Preparati za zastitu povrca od stetocina

Kurkela

Banned
Učlanjen(a)
24 Feb 2010
Poruka
1.432
Lokacija
Zvezd, Sabac
Preparati za zastitu povrca od stetocina

Vecina povrtara u svojoj proizvodnji ima problema sa stetocinama.
Pored raznih oboljenja biljaka, stetocine poput lisnih vasi, grinja, rovaca donose
veliku stetu u povrtnjaku.
Ubacivam neke informacije, koje cu nadam se pomoci kolegama u daljoj proizvodnji.
Ovde ce biti ubacen deo preparata koji se intezivno primenjuju.
Kao i karence za iste. :cao:

STETOCINE I PREPARAT USEV KARENCA
( broj dana )

Bela leptirasta vas

Actellic 50 paradajz, krastavac, paprika 7
Decis 2,5 EC paradajz, krastavac 7
Nuvan 500 EC povrce 7
Talstar 10 EC paradajz, krastavac, (pasulj) 7, (14)
Karate 2,5 EC paradajz, krastavac, (ostalo), (lisnato) 7, (14), (21)
Mospilan 20 SP paradajz 14
Fastac 10% SC paradajz, krastavac 14
Ripcord 20 EC paradajz, krastavac 14
Parametrin 25 EC paradajz, krastavac 14

Lisne vasi

Confidor 200 SL paprika 7
Beta baythroid ECO25 kupus 7
Nuvan 500 EC povrce 7
Hostaquick EC 50 povrce 7
Actellic 50 paradajz, krastavci, paprika 7
Decis 2,5 EC paradajz, krastavac, (ostalo) 7, (14)
Malation E 50 lubenice, dinje, (kupus) 7, (14)
Karate 2,5 EC paradajz, krastavci, (kupus) 7, (21)
Pirimor WP 50 kupus, pradajz, (krastavac), (ostalo) 7, (14), (21)
Lannate 25 WP paradajz, krastavac, papika 14
Mospilan 20 SP kupus 14
Diazinon povrce 21
Sistemin 40 povrce, (luk) 28, (63)

Nastavak u sledecem broju,
Post je spojen: [time]петак, 28. јануар 2011. 07:32:39 CST[/time]
_________________________________________________
STETOCINA I PREPARAT USEV KARENCA
(broj dana)

Lisne sovice
Beta baythroid EC 025 kupus 7
Permetrin 25 EC kupus 14
Talstar 10 EC kupus 21
Karate 2,5 EC kupus 21
Ripcord 20 EC kupus 28
Karbaril S 50 povrce 42
Malatin E 50 lubenica, dinja, (ostalo) 7, (14), (21)

Podgrizajuce sovice
Karate 2,5 EC povrce 21
Volaton G 5 luk 42
Galition G_5 povrce, (korenast, krtol, lukovi,) 42, (70)
Hlorpirifos 480 Ec kupusnjace, (luk) 42,(63)
Acotion G 5 povrce _
Post je spojen: [time]петак, 28. јануар 2011. 14:50:36 CST[/time]
_________________________________________________
STETOCINA I PREPARAT USEV KARENCA
(broj dana)

Tripsi
Malatin E 50 lubenica, dinja,(ostalo), (lisnato) 7, (14), (21)
Karbaril S 50 povrce 21
Diazinon povrce 21
Sistemin 40 povrce, (luk) 28, (63)

Rovac
Volaton G 5 luk 42
Galation G-5 povrce (korenasto, krtolasto, lukov,) 42, (70)
Hlorpirifos 480 EC kupusnjace, (luk) 42, (63)
Acotion G 5 povrce -


Grinje
Demitan 200 SC krastavac 7
Apollo 50 SC krastavac 7
Malation E 50 krastavac, lubenica, dinja, (ostalo) 7, (14)
(lisnato povrce)
Talstar 10 EC krastavac, paradajz,(pasulj) 7, (14)
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

Kurkela svaka ti cast za ove informacije mnogima ce biti od velike vaznosti.Samo bih te pitao nisi nigde pomenuo Aktaru dali slucajno ili ona nevalja.
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

::svaka cast::
Ako je neko upoznat koji su preparati za zaštitu sa karencom od 0 dana dostupni na našem tržištu (biološki, neškodljivi) bilo bi dobro da napiše u ovoj temi. :ppozdrav:
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

Hvala :D

Kao sto sam gore napisao ovo je samo jedan deo preparata.
Dosta nisam obuhvatio, koji su poznatiji od ovih navedenih.
Bice vremena,
Aktaru sam koristio, dobar je preparat.

Na veliku zalost, takvih preparata je mali broj, ali ih ima.
(ili bar sa manjom karencom, )
Dopunjavajte temu, da sto vise ljudi bude upoznato sa preparatima
i primenom proizvodnji.
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

Kurkela ja sam koristio aktaru kroz sistem protiv bijele vaši ilisne vaši (guba) i veoma je uspiješno. Ali čuo sam za jedan preparat zove se ,,Vudate 15 sc", navodno on kroz sistem suzbija, nemetode, lisne vaši, trips, belu leptirastu vaš i grinje. Dali si ti šta čuo o tome. ::traktor::
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

Na trzistu postoji par preparata, koji koriscenjem preko zalivnog sistema
uspesno suzbijaju stetocine. Znao sam neke nazive, ali :sta:
ako se setim, ubacicu na forum.
Koristio sam ove klasicne, sa manjom karencom. :cao:
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

Miladine koju kolicinu aktare si koristio i na koju povrsinu sa koliko vode.
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

@lakan

Aktara se koristi kroz sistem KPK u dozi od 400 do 800 gr/hektar. A 800 gr/ha uništava belu leptirastu vaš i lisne vaši(guba). to je ono što je sigurno što sam provjerio. Dejstvo 800gr/ha traje oko 1 mjesec. Podatak o karenci nemam iz kataloga, ali mi je jedan agronom rekao da su karence kroz sistem KPK kraće od prskanja preko lista. Aktaru pustim kroz sistem oko 20 min. zaljevanja kad je zemlja malo suvlja. :D
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

Miladine mene interesuje koliko aktare treba za plastenik od 3,2 ara i koliko vode da pustim u 8 reda paradajza.
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

@lakan

Ako je 3,2 ara=320 kvadrata onda ti treba 30 gr aktare i zaljevaj 20 min. ako tije traka 10 l/m/h, ako ti je traka 5 l/m/h zaljevaj 30 min. :kisa:
 
Odg: Preparati za zastitu povrca od stetocina

Vajdat (Vydate) je nematocid i insekticid prve grupe otrovnosti. Nije nista bolji od ostalih insekticida, ali je vrlo opasan. Najcesca primena je u sistemu KPK protiv nematode. Prema evropskoj regulativi, od ove godine 24%-ni je zabranjen, a najverovatnije ostace u upotrebi 10%-ni.
 
Zdravo imam jedan problem uzeo sam preparat antrakol za zastitu protiv plemenjace kod paradajza i sad sam nazvao poljo apoteku i oni mi rekose da antrakol ne upotrebljavam u plasteniku vec neki drugi preparat molim recite mi vase misljenje hvala unapred
 
A šta su rekli zašto ne u plasteniku ja ga upotrebljavam u plasteniku i ne samo njega nego i Antrakol kombi i nema nikakvi problema.::super::
 
Pitali su me kako se boriti protiv bele leptiraste vaši.Napast prvog reda.Ume da potpuno uništi sav trud i zato se treba svojski potruditi u borbi protiv nje.
Ako je napad veliki ,a obično jeste,preporučujem insekticid ACTARA preko tla najbolje navodnjasvanjem i ACTELLIC folijarno
kada se ispile iz jaja i još nemaju voštanu zaštitu.Za odrasle insekte se između ostalog upotrebljava SHESS i KARATE ZEON.Oni deluju na odrasle jedinke.
Vodite računa o karenci i doziranju.
 
ma to mi u poljoprivrednoj apoteci rekla radnica kao da koristenjem tog preparata posle nekog vremena biljka ima vece sanse da oboli od drugih nekih oboljenja mada u drugim apotekama nemaju pojma o tome
 
Pozdrav svima! U poslednjih par dana pojavili su mi se,u plasteniku,nekakvi leteci insekti (ovi sa slika),pa me interesuje kako da ih se otarasim. Ima ih mnogo,na foliji su vecinom,a od svog povrca i rasade vidjam ih samo na zelenoj salati i rasadu krastavaca kornisona.
34iju35.jpg


96gksz.jpg


2uivui8.jpg
 
cao svima .mislim da imam veliki problem sa poprikom ali neznam kako da ga resim pa vas molim da mi neko pomogne.osusilo se stablo ispod prvih stalnih listova,a gornji listovi se kovrdzaju i isto suse.dali je to neka bolest ili mozda neka zivotinjica.
 
cao svima .mislim da imam veliki problem sa poprikom ali neznam kako da ga resim pa vas molim da mi neko pomogne.osusilo se stablo ispod prvih stalnih listova,a gornji listovi se kovrdzaju i isto suse.dali je to neka bolest ili mozda neka zivotinjica.
i ja imam problem samo što se meni ne suši stablo već počelo lišće da mi se zakovrće, nema tragova nikakvih živuljki. pogledaj moje slike u "Potrebe biljaka za hranljivim elementima" pa vidi da li je to u pitanju
 
Na listovima paprike imam mnogo malih rupica.Pošto ne vidim ništa na listovima ne znam šta pravi te rupice a predpostavljam da su mali pužići jer sam ih primetio slučajno u okolini plastenika.Šta može biti i kako da se toga rešim,pitanje je sad?
 
Prosle godine sam posle onih obilnih padavina imao pojavu plamenjace i u paprici prvi put mi se susio koren paprike pa sam je nekako spasio Perfitom naziv na boci je napisan cirilicom ali me komp zeza nece da mi prebaci na cirilicu. On ima navodno jedan dan karence i bioloski je preparat kada se koristi u kombinaciji sa secerom deluje i kao insekticid ne mesa se sa drugim sredstvima, mose da koristi kao dezinfekciono sredstvo a ako je biljka mnogo zahvacena plamenjacom kao meni i komsiki prosle godine onda se isprska perfitom a posle nekoliko sati ide zastita nekim fugicido ja sam prosle godine koristio Antracol i Equetion pro. Ja sam naso Perfit samo u jednoj apoteci u Nisu i tu su mi rekli da su oni zastupnici Perfita pa ajd da im verujem na rec ipak jedna od radnica je diplomirani inzenjer za zastitu bilja pa valjda zna nesto :)
 
Nazad
Vrh