Đubrenje i prihrana jagoda

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
Evo još jedne teme. Bolje da prihrana i zaštita budu odvojene teme.
 
Kako si krenuo ovo će biti "jagoda-info" forum ::svaka cast::
Imamo sve odvojeno još nam samo fali "trošenje para zarađenih prodajom plodova jagode" :haha:
 
Dali ste koriltili orginalne prihrane , tzv. Kristalone ili kombinirate NPK.
Ja sam za start korjena davao 7-14-21 (1.5 kg na 1000 litara vode) , onda kada krene list (3 ili 4 lista ) dajem 15-15-15 (2kg na 1000 l vode) , a kada krene cvjet sam davao isto nešto slično 7-14-21 ali malo drugačija formulacija , nisam zapisao pa ne znam točno , također 2kg na 1000 l vode.
Povrsina nasada je 1000 M2 (metara kvadratnih) , imam na tom prostoru oko 5600 sadnica .
E sada ako neko zna proanalizirati ovu moju prihranu neka doda koji savjet.
Inače mi list bio iznad koljena , a ploda bi sigurno bilo , da nije kiša sjb. oko 2500 do 3000 kg , prva godina.
 
Na početku vegetacije, kako ti kažeš start korena, moraš ići sa nekom formulacijom sa više fosfora, 15-30-15 i sl. jer je fosfor bitan za formiranje korena.
 
Kad ga nemam , imam 7-20-30 sto se da nabaviti , ako kupujem u zagrebu kristalone onda , vreca od 25 kg izadje oko 500 kn ili 6000 dinara , onako odoka.
Ajde navedi neke standardne formulacije pa da vidim sta se da nabaviti , za sada znam da ima 7-14-21 , 7-20-30 , 15-15-15 , to je neki standard gnojiva koji se da nabaviti po povoljnim cjenama , a da ga uvjek ima , ima jos neko ali ne znam sastav ali nesto kao 18-6-30 ili tako slično.
evo sta proizvodi petrokemija pa mi reci sta valja kojim redom koristiti.


KOMPLEKSNA NPK MINERALNA GNOJIVA
NPK(SO3) 5-20-30(26)
NPK 7-20-30
NPK(SO3) 7-14-21(24)
NPK(MgO,SO3) 7-14-21(2,1:cool:
NPK(SO3) 15-15-15(7)
NPK(MgO) 8-16-24(2)
NPK 8-26-26
NPK 10-20-30
NPK 10-30-20
NPK 12-52-0 MAP
NPK(MgO) 13-10-12(4)
NPK 15-15-15
NPK 20-10-10
NPK(SO3) 15-15-15(25)
NPK(SO3) 15-15-15(1:cool:
NPK 5-15-30
NP 20-20

Ajde molim te ako znas slozi mi recepturu prihrane.
Jos sam dodavao bora oko 1 kg na 1000 kvadrata.
 
Ma nemoguće da kod vas nema takve neke formulacije. Da se razumemo, pričamo o vodotopivim đubrivima Yara, Kemira, Scotts... mani se petrokemije i dr. to nisu đubriva za sistem KPK
 
Nisam nasao , imaju kristaloni ali skupi ko sam vrag , ova NPK sam prvo ostavljao 24 sata da se rastope u vodi i onda pjesak legne na dno a otopinu sipam u rezervar s 1000 lit vode izmjesam i nakon 10 min pustim kroz kpk.
i dosta dobro mi rodile , samo da nije bilo toliko kise.
Imaju neko slovensko gnojivo kao org za jagode ali 250 g kosta oko 4 eura.
 
Pa znam da je đubrivo skupo. Nisi ti kupac pa da treba da ti se objašnjava kako je repromaterijal skup i kako proizvodnja puno košta. Bez ulaganja nema ni prinosa. I ja bih voleo da samo mogu da odem u maju i da oberem.
 
Ma ne , znam da je skupo , ali ja imam 5600 sadnica a kristalone mogu kupiti samo u pakiranju po 25 kg , pa ajde sad izracunaj kada cu ih potrositi.
A zbog cega mislis da NPK ne zadovoljavaju , mislim ova obicna gnojiva , i ona su vodotopiva , i po sastavu imaju iste stvari , samo su ova za jagode s dodacima mikroelemenata i raznih minerala.
Ali svi ti dodatni elementi se mogu i ovako dodati , kroz navodnjavanje , pa ja sam bio kod covjeka koji kravlju balegu rastapa u vodi i kada se talog slegne ono tekuce gnojivo sips kroz KPK i nikada nije imao problema , a jagode su puno ukusnije nego ove prihranjivane NPK , a prinos mu je isti kao i da je dodavao NPK , samo nece da kaze koliko balege razredjuje s koliko litara vode , pa ne zelim experimentirati , i vjeruj biljke zdrave , listovi ne da su zeleni vec su tamno tamno zeleni , a plod čvrst i super omjer šećerai kiselosti.

Post je spojen: [time]1299252596[/time]
_________________________________________________
Ajde neka urednik Topalović napiše nešto za prihranu , ipak je on u toj struci pun znajnja , mislim kao čovjek od struke , šta misli i kako bi šta trebalo uraditi , i tako to .
Nebojša , dali smo samo ja i ti aktivni na ovom forumu , mislim pa gdje su ostali , inače ja sam Nenad , eto skoro dva imenjaka sami na forumu za jagode, ajde napiši kako si pravio rasad jagoda , naravno pod tu temu.
 
zanima me dali je scotts djubrivo najbolje za prihranu jagoda u plasteniku i kada bi trebala da pocnem sa prihranom jer vec su pocele da rastu... (kleri je zasadjena) pozz
 
@ jelenaaa
meni se pokazao kao dobro djubrivo za jagodu na supstratu, imao sam recepturu na osnovu analize vode, ali prodji malo internetom i naci ces za to djubrivo i okvirnu recepturu za prihranu jagode posadjenu u zemlji. to je radila firma virginija iz bg. ako ne nadjes javi i poslacu ti recepturu preko pp.
ako ti ne smetaju nocni minusi mozes da pustis malo startne prihrane. pozdrav
 
hvala puno! nisam se javila ovih dana jer sam stalno u plasteniku cupkam travu. sinoc sam trazila recepturu na netu i nisam nasla ako mozes da mi posaljes bila bi ti zahvalna. ovo mi je prvi put da sam zasadila jagode u plasteniku pa nemam nesto mnogo iskustva, a'i kada nekoga pitam za savet niko nista nece da kaze. ovih dana kada zavrsim sa plevljenjem uslikacuih pa da cujem tvoj komentar dali su dobre, posto se ja malo plasim da nesto ne zabrljam! pozz :cao:
 
Ja planiram da sadim na ljeto za plastenik oko 270 kvadrata , pa me zanima takodjer dali je ista prihrana u plasteniku kao i na otvorenom polju , i koja kolicina sadnica bi bila normalna za tu kvadraturu.
 
Proslog ljeta pre resadjivanja sadnice, povrsinu sam gjubrio sa 5:15:30, a pre petnaestak dana u KPK sam stavio 15:30:15 a oko vikenda cu jos jednom. Onda kad se pojave plodovi polako idem sa kalijumom.
 
utorkom sam stavio u KPK opet 15:30:15 i B&Zn, a prvi cvetovi precvetavaju. Za sada super su.
29vgxon.jpg
 
Posadio sam jagode na otvorenom jesenas i posto sam novi u uzgoju jagoda, moze li neko da mi kaze kako da prihranjujem jagode. Ima li neki sema ? Ја sam potpuni laik i dosta ono sam saznao o jagodama je preko vaseg foruma. Čitam vas i pratim još od jesenas. Na koliko dana treba da se dodaje prihrana? Ja u jagodama imam KPKsistem. Da li ide neka prihrana preko lista?Upitanju ja kleri....
pozzz
 
u pravu si fosfor je za koren ali fosfor ide samo prve godine nakon rasadjivanja,sledecih godina nema svrhe bacati ga ! kreces sa azotom za lisnu masu,posle kalijum za plod i berba :D
 
za jelenaaa
Ako nisi jos uvek nasla program Virginije javi se pa ti saljem.

Post je spojen: [time]1301217823[/time]
_________________________________________________
luka p. je napisao(la):
Posadio sam jagode na otvorenom jesenas i posto sam novi u uzgoju jagoda, moze li neko da mi kaze kako da prihranjujem jagode. Ima li neki sema ? Ја sam potpuni laik i dosta ono sam saznao o jagodama je preko vaseg foruma. Čitam vas i pratim još od jesenas. Na koliko dana treba da se dodaje prihrana? Ja u jagodama imam KPKsistem. Da li ide neka prihrana preko lista?Upitanju ja kleri....
pozzz

U principu postoji sema okvirno. Po rasadjivanju ides sa jacim fosforom, ja na primer cepam Solinure 9 dve nedelje. Nakon toga se prelazi na ujednacenu ishranu npr. Solinure 5, a od pocetka cvetanja ja kokam Solinure 1. Ne znam koja djubriva koristis ali u prevodu prvo ides sa vise fosfora, pa ujednaceno pa vise kalijuma za spremanje sadnica za zimu.
Takodje, ja u principu sve vreme na nedelju dve dana prskam preko lista sa ujednacenom 20*20*20.
Od pocetka proleca ja krecem odmah sa ujednacenom pa guram to sve do pocetka cvetanja. Onda prelazim na kalijum sve do berbe. Tada i prehranu preko lista zamenjujem sa nekom sa vecom koncetnracijom kaliuma.
I jos nesto, na prolece po kretanju vegetacije, opicim jednom gvozdje folijarno, pred cvetanje bor folijarno, i u cvetanju jednom kalcijum.

Meni se ovakva nacin pokazao veoma delotvornim zadnje dve godine.
 
Nazad
Vrh