Tov pilića u kavezima - gajbama

Toma13

Član
Učlanjen(a)
2 Okt 2009
Poruka
206
Lokacija
Ogulin
Pozdrav! Zanima me prakticira li itko tov pilića u kavezima tj. u gajbama. Naime kod nas je ovaj način uobičajen u domaćinstvima koja gaje 30 - 50 komada u turi. Pod je obično rešetkast, kao u kunića ili mreža. Ako netko ima slika, neka pošalje koju!!! Kod nas se ovako pilići goje godinama i do pred 20-ak godina svaka je familija godišnje odgojila 2-3 ture za svoje potrebe. Danas je to nešto manje, veliki centri su ubili volju svima...
 
Pod, gde se gaje pilići, mora biti utopljen. Hoću reći, mora imati neku podlogu, koja održava kolko tolka stabilnu temperaturu. Mi koristimo drvenu strugotinu, nasutu preko drvenog poda, a u debljini preko pet-šest santimetara. Pokazalo se odlično. A okolo i odozgo, šta ćeš da staviš, zavisi od temperature u objektu. Usput da naglasim, da u zadnje vreme imamo, po meni, nenormalan prirast. Za dva meseca pojedini primerci izguraju na 4 kg, očišćeno. Plašim se da je "Monsanto" pružio prste i do pilića, koje mi gajimo "za svoju dušu". Kupujemo piliće nepoznatog porekla. Hranimo ih koncentratom, kojem ne znamo pouzdano ni sastav... Domaći su samo vazduh i voda, a mi jedemo domaće pile. Istini za volju, mi ih hranimo minimum 15 dana samo prekrupom, radi "prečišćavenja", ali i taj kukuruz više nisam siguran da je pravi, posto vidim da su se Monsantovi Getalb hibridi, vec udomacili kod nas. Prema nekim informacijama Monsanto NE PROIZVODI nista sto nije genetski modifikovano :nono:. Neka nam je Bog upomoc! Istini za volju, ko proba pile odgajeno na ovaj nacin, nikada vise ne okusa to iz "velikih centara".
 
@Toma13
Tov pilića u kavezima je i ovde rasprostranjen, jer je potreban manji prostor a i troškovi grejanja su mnogo manji.
Tako se tove pilići po domaćinstvima, upravo onako kako si opisao.


@panto

Ti rezultati koje postižeš u tovu pilića su uobičajeni na manjim farmama, gde se tove male količine pilića.
Ako na kraju hraniš piliće minimum 15 dana sa prekrupom praviš sam sebi veći trošak, jer je pilićima za pročišćavanje organizma dovoljno i 7 dana. Ovako samo kaliraju i dobiju više sala.

A kada jednog dana u budućnosti primetiš da pilićima koje toviš pred kraj tova otpadne perje u potpunosti, onda znaj da su to gmo pilići napravljeni tako da im otpadne perje dok su živi da bi kasnije u klanici imali manje posla, odnosno da ne bi bilo potrebe za šurenjem pilića, nego odmah u preradu...
 
Branko je napisao(la):
A kada jednog dana u budućnosti primetiš da pilićima koje toviš pred kraj tova otpadne perje u potpunosti, onda znaj da su to gmo pilići napravljeni tako da im otpadne perje dok su živi da bi kasnije u klanici imali manje posla, odnosno da ne bi bilo potrebe za šurenjem pilića, nego odmah u preradu...

Tako je Branko :D
I jos ako mesto nozica rastu virsle, onda nema sumnje da je GMO :ppozdrav:


1500 POST
 
Za hibrid Getalb nisam cuo dosad a koliko mi je poznato nijedan poznati uvoznik ih ne zastupa. Postoji proizvodjac Dekalb (http://www.dekalbpoultry.com) a dali iza njih stoji Monsanto neznam. Kod nas ni Dekalba jos uvek nema a jedno 99% trzista roditeljskih jata kod nas pokrivaju Ros, Cobb i Hubbard koji jos uvek ne rade GMO. Treba i razlikovati GMO i genetiku kojom se ove kuce bave. Prirast pilica i konverzija su u zadnjih par decenija drasticno napredovale a mislim da su dostigle neke granice preko kojih se ne moze.
Da ne bude zabune veliki sam protivnik GMO i u nekim postovima sam pisao o tome i sto bi nas narod rekao "Daleko mu lepa kuca"
 
Ja sam isto mladi uzgajivač piliča tovnih pa bih ja htio pitati kakve bi gajbe trebao napraviti za uzgoj piliča.Ako neko ima nekakve slike molim neka stavi na forum da vidim.Hvala
 
Velika mana kaveznog drzanja je regulacija temperature.Onima dole je uvek hladnije,a gornje greju donji.Ako pojacas ventilatore,onima dole zima,a ako pojacas grejanje onima gore vrucina.Posebno je to izrazeno na tri a kamoli cetiri sprata.
Kod nosilja je nesto drugo,one su mrsavije i lakse podnose razliku u temperaturi.Za tovne ja to ne bih preporucio,mada sam poceo sa kavezima i manjim kolicinama.
 
Veliki pozdrav za vas Branko iz Afrike,
redovno pratim poljoinfo, a sad sam i uspela da se registrujem, cenim Vase iskustvo i znanje!!
Moram Vam reci da je ovde normalna kilaza pilica za prodaju oko1,3kg zive mere, oni to pile gaje 45 dana, iskreno receno nekim glupostima.
Moja porodica i ja pokusavamo ovde da gajimo na nas Srpski nacin i da im pokazemo sta je tovno pile, zato i citamo ovaj forum, a posebno Vase savete i komentare!!
 
Veliki pozdrav svima, imam jedno pitanje sta mislite o gajenju tovnih pilica u kavezu. trenutno tovim pilice na svakih 20 dana po 40 komada ali javlja mi se problem sa prostorom pa sam mislio da tako dobijam ustedu na prostoru.. takodje ide zima pa mislim da im je u kavezima toplije a grejanje i nisam u potpunosti zavrsio u objektu tek na prolece.. sta mislis o ovoj mojoj ideji i kakva su iskustva.. koliko li kostaju ti kavezi ...veliko hvala

- - - - - - - - - -

izgleda da mi je puno sanduce sa porukama zato nece poruke..probacu da izbrisem

- - - - - - - - - -

hvala na trudu valjevac...i svima naravno

- - - - - - - - - -

kod nas u Cacku je kukuruz 34 din u prodavnicama
 
Nisam još stekao pravo da postavim oglas, ovde se lagano sazreva ako nisi preterano pričljiv :osmeh: , a treba mi kavez za tovne piliće za maksimum 25 komada (sa hranilicom, pojilicom i tacnom), u Novom Sadu i okolini. Pregledao sam sve što se nudi po netu, ali bih kavez ipak voleo prvo da vidim i opipam. Ukoliko imate tako nešto ili želite nekog da preporučite, molim vas da se javite na PP. Hvala unapred!
 
Nisam još stekao pravo da postavim oglas, ovde se lagano sazreva ako nisi preterano pričljiv :osmeh: , a treba mi kavez za tovne piliće za maksimum 25 komada (sa hranilicom, pojilicom i tacnom), u Novom Sadu i okolini. Pregledao sam sve što se nudi po netu, ali bih kavez ipak voleo prvo da vidim i opipam. Ukoliko imate tako nešto ili želite nekog da preporučite, molim vas da se javite na PP. Hvala unapred!

http://www.jomapeks.com/proizvodnja.php pogledaj tamo.
 
Ja pilice drzim 3 nedelje u boksu sa piljevinom a zatim ih prebacujem u kavez za tov.
 
Hvala puno Sama.
Evo slike.
dscn2950.jpg


- - - - - - - - - -

Iza kaveza se vidi mesto gde drzim male pilice. Trenutno imam 49 kom, imao sam jedno uginuce. Odatle ih prebacujem u kavez a tamo nova tura malih pilica.
 
Sve je lepo.samo nije pametno drzati dve generacije pilica u istom objektu.:osmeh: Bolje bi bilo da su makar u odvojenim prostorijama.
 
Razlicite generacije pilica su imune ili ne na odredjene viruse.Takodje je i razlika u imunitetu pilica kao jednodnevnih od razlicitih dobavljaca,te preti opasnost da jedni zaraze druge,iako ovima nista ne fali,mogu preneti neku bolestinu komsijama u prostoriji.Osim toga drugaciji su i sami ambijentalni uslovi.Kod pilica vazi pravilo sve unutra i sve napolje od djubreta,opreme,a kamoli da se zateknu drugi pilici.
 
To je otac zidao sam kotao za grejanje na drva a u gornjem delu je mala pecenjara. Slikacu i okacicu slike u temi za koju ste mi dali link.
 
Pozdrav buduce kolege :osmeh: . Planiram da se upustim u ove vase vode,pa bih imao jedno pitanje. Procitao sam celu temu u dahu sto bi se reklo ali nisam nasao nesto opsirnije o ovome sto me zanima. Kakvo je vase misljenje za gajenje pilica u kavezima kakvih ima u prodaji? Razmisljao sam o kavezima u dva nivoa,za cuvanje nekih 150-200 komada pileta? Prostoriju bih uradio po jusu sto se kaze,sa ventilatorima i regulacijom temperature. Hvala unapred na odgovoru.
 
Nazad
Vrh