio sa tim sta sam sve do sad napravio uz takoreci vasu pomoc gledajuci postove na forumu...
Post je spojen: [time]понедељак, 07. март 2011. 05:35:22 CST[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us

E ovo je kavez...onako u cijelo...treba da uradim jos pregrade samo da odvojim muzjaka od zenke a kasnije i mlade..inace duzina kaveza cijelog je nesto vise od 2 metra a sirina oko 90 cm....
Post je spojen: [time]понедељак, 07. март 2011. 12:37:39 CST[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us
Evo vece slike kaveza
Post je spojen: [time]понедељак, 07. март 2011. 19:39:49 CST[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us
E ovo je kave vec u funkciji samo mi jos fale hranilice i pojilice...za sad se sluzim kanticama ali nisam mogao da docekam da ubacim zeca unutra...a i danas mi je stigla zenka pa nisam htjeo da brukam ovog mog zeca :))
Post je spojen: [time]уторак, 08. март 2011. 02:41:47 CST[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us
E evo zenka kad je stigl i odma se rodila ljubav....nek se druze par dana pa ubacujem pregrade
Post je spojen: [time]уторак, 08. март 2011. 09:44:13 CST[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us
I naravno zna se do cega je dalje doslo...i zec mi je lud neznam dali je tako i kod vas ali ovaj se 2 sata nije skidao u pocetku meni sve bilo super posle i meni dosadi i ja ih ostavio ....:)) jel to normalno:p
Post je spojen: [time]уторак, 08. март 2011. 16:46:00 CST[/time]
_________________________________________________
Eto to bi bilo to za sad......pa bih molio da mi kazete vase misljenje....i dali neko zna koje su ovo vrste zeceva,...tj mislim da je zenka neki orijas.. a muzjak neki mjesanac.,...
 
Odg: sve ono sto interesuje pocetnika kao sto sam ja;)

Pod prvo ne ostavljaj ih zajedno da se druze.Pogotovo ako ju je pario moglo bi bit svega do tog da ces imati zenku i jos nesta a da vise nije musko :D.
Sve ostalo ok samo naprijed.
 
Nazad
Vrh