Ishrana koza

Evo cekam 2 dana da Brundalo opali po silazi, a on nista. Pa uzeh da mu dam mali potsticaj. :osmeh:
A nije on jedini koji ima rezervu prema silazi.


Prtelistavam ovcarsko-kozarski list. Ovaj sto moze da se skine u pdf formatu, br.3 iz 2006.
I pazi sad , sta tamo pise (poslednji pasus na 13. strani) :
Kaze da je silaza dobra za ovce i da ovce koje koriste i silazu daju 4.2% vise sira ? ? ?
Pa ja sam se zalagao da se malo dodaje silaza kad tamo ne samo da moze, ne samo da je dobro , vec se dobije vise sira. I, pazi sad, ovce koje su se hranile na pasi imale su ukupno vise proteina ali onih koji otpadaju sa surutkom dok su ove hranjene silazom imale vise kazeina.

Sada nas ceka da takvo isto merenje sa kontrolnom i eksperimentalnom grupom urade i za koze. S obzirom na to da je silaza najlakse dobavljiva kabasta i energetska hrana (u slucaju silaze cele stabljike kukuruza u vostanoj zrelosti), bilo bi dobro i da kolicina sira bude ista, ali nesto mi govori da ce i u slucaju koza doci do povecanja kolicine sira .
:zli:, . ., :bravo:
 
Evo mene sa silazom.
Silaza kao hrana je ok za sve vrste zivotinja pa tako i za koze i za ovce.Postoji samo jedan problem. Pokvarenu silazu ili onu koja se tek pocela kvariti krava znatno lase svari nego ovca i koza. Kod takve silaze kao i one koja nije dobro pripremljena obavezno kod koza i ovaca dolazi do pojave LISTERIOZE. Nadam se da je svima jasno sto to znaci. I inace kod silaze treba bit oprezan jer ne mozes kontrolirat svaku, koliko je koja pojela. Za moj pojam bolja je sjenaza, ali i ona nosi svoje opasnosti. I inace mlika moze bit vise ali to nije mliko za radit tvrde sireve.
Recimo u mene ima dosta zira i ja cu ga radje dat ovcama i kozama nego silazu. Kvalitet mesa odlican a mlika jos bolji :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ma lako je tebi. Imas zira imas i zimzelene hrastove a sta ce ti silaza od kukuruza kad ni nemas kukuruza.. :osmeh:
Ma ne pricam ja o silazi trave ili deteline.
Koliko sam ja shvatio silaza kukuruza u vostanoj zrelosti znaci kada je klip skoro sazreo a kad noktom pritisnes zrno ostane trag koji se ne regenerise, dakle u toj fazi zrno ima dosta secera i skroba i vitamina a takodje i stabljika, koja je jos uvek zelena i predstavlja odlicnu hranu. E sad koliko sam video na fotografijama izgleda da cela biljka ima znatno manju kolicinu vode nego trave i leguminoze koje se kose pred cvetanje. I sad sva silaza mora da se gazi, presuje da bi se izbacio vazduh, a na onim slikama iz Britanije silaza je slozena kao neki veliki stog sena. Doduse pokrivena je ali nema nacina da je ugazena.

E sad. Ova silaza koja ima puno kukuruza u sebi je jako hranljiva pa se kolicina klasicnog koncentrata smanjuje. Moze da pojede svojih 0.5 kg kod muze. Mozda?
Inace velika kolicina zrna u masi vidi se naslici a skrob i secer su prirodni konzervansi.
Sto se tice toga da postoji opasnost istina je ali vidim da su ljudi masovno savladali pripremanje silaze i da to ide bez problema.

Inace, nisi me dobro razumeo, mozda se posle upotrebe silaze povecala i kolicina mleka ali glavno je to da se povecala kolicina sira jer je mnogo veci procenat kazeina a on je glavni protein za sir. :ppozdrav:
 
@tar ja san tebe decko sasvin dobro razumija. I inace je kazein najvise zastupljen u kozjen mliku. A posteno govoreci ja neman kukuruza ali zato zira od cesmine(dalmatinski hrast) ima ga ka u prici. Ova godina je susna i sugava kodmene ali je bog dao na drugoj strani rodija zir ka blesav. A da je njega pokusat silirat? he he :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Njega u trap = stratifikacija. Red peska, red zira, i tako redom najbolje u nekoj hladnijoj magazi i da uvek bude vlazno ali ne mokro ? :haha:
Tako se seme cuva da bi se na prolece sadilo, a moze i za koze da se sacuva.
Cesmina je zimzelena i ima malo bockavu ivicu lista?
 
Upravo tako izgleda cesmina(crnika). A koze je brste ko blesave pogotovo mladice
 
Jel to znaci da cesvina nema tako puno tanina kao kontinentalni hrastovi?
 
brundalo je napisao(la):
Za moj pojam bolja je sjenaza, ali i ona nosi svoje opasnosti. I inace mlika moze bit vise ali to nije mliko za radit tvrde sireve.


Kakve su opasnosti kada je u pitanju davanje sena. Pretpostavljam da misliš na to koja je biljka najzastupljenija.
 
novii je napisao(la):
Kakve su opasnosti kada je u pitanju davanje sena. Pretpostavljam da misliš na to koja je biljka najzastupljenija.
Dok biljka zivi koza ih raspoznaje i ne popase stetne, :ppozdrav:e a kad je pokosena... :zli: ::lose:: ::novac::
 
ivanhoe je napisao(la):
novii je napisao(la):
Kakve su opasnosti kada je u pitanju davanje sena. Pretpostavljam da misliš na to koja je biljka najzastupljenija.
Dok biljka zivi koza ih raspoznaje i ne popase stetne, :ppozdrav:e a kad je pokosena... :zli: ::lose:: ::novac::
Ovo sto kaze Ivanhoe je tacno, ali ne samo za koze.

@Novi
Senaza je varijanta silaze samo od poluosusene trave. Znaci mnogo manje vode i manje opasnosti od nezelenih gljivica.
 
Pa decki su sve lipo objasnili da me ni samo ostaje da dodam i ovo: Osim opisane opasnosti kod sjenaze i silaze ako nije kvalitetna postoji opasnost i od listerioze vrlo opake zoonoze(prelazi i na covjeka).
@Sto se tice tanina u cesmini(crniki) Ona a i sve dalmatinsko grmlje je prepuno tanina. kakav je omjer sa hrastom iz unutrasnjosti ne znan. Cinjenica je da tanin zatvara. I prilikom ishrane blaga zirom ili brstom od takvih biljaka u koncentrat treba obavezno dodavat posije(mekinje) i to cca 10%. Mekinje su laksativ i na taj nacin one ponistavaju dejstvo tanina.
Ukoliko van ovca ili koza dobije proliv ako nemate kakv lijek u blizini a ni veterinar nije na raspolaganju bilo bi dobro da u apoteci kupite hrastovu koru ili da sami nakupite hrastove kore od mladica(ja to radin od crnike) i da skuhate caj od toga(otprilike jedna velika zlica za juhu na 1/2 litre vode) pustite da se ohladi procjedite i iz plasticne boce date blagu da pije(staklena ne dolazi u obzir da je ne pregrize i unesreci se).Bilo bi dobro da se kora moci u toploj vodi bar 1 sat ako ne i 2.Boca se uvali u usta sa strane a nikako od naprid tamo di su sjekutici, te da je okrenuta u grlo. Glava se stisne medju noge, boca u usta i dok ne popije nema mrdanja. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zato smo decki ovdi da pomognemo jedni drugima. Marko Petru-Petar Pavlu itd.zato ovaj forum i postoji. znan ja jos puno toga ali kako sta naleti objavicu :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
E jos i ovo u vezi caja od hrastove kore. Ovaj napitak treba davat bar 3-4 puta dnevno dok proliv ne prestane i jos 2 dana iza toga.
Inace u svakoj veterinarskoj apoteci a mozda i obicnoj imate za te stvari prasak INORGAN-francuski proizvod i jako je dobar. Unutra je uputstvo da ga svak razumi. Jedino in je ona zlicica sakrivena u prasku pa je triba dobro potrazit. A ono gore je lik u slucaju nuzde kad covika uvati daleko od civilizacije :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
Sto se tice tanina
Kolega ja sam stekao 2.iskustva :bravo:
Orah ima najvise tanina u nasem okruzenju.Ove moje su navalile na njega jedva sam ih odvukao odatle.I dobile jak proliv ::lose:: na brzaka sta da uradim :sta: znam da nama pomaze zvakanje kafe u zrnu,posto imah samo mlevenu svakoh dadoh po saku kafe rado je prihvataju i odmah deluje :D to radim svaki put kad koja dobije proliv.Kafa se preporucuje i kod teskog poroda :cao:
 
I ovo je posebno zanimljivo. :sta:
Na vise mesta sam nasao da se lisce sa puno tanina ne preporucuje jer izaziva zatvor! Ivo Franic : "Gajenje KOza" i mnogo drugih clanaka i izvora koje me sada mrzi da trazim.
Sa druge strane kafa deluje kao purgativ. Na ljude. Ali, koristi se kod laksih oblika trovanja bas da bi se ubrzalo praznjenje pa kada se otkloni(izbaci) uzrok onda prestraje i posledica, diareja. Mozda su tvoje koze imale neki blazi oblik trovanja pa je kafa pomogla?
 
@ Ivanhoe vidis decko to za orah stvarno nisam znao. Hvala na obavijesti he he. Naime u mene nema oraha. A za kavu san zna ali kako je ja ne pijem to nisan ni pomislija na nju. Inace za regulaciju probave ja koristim svjezi pekarski kvasac. 1 kocka se razmuti u 1/2 litre mlake vode i da blagu da popije iz plasticne boce naravno.
Nego nemoj puno kozama davat kave, mogle bi se naucit a onda ces umisto mlika must bilu kavu :haha: :haha:
A sto se tice proliva da taj orah nije bio onaj mladi niski? A jos ako su prije toga bile na suhoj hrani nije ni cudo da su dobile proliv. Naime svaki nagli prelazak sa suhe na zelenu pasu izaziva prolive. Kad se ide sa zelene na suhu hranu to nema posljedica :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Tar je napisao(la):
Ivo Franic : "Gajenje KOza"
Na kojoj si strani nasao?Ponovo sam prelistao tu knjizicu i ne nadjoh :bravo:
Nije valjda da si se latio knjige :haha: :haha: :haha: jos malo pa ces se prihvatiti i stoke i tada cemo imat o cemu pricat :ppozdrav:
 
Ja to zbog tebe.
Mnogo si nepoverljiv.
Dakle 23. strana, na sredini stranice odmah ispod Slame, pise
Lisnik, lisce stabala sa hranidbenog i probavnog gledista dobri su za koze. Najvise se koriste zimi. Medjutim, treba iskljuciti lisce hrasta i oraha zbog veceg sadrzaja tanina, a koji djeluje zatvarajuci.
Posle toga na red dolazi voce. itd.
Jel OK?
 
Nazad
Vrh