Zaštita jagoda

Ja sam na mom starom zasadu puštao kroz sistem Aliet a Ridomilom sam išao folijarno. U novom zasadu sam preventivno pustio kroz sistem Trifender. Ako nisi ništa puštao kroz sistem od fungicida i tebi predlažem da probaš sa tim. To je biološki preparat na bazi gljivice Trihoderme koja svojim razvojem suzbija štetne patogene gljivice. Takođe se koristi i u proizvodnji povrća, kako u rasadu tako i u polju. Od kolege Siniše iz Prijedora (drug član :haha: ) sam dobio potvrdu iz prakse pa sam odlučio da ga poslušam pa ćemo videti rezultate.
Za Ridomil je koncentracija 0,4-0,5 %
 
Na pocetku vegetacije u KPK sam stavio Ridomil i Perfektion, a prskao sam Cuprablay Z. Sad planiram nesto protiv Botritisa i pauka.
 
@ nebojsa

Ako mogu da zamolim za savet:čitam da sada treba tretirati jagode ridomilom, mogu li to da uradim folijarno, ili mora kroz sistem KPK :sta: i da li je važno koliko je dana prošlo od čišćenja suvog lišća.
Šta od prihrane treba da dodam, pošto do sada nisam ništa i kako to ide- da li se rastvara u vodi pa zaliva, ili opet preko lista. Ove formulacije me malo zbunjuju, objasni mi ponovo, ili me uputi gde da pročitam...hvala
 
kada je list tamno zelen (normalan) a po obodima, znaci vrhovima svetlo svetlo zelen to je neka bolest ili nedostatak necega? hvala unapred
 
Odg: Jagode

Jeste sad da se vracam na temu o RIDOMILU al sta cu kad sam glup.Radi se o sledecem.
Ako neko zna koliko treba grama ili kilograma Ridomila rastopiti u koliko litara ili hektolitara ili kilolitar vode da bi es pokrila povrsina od 15 ari putem sistema kap po kap koji pusta 4l na sat pri pritisku od 1bar po duznom metru.
 
Odg: Jagode

Ide ti 0,250 kg (250 grama) na 1000 m kvadratnih korisne povrsine , e sada izracunaj koliko je to na tvoju povrsinu , ali stavis 25 grama na spricu od 10 litara vode.
1000 m2 spricas sa 100 litara vode i 250 grama ridomila. :cao:
 
koje insekticide koristite? ja sam prskao sa kingom. kazu da je to isto kao i karate zeon. e sad mi je pocelo cvetanje pa me interesuje poneki savet... hvala unapred
 
Evo meni moj agronom poslao porukom sta trebam raditi kada se na cvjetnim pupovima u plasteniku ili tunelima , a moze i na otvorenom pojave bjele latice , pa kaze : zastita daconil + za grinju envidor ili vertimec + za savijaca karate ili calypso , sve to zajedn smjesati prema odredjenim omjerima kako pisu upustva za svako sredstvo i onda spricati jagodu.
 
Na jesen sam posadio jagode na otvorenem i sadnice su mi verovatno bile zaražene. Iz vaseg iskustva vidim da je to pegavost lista. Prskao sam ih samo dok su bile u kontejnerima sa ridomilom, a pre 5-6 dana sa bakrom. Skidao sam zaraženo lisće i palio. Šta je sad najbolje da poprskam protiv pegavosti? da li smem sada da skidam lisce kada počinje vegetacija? Koliko dana posle prskanja sa bakrom smem da poprskam drugi prepapat?
 
Na jesen sam posadio jagode na otvorenem i sadnice su mi verovatno bile zaražene. Iz vaseg iskustva vidim da je to pegavost lista. Prskao sam ih samo dok su bile u kontejnerima sa ridomilom, a pre 5-6 dana sa bakrom. Skidao sam zaraženo lisće i palio. Šta je sad najbolje da poprskam protiv pegavosti? da li smem sada da skidam lisce kada počinje vegetacija? Koliko dana posle prskanja sa bakrom smem da poprskam drugi prepapat?
Ja sam, sto kaze Nebojsa rokao Score, do duse prvo sam pred pocetak vegetacije skinuo svo zarazeno lisce i oprskao kvalitetnim bakrom, (pre dve nedelje otprilike), a juce sam koknuo Score u konc. 50ml/100l vode prevencije radi. Score hvale na sva usta, a da li je opravdano brzo cu se uveriti.
 
Hitno trebam savjet cime treba prskati protiv jagodinog cvjetojeda , pojavilo mi se ostecenje na nekoliko cvjetova i prema knjigama prouzrokovao ga je cvjetojed , molim vas ako netko zna cime spricati.
 
Bilo kojim piretroidnim insekticidom ,još uvijek.
Možeš tretirati protiv cvetojeda Karate Zeon -om i to je ujedno i protiv gusjenica savijača i ostalih.
Ono što je bitno je faza cvijeta, ukoliko je cvjetanje počelo, ne dolazi u obzir korištenje ovog insekticida jer je kontaktnog djelovanja.
Ukoliko imaš otvorenog cvijeta možeš koristiti Calypso i li Confidor ali samo u krajnjem slučaju jer ti je on zadnja linija odbrane.
Calypsova aktivna je tiakloprid, to je supstanca koja nije otrovna za pčele, što je naravno vrlo bitno.
Ako imaš samo po koji cvijet, ja bih prskao sa Karateom a kasnije možeš Calypsom ili nekim sličnim neonikotinoidom.
Pozdrav :osmeh:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma imam mozda 1% otvorenog cvjeta , odradio sdam s karateom , dali znas kako se sada mecu slike na forum , posto su nesto mjenjali
 
Interesuje me sta rade paukovi u jagodama . Neke male crne bube mi jedu list jagode prskao sam sa lannate 90 . slikacu pa cu postaviti
 
Danas primetio da ima dosta presečenih listova čak i cvetova pa su mi u polj. apoteci dali Megathrin da oprskam sa njim pa me sad zanima da li sad smem da oprskam pošto imam dosta jagoda koje su cvetale?
 
To ti je cvjetojed , spricaj sa KARATE ZEON , u dva navrata u roku od 7 dana , naj bolje spricati oko 10 sati , jer onda izlaze van na cvjetove , ako nisi siguran da je cvjetojed ond pogledaj na cvjetovima dali imas crnr fleke , ide ti oko 3 - 5 mililitra na 10 litara vode.
 
ejfp5j.jpg
[/IMG]
2dl5bt.jpg
 
interesuje me koi je najjaci insekcitid koji ulazi u biljku ,da li da uzmem talstar ,i da ponovim pitanje paukovi da li su stetni za jagodu ako jesu koi preparat da koristim .
 
Nazad
Vrh