Soja Selsem

mica967

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2010
Poruka
8.337
Lokacija
Golubinci
Sorte soje Selsem su dosta zastupljene na našim poljima, dali ste ih sejali i kako ste zadovoljni sa njima. :ppozdrav:


10dryw7.jpg
 
Gorštak prošle godine bio odličan 25 po jutru ali manji broj mahuna po stablu u odnosu na valjevku i rubin.Ali krupnoća zrna odlična tako da se naterao.
 
Ljubek lep je to prinos, od đubriva koje ste koristili kakav je bio sklop odnosno na koji ste išli međuredni razmak i koji je bio razmak zrna u redu. :ppozdrav:
 
Zorane sorte su dobre i rodne sejao sam ih ranijih godina ali iskreno da ti kažem sve je to slično u zavisnosti kakvu agrotehniku primeniš. Delta agrar je eskluzivni proizvođač i distributer ovih semena, osnovna karakteristika im je krupnije seme i tolerantnost na poleganje. :ppozdrav:
 
Ja sam sejao 2,3 godine zaredom Dukat. Nakon toga pola dukat pola Balkan,sad smo balkan a probao bi Rubin
 
Od SELSEM sorti sejao sam Dukat i zadovoljan sam sa nicanjem -sklopom, kakva je situacija kod vas.
 
Sejao i Dukat i Galeb.
Jako sam zadovoljan rodom i grananjem.
Loša osobina, sklon poleganju.
 
DUKAT
Ranostasna sorta (0 grupa trenja) dužine vegetacije oko 120 dana
Visok proizvodni potencijal (>5t/ha)
Odlikuje se velikim brojem bočnih grana ( u nepovoljnim uslovima nicanja i proređenog useva kompenzuje nedostatak biljaka), mahuna i semena na tim bočnim granama
Tolerantan prema većini ekonomski značajnim patogenima
Visokoadaptibilna sorta prema agroekološkim uslovima gajenja
Zbog svoje kraće vegetacije tolerantan na kasnije rokove setve, a može se sejati i kao naknadni usev
Odlikuje se visokim sadržajem proteina i sirovog ulja u zrnu
Krajnje racionalna konstitucija biljke (sitna liska i uska mahuna koja prati oblik semena)
Optimalan broj biljaka u žetvi: 450.000 bilj/ha
Fenotipske karakteristike:
boja cveta – ljubičast
boja dlačica – smeđa
boja hiluma – crn


GALEB
Srednjestasna sorta (I grupa zrenja), dužina vegetacije 125-130 dana
Naša najzastupljenija sorta (2007. i 2008.godine po zasejanim površinama u Srbiji na drugom mestu)
Sorta visokog proizvodnog potencijala (>5 t/ha)
Visoko adaptibilna sorta i u većini proizvodnih regiona gajenja soje daje visoke i stabilne prinose
Nenadmašna po ostvarenim rezultatima u povoljnim humidnim uslovima u intenzivnoj tehnologiji gajenja
Odlikuje se velikim brojem bočnih grana koje idu uz stablo i velikim brojem mahuna i semena na tim bočnim granama
Izrazito krupno seme ( u povoljnim uslovima apsolutna težina preko 200 gr)
Tolerantan prema ekonomski značajnim patogenima
Visok sadržaj proteina i ulja u zrnu
Optimalni broj biljaka u žetvi 400.000 bilj/ha
Fenotipske karakteristike:
boja cveta – beo
boja dlačica – žuta
boja hiluma – smeđ


GORŠTAK
Srednje kasna sorta (II grupa zrenja) dužine vegetacije 135-140 dana
Sorta priznata 2007.godine
Sorta sa izrazito visokim proizvodnim potencijalom > 5,5 t/ha što je pokazala u velikom broju slučajeva na većim proizvodnim površinama
Odlikuje se visokom adaptibilnošću u tazličitim agroekološkim uslovima gde postiže visoke i stabilne prinose
Karakteriše je izrazito razvijen korenov sistem (visoko tolerantna na sušne uslove), sorta bujnog porasta ( u odnosu na sve druge sorte viša 10-15 cm), veliki broj rodnih etaža (često preko 20-22), veliki broj mahuna i semena
Visoka prva rodna etaža (>12 cm), žetveni gubitci svedeni na minimum
Značajno tolerantna na poleganje
Visok sadržaj sirovih proteina i sirovog ulja u zrnu
Optimalni broj biljaka u žetvi 380.000-400.000 bilj/ha
Fenološke karakteristike:
boja cveta – ljubičast
boja dlačica – smeđa
boja hiluma - crn
 
Godinama smo sejali i Dukat i Galeb. Od Dukata smo odustali zbog poleganja i izuzetnog teskog kombajniranja jer prasi neverovatno tokom vrsenja i nista se ne vidi. Galeb je fenomenalna sorta ali ima jedna stvar koje meni ne odgovara. Ako se poseje Balkan i Galeb na isti dan Balkan se moze vrsiti 2 nedelje ranije a to meni zbog vece povrsine ne odgovara jer kasnim posle sa oranjem. Sto se prinosa tice dobri su i Galeb i Dukat
 
Koliko ste zadovoljni sa trenutnim stanjem sorti Dukat, Galeb i Gorštak u poređenju sa sortama drugih semenskih kuća.
 
Imam galeb i on je sasvim OK za ovu godinu. Daleko bolji od svih ostalih. Pun bocnih grana, visok, mauna podosta, fali mu jos samo jedna avgustovska kisa i ja zadovoljan.
Cini mi se da je galeb dosta otporan na lose vremenske uslove (susu), jer na istoj njivi imam ga zajedno sa savom i razlika je vidljiva. Galeb jedino nema tako krupno zrno kao sava pa izgled u ovom momentu moze da vara.
Dukat takodje je za svu pohvalu jer kao i galeb daje dosta stabilan rod bez obzira na godinu.
Gorstak je u nasim uslovima najgori, a razlozi su sledeci: Ni jedne bocne grane, zrno sitno, tesko se kombajnira, prinos nikad bolji od bilo koje druge sorte, tako da nemam nekog razloga da ga sejem, mada smo probali.
 
Moguće , još me brine : jednu njivu sam navodnjavao , onako površno , raznim metodama i na preskok . Šta ako ovi krugovi koji su preskočeni ranije sazre , dali mogu čekati ?
 
Nazad
Vrh