Ishrana koza

Ovo je potpuno ispravna susara i kosta samo 2e
 
Ne onda je u redu ja san mislija po glavi. a dali im dajes mineralnu sol i koju?
 
Obavezno moras davat mineralnu sol. to su kolutovi cca 4-5 kg i obavezno moraju imat mineralnu sol za lizanje po volji. tu su ti svi minerali + sol. To obavezno kupi i daj im. ne kosta puno kolut cca 5 eura u poljoprivrednoj apoteci
 
So je obavezna u ishrani.Daje se u jarmi ili koncentratu u odredjenom % i ide najcesce oko 2-3% mada teorijski ovce podnose i do 9% soli u smesi.
Dobro je cak i pozeljno da imaju so u kalupu i da je lizu po volji.
Normalno i voda je obavezna po volji.
 
Stocna so jeste jodirana (bar tako pise na dzacicu).Postoje i razliciti kalupi stocne lize takozvane.Koje su obogacene mineralima i vitaminima sto je dobro.Imaju jednu veliku manu po meni a to je da se brzo trose tacnije da ih ovce polizu bolje reci izgrizu u roku od par sati kad ih stavim pred njih, a uvek so stoji po volji za lizanje.Znaci ekonomski neopravdane su bar za mene.Kod mene u apotekama ima da se kupi kamena so u grumenovima od 2-3 kg do 15 kg.Ovce je rado lizu,ne trosi se brzo kao liza i dosta je jeftinija od lize a po mom zapazanju efekat je isti.Kad stavim grumen kamene soli zaboravim kad sam ga stavio,polako se trosi.Naravno u koncentovanu smesu obavezno stavljam stocnu so u kolicini od 2-3%.Tu se doda jos i stocna kreda ili DKF zbog unosa kalcijuma i naravno premiks zbog unosa mikoro elemenata i vitamina.
 
Šošara je napisao(la):
Stocna so jeste jodirana (bar tako pise na dzacicu).Postoje i razliciti kalupi stocne lize takozvane.Koje su obogacene mineralima i vitaminima sto je dobro.Imaju jednu veliku manu po meni a to je da se brzo trose tacnije da ih ovce polizu bolje reci izgrizu u roku od par sati kad ih stavim pred njih, a uvek so stoji po volji za lizanje.Znaci ekonomski neopravdane su bar za mene.Kod mene u apotekama ima da se kupi kamena so u grumenovima od 2-3 kg do 15 kg.Ovce je rado lizu,ne trosi se brzo kao liza i dosta je jeftinija od lize a po mom zapazanju efekat je isti.Kad stavim grumen kamene soli zaboravim kad sam ga stavio,polako se trosi.Naravno u koncentovanu smesu obavezno stavljam stocnu so u kolicini od 2-3%.Tu se doda jos i stocna kreda ili DKF zbog unosa kalcijuma i naravno premiks zbog unosa mikoro elemenata i vitamina.
Reci ti meni direktore kako ti njima postavljas mineralnu sol? to su kolutovi i ne mogu ih bas izgrist tako lako
 
@ Brundalo

Ovo sto ja imam da kupim kao kalup mineralne soli je mizernog kvaliteta presovanja,znaci mekano i cim dodje u kontakt sa ovcijim jezikom,zubima i pljuvackom se topi veoma brzo.Raspada se i kruni verovatno da bi proizvodjac sto vise prodao.
Oblik kalupa je okrugao recnika oko 25cm ili pravuogaoni 20X25 cm debljine oko 5 cm i bez rupe na sredini kroz koju bi se provukla drvena oblica i montirala na stalak.I ovce bi u lizanju okretale kalup.Zato sam je stavljo u drvenu kutiju okacenu na stub u visini koja odgovara da ovce mogu je lako dohvatiti(visina jasli sa slika gde su psi).
U istu kutiju stavljam i kamene grumenove pa cak ih ubacim i u jasle svakoj grupi po 1 kamen.
 
Šošara je napisao(la):
@ Brundalo

Ovo sto ja imam da kupim kao kalup mineralne soli je mizernog kvaliteta presovanja,znaci mekano i cim dodje u kontakt sa ovcijim jezikom,zubima i pljuvackom se topi veoma brzo.Raspada se i kruni verovatno da bi proizvodjac sto vise prodao.
Oblik kalupa je okrugao recnika oko 25cm ili pravuogaoni 20X25 cm debljine oko 5 cm i bez rupe na sredini kroz koju bi se provukla drvena oblica i montirala na stalak.I ovce bi u lizanju okretale kalup.Zato sam je stavljo u drvenu kutiju okacenu na stub u visini koja odgovara da ovce mogu je lako dohvatiti(visina jasli sa slika gde su psi).
U istu kutiju stavljam i kamene grumenove pa cak ih ubacim i u jasle svakoj grupi po 1 kamen.
A da nije to uvoz od nas iz valpova. ta ne valja nista :zli:. Ja koristim neku svapsku i to su kolutovi suplji u sredini za koje sam napravio stalak kao onaj za WC papir zasticen sa gornje strane do pola i sa strana tako da se okrece oko osovine i ne mogu je grist a na dnu je posudica slicna onoj za sapun tako da ono sta ispadne trenje pada u nju i to ima bacam u korito sa hranom. tako se ne gubi nista
 
Provericu ko je proizvodjac ovih liza sto sam ja nalazio u prodaji.
Svapski kvalitet je ipak na visem nivou. Znam na kakav oblik mislis ali to vde kod mene nisam vidjao u ponudi.
Ipak Mercedes i Yugo jesu auti ali nisu ista klasa. :cao:
 
Šošara je napisao(la):
Provericu ko je proizvodjac ovih liza sto sam ja nalazio u prodaji.
Svapski kvalitet je ipak na visem nivou. Znam na kakav oblik mislis ali to vde kod mene nisam vidjao u ponudi.
Ipak Mercedes i Yugo jesu auti ali nisu ista klasa. :cao:
Ma mora bit, ja cu sutra vidit ko je proizvodjac ove "moje" soli pa cu obisit na forum.
Ja san sta se tice auta ima samo jedno u zivotu. Yuga 45 i jos vozi u kcere, istina po brdima bez registracije i sluzi kao katica za sve. Ide tamo di nijedan nece. s njim san prosa pola evrope i cilu bivsu drzavu. samo da ti recen da kad san plovija na liniji BG-Iskenderun (Turska) san 2x misecno vozija za ST i nazad do BG. Tu me je ceka iducih 15 dana dok ne dodjen iz Turske. I znas sta jos nije bija na generalnoj a prosa je nekih 400000 virova ili ne. Da ne idem u off...... :ppozdrav: :cao:
 
Pa to je Yugo off road.
Nego da ne idemo van teme.Ova liza sto sam pominjao mislim da je od nekog privatnika (a sta sve nije) nisam 100% siguran jer je nisam dugooooooooooo kupovao pa sam zaboravio.Ima dva proizvodjaca.Cim u pon. odem do poljo apoteke belezim joj gazdu.
Iskljucivo kupujem kamenu so.Pa nek lizu do mile volje ili dok ih jezik ne zabole. :D
 
Ja takodje dajem kamenu so i to je OK , ali s' vremena na vreme solim (rucno) i seno u jaslama kuhinjskom solju zbog joda(kazu da je dobro) :sta:
 
popovic je napisao(la):
Ja takodje dajem kamenu so i to je OK , ali s' vremena na vreme solim (rucno) i seno u jaslama kuhinjskom solju zbog joda(kazu da je dobro) :sta:
A imas jos jednu bolju caku.....pokusaj sol rastopit u vodi i malom metlicom naspricat sijeno....da vidis kako onda jedu sijeno. Ne ostaje ni ono sta nevole :ppozdrav:
 
Brundalo ja rastopim so u vodu i onda napunim plasticnu flasu na kojoj je zatvarac probusen, pa tako naprskam (pokvasim)seno
 
popovic je napisao(la):
Brundalo ja rastopim so u vodu i onda napunim plasticnu flasu na kojoj je zatvarac probusen, pa tako naprskam (pokvasim)seno
Znaci znas i ti za to. :D :cao: :ppozdrav:
 
To je opste poznata caka kako doskocititi ovcama da pojedu sve iz jasli.
Redovnim unosenjem soli u organizam pored obezbedjenja potreba u Na i Cl obezbedjuje se i redovno konzumiranje vode a to je vezano sa unosenjem hrane.Sto vise jede vise pije vode i sto vise pije vode vise jede.Bar je praksa to pokazala.
Kad smo kod jodirane soli Popovic napisa da koristi kuhinjsku so sto je odlicno ali ima da se kupi i stocna so jodirana u dzacicima od 10 i 25 kg i cena je ok 10-12 dinara/kg.Sto je ekonomicnije a efekat je isti.
 
Sosara to je zato sto ja imam malo stoke(6 siljezice ille de france , 1 ovan iste sorte , dve sanske koze , 1 malo zensko jare i naravno 1 lep alpino jarac (Djura). Siljezice su sad sjagnjene , i koze sjarene pa tamo negde krajem februara cemo videti ako Bog dä da bude sve u redu.
 
Nazad
Vrh