Nabavka sadnog materijala

ja sam ove godine krajem aprila nabavio 6725 kalema kod bojonija iz beograda adresa ( Milošev
Kladenac 14b, 11126 Veliki Mokri Lug ) i jako sam bio zadovoljan sa kvalitetom sadnica,
tel: 011-346-02-39, 063-108-27-23 olga begović saradnica firme. wwww.bojoni.rs
 
bacsku koje su cene , verovatno da ima neke veze sa količinom sadnica , ali otprilike samo koliko je jedna ::novac::
 
bacsku hvala , pogledao sam taj njihov sajt bojoni.rs . činimise da nije još završen skroz. a to što pišu da eko sadnice nisu hibridne šta to znači tačno? manji prinos ili šta ? :sta: i jel cena i za te eko sadnice ista 1e+pdv kao i ove ostale ?
 
molim da mi neko kaze gde se moze nabaviti sorta grozdja hamburg muskat crno i kozija sisa belo,htela bih posaditi pa nisam sigurna gde kupiti da bi bas to sigurno naraslo a ne da se razocaram.i kad saditi?
 
@andreasko Zaista mi je žao što ti ne mogu pomoći oko ovih sorti kalemova. Moj ti je savet da se raspitaš u poljoprivrednim apotekama u tvojoj blizini, pa čak i da naručiš kod njih. Taman da oni uspeju naći dobavljača, naruče, tebi stignu kalemovi do ranog proleća, i eto stvar završena. Ovde u mojoj okolini ima puno privatnih proizvođača kalemova. Manje-više svi su dobri proizvođači, i ako budeš uradila sve po uputstvima, dobićeš 100%-ni prijem.
Kalemovi se sade krajem marta (ukoliko vreme dozvoli) i celog aprila. To je idealno vreme. Podrazumeva se da je s jeseni pripremljena zemlja za sadnju.
Ukoliko imaš još nekih pitanja, mogu pomoći. Pozz!
 
jel tacno da se sade kalemovi ukoso tj.pod odgovarajucim uglom?ja nista o tome neznam prvi put cu to saditi pa bih molila podrobnije objasnjenje hvala
 
jel tacno da se sade kalemovi ukoso tj.pod odgovarajucim uglom?ja nista o tome neznam prvi put cu to saditi pa bih molila podrobnije objasnjenje hvala
Posadio sam more kalemova kod mojih prijatelja, komšija... Ovo je mala uvertira u odgovor tebi.
Prvo i osnovno je, da je zemljište dobro pripremljeno za sadnju kalemova. Trebalo je s jeseni poorati na bar 0,60 m. dubine. ili bar nekim bagerom izvaditi bar 0,50 m. širine i gore pomenute dubine. I jedan i drugi način je dobar. Takvo pripremljeno zemljište, koje će zimus da izmrzne i dobro nakisne, da bi s proleća moglo kvalitetno da se odradi sađenje kalemova. Pretpostavljam da je to urađeno, sadnja će biti dečja igra.
Sad, ne znam o kojoj količini kalemova je reč, postoje više načina sadnje ali, u principu svi su isti. Pre više od decenije, sam sa 5 drugara posadio cca 2.000 kalemova sve u jednom danu. Bušenje rupa je obavljeno spravom sličnom rilju, s tim što dole deo koji ide u zemlju, nije imao "riljište", već je to drvo bilo zašiljeno, taman toliko koliko će ići kalem u zemlju. Ukoliko ne razumeš kako bi to izgledalo, slikaću i okačiću ovde.
Iz ovog mog posta razumećeš da se kalemovi kao i svo ostalo voće sadi pravo, tj. pod uglom od 90 stepeni u odnosu na zemlju. Nikako ne sadi ukoso, nema nikakav valjani razlog za to.
Pozz!
 
I sada, da li je to vino prevrelo, ili si pio širu tj. nepotpuno prevrelo vino? Samo po sebi, vino od frankovke nema punoću, taj buke. Moje mišljenje je da mu treba dodati bar prokupac, koji je izvanredan za crna vina. U mom kraju prokupac daje od 22 - 25% šećera, naročito ove sušne godine. Vina su "strašnog" kvaliteta. Naravno, ovo nije deo foruma za ovakve diskusije, stoga se izvinjavam!
 
Nije loše, ali Egri Bikaver je mlooogo bolje... Samo neznam od koje se ono sorte pravi... Mada sam lično odlučio da ostanem kod stonih sorti.... Bar za sad, jer ne planiram da sadim vinograd, več samo da negujem ovo par čokota u okućnici...
 
Kod nas postoji pravilo da se sadni materijal nabavlja u proleće i odmah se na pripremljenu parcelu sadi. Po mom, i mišljenju većine ovde, to je bolji način, od recimo jesenje. Naravno da se sadni materijal može nabaviti i s jeseni i odmah se saditi, ukoliko su sve agrotehničke mere zadovoljene. Međutim, godina kao što je bila tekuća, nije ostavila mnogo prostora za jesenju sadnju kalemova. Velika suša nije dozvolila da se izorana zemlja rastrese, uravna, i samim tim nabavljeni kalemovi moraju ostati do prolećne sadnje utrapljeni. Za pravilno čuvanje kalemova potreban je sitan pesak ili "tenja", koja će se dovući iz neposredne blizine reke, dakle sitna zemlja, koja će pravilno štititi kalemove tokom zime. Kalemovi se isključivo trape napolju, nikako po podrumima i sl. To je zato da zbog nedostatka svetlosti, odnosno kiseonika, ili ne daj Bože truljenja, kalemovi ne stradaju u podrumu. Utrapljen kalem ili u sitnom pesku ili u tenji, će odmah po sadnji u proleće da krene bez mučenja i prilagođavanja vremenskim uslovima.
 
Колики треба да је размак између чокота у реду? Постоји ли универзално правило или сорта одређује размак?
 
Naravno da sorte vinove loze određuju razmak kalema od kalema u redu. Voleo bih da znam koje sorte planiraš da sadiš, da bih mogao preciznije da ti odgovorim. Pozz!
 
Nazad
Vrh