Zaštita jagoda

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
Evo tema je otvorena.
Sad zagrejte prstiće pa udrite po tastaturi :haha:
 
CARPOMON
tableta za oplodnju PARAJZA, PATLIDŽANA, TIKVICA, I JAGODA





www.agrohemizacija.com Carpormon je regulator rasta
i utiče na ubrzano i pojačano formiranje plodova na cvetnoj grani
kao i na ranije dospeće i bolji kvalitet ploda,

(nema uticaj na krupnoću ploda).vidite ovo pa kazite misljenje. :ppozdrav:
 
carpormon je zvanicno izbacen iz upotrebe 2003 godine i od tada se ne koristi.Mada moze da se nadje u Bejrutu, (http://www.antagro.com/hormones.asp), Leskovcu i okolini Krusevca :haha:
Inace to je prepisano sa deklaracije proizvodjaca.

Trenutno je kod nas jedino u upotrebi Orthomone, 5-EC 2-naftiloksi-sircetna kiselina 60 g/l, Spirou, Athens, Agrocentar-Hem

Ovo nije tema,
preporuka admin-u da se brise ili predje na zastitu jagoda

Zastita ili smanjenje stete od promrzavanja
http://www.cropaid.com/doc/ADASPOTATOREPORT.pdf

cisto informacije radi
 
Posto sam prosle godine imao velikih problema da nadjem Qadris i jos po neke preparate ajmo ovako>
1. Zamene za Ridomil odnosno preparati protiv trulezi korena
2. Zamene za topas odnosno najbolje za pepelnicu, pegavost lista
3. Najefikasniji preparati za trulez ploda odnosno zamene za Qadris, Switch, ridomil...
Pa raspisite se braco, i ako mozemo definitivno da definisemo karencu za Swtch posto tvrdnje variraju od 7-14 dana
Post je spojen: [time]1296588470[/time]
_________________________________________________
5z4djc.jpg


evo programa na jednom mestu pa ko voli nek izvoli
 
Protiv truleži korena efikasni su Ridomil Gold MZ (meteleksil+mankozeb) Previcur (propamokarb-hidrohlorid), Previcur energy (propamokarb-fosetilat), Aliette flash (fosetil-Al) a u Syngenti kažu da je u prevenciji dobar i Quadris.
Što se pepelnice tiče fala bogu nisam imao problema. Kumulus na bazi sumpora.
Za trulež ploda imaš Ronilan, Switch, Signum, Teldor. E sad karenca za Switch... kod nas nije ni registrovan pa nema zvanične karence, a i ja sam nalazio takve podatke kao i ti. Primeniš ga prvog u nizu i nema bojazni da će biti rezidua. Posle ideš Signum ili Teldor i nema zime.
Sa Quadrisom nebi trebalo da bude problema. Ako budeš imao problema da ga nađeš javi se.
 
Kod nas 7 dana na zapadu 3 dana

@ milanmozgovo

Bakar obavezno posle čišćenja. Ja koristim Cuprablau Zn
 
nebojsa,
na dva reda Albe, jedno dva meseca posle berbe pojavile mi se grinje i pepelnica. Za pepelnicu nisam bio siguran da se pojavila, ali je bilo njenih simptoma (pojavljvanje prvo malo bele skramice i na mladom liscu, koja je posle prekrivalja ceo list i dolazilo je do krtosti i susenja lista a negde i do fleka). Takodje, na istim redovima list mi se dosta usitnio u odnosu na druge redove, pa da ne znas slucajno cega bi to mogao biti simptom.
Negde sam citao da je do toga moguce doci upravo zbog grinja, jer navodno piju sokove iz sadnice pa usled toga list ne moze da se pravilno razvije
 
Ne znam šta bi mogao biti uzrok sitnijem lišću. Može biti da je to što kažeš mada mi je čudno kako samo na ta dva reda.
 
Pa ne znam kako ali je bas krenulo od ta dva reda pa onda sve manje i manje je hvatalo verovatno zato sto sam na vreme reagovao sa preparatima tako da je srecilo dalje sirenje a ono sto je vec uhvatilo jeb.a
 
@sopot

Ako je ovo

ffaf0m.jpg


onda su grinje tj. cyclamen mite.

A od zastite ide abamectin tj. abastate ili slican na bazi abamectin-a. (Zaje.....) Prenose se preko stolona tj. prelaze sa jagode na jagodu preko lisca i stolona. Sisanje pa onda prskanje obilno.
 
Kukac
Kao prva slika, pu plod koji baci a nije skinut dobije zutu boju, skroz se osusi i izgubi sav sok. Ja sam prskao sa galenikinim Abastate No film, pa posle Ridomilom, skidao zarazeno, ali cinimi se da je i ostalo dosta, pa mi reci da li je dovoljno da pred vegetaciju poskidam sve i oprskam samo sa bakrom ili jos nesto da preduzmem.
Ono sto sam jos primetio jeste da je novo lisce sitno i nisko ide u sirinu a starije se nekako izduzilo ili mi se to cini jer je ovo prvo bas nisko (ko razume shvatice)
 
@Sopot

Ako ti je grinja a verovatno jeste - ona se jako tesko unistava i postaje rezistentna na hemiju vrlo lako. Preparat koji je unistavao je zabranjen tj. ne pravi se vise (zaboravio sam komponentu) tako da je ovo sve ostalo samo igranje. Ali ako prskas onda moras sa puno vode zato sto se mladi skupljaju ispod lista tj na novim mladim ne razvijenim listovima jos ne otvorenim, pa nemoze preparat da dodje do njih. Potrazi na internetu Cyclamen mite.
 
gde ste momci jagodari!!
pozdrav svima
evompar napomena za grinju koju je moguce suzbiti u toku vegetacije sa preparatom
MASAI 0,05% koji ima 7 dana karencu a ove godine smo ga registrovali u srbiji.
Sto se tice Signuma(Pristine na trulom zapadu) karenca je tamo 1 dan :D
 
kakva je razlika u zalivanju i prskanju sa ridomilom. ja bih to sad jos malo trebao odradit pa neznam dali da ih zalijem ili prskam? ako moze neki odgovor kao i to koja koncentracija ide.
hvala unapred
 
Nazad
Vrh