Ishrana koza

onda ste vi vrlo hrabar biznismen. ne znam zasto drzite tih 14 jalovih koza, cak i jarceva imate previse za taj broj koza. sto se kabaste hrane tice da pocnete da im dajete ujutru pomalo pre pustanja na pasu cisto preventivno da bi im burag dobro radio jer je pasa jako vlazna i trava postaje sve hladnja i hladnija a koncentrate prepisite sa nekih tablica koje ce te naci ovde na forumu tako da ce te usput i nesto novo nauciti
 
Hrabri prvi ginu...hahnaha.Hvala na savetu.Za jalovih probacu jos ovu zimu,ako nista nebude onda je jasno.Jarceve slazem se da su vise nego treba,ali nikako da se resim da dam njih 3 naprimer.Posto stado je alpina i sanska,moram da im dam sve sto im treba da bih uvidio njihov gen.potencijal mlecnosti,postoove godine je bilo haos.Krvne analize,promenile klimu,pa novi teren....Sad valjda ce da se stabiliziraju i naviknu na novu okolinu.Samo moram da im dajem sve sto treba i kad treba.Jos jednom hvala na savetima.

- - - - - - - - - -

Planiram sledecu smesu...
Jacmen 45%
Zob 30%
Mekinje(trici) 10%
Concogledova sacma 15%
Minerali(premiks) 1-2%
sol 0.1%
Samo neznam dali isto ovo i za jarad,naravno posle 10 dana po malo ili treba koju promenu.Za kabastu pocenjem odma sa seno ujutro po 1 kg po kozu.Zimi do 2 kg.Koncentrat da im dam po 200 gr. za pocetak,samo dal odma il kad stane pasa,posto ima je jos normalno.
 
Cao, ljudi.. Ja zelim da radim sa kozama.. ne na veliko kao vecina vas, ali zelim da imam oko 10 koza... zato sto moje mogucnosti mi ne dozvoljavaju vise... Imam Alpske ( mada mislim da nisu cistokrvne). Tek sam ove gopdine kupio kozu i jarca.. Koza bi trebalo da se ojari krajem aprila.. Sada, moj nacin ishrane njih je ocigledno drugaciji od vaseg ( samim tim sto nemam toliko obradljive zemnlje a ni broj koza). Ja dajem ujutru i popodne detelinu, a uvece dajem mesavinu ( Kukuruz, suncokret i premix). I to dajem 250 gr po kozi... ( imam odvojene pregrade za svaku).. Da li je to u redu ili da nesto menjam.. Kozu jos ne muzem jer joj je ovo tek prvo jarenje...
 
pozdrav svim forumasima ja sam iz sarajeva i novi sam u kozarstvu nabavio sam 15 alpski koza koje su porijeklom iz srbije ima prvojarki i drugojarki daju u prosjeku oko 2l mljeka dnevno dali je to uredu i cime kojom ishranom da im se poveca mljecnost
 
JA vec dva jarenja imam kozu kad se ojari bez problema 2L 2,5L mlijeka zasušim je tri mjeseca ranije od jarenja jarila se obicno april/maj sad treće jarenje nema ni za jarad kako treba ,a pušta jarićima da doje i sve ali izgleda da nema mlijeka..Hranio je sijenom i žitom i ponekad na ispašu i dosad je nisam nešto puno hranio sa koncentratima da ne dobije upalu vimena ali sad je baš neka promjena ne mogu da skontanm šta je u pitanju ona jede nema temperaturu kontam jeidno ishrana da je slaba bila
 
Ајд' да пођем обрнутим редом: ако би "ослободио" козе да ли би оне у природи преживеле?
Да образложим: гледао сам неку репортажу из делте Дунава где су приказали крда дивљих коња. Јесу сада дивљи али нису били! Из неких разлога сељаци су ослободили своје коње а они у природи преживели и намножили се.
 
Па не би остала ни једна младица било ког дрвета, а ни гране и лишће са нижих дрва. Коприва, сирак, штир и сав остали коров тешко да би преживео. Сад не могу да се сетим да ли су козе које су држали моји родитељи јеле и бршљан.
 
Коприва, сирак, штир и сав остали коров тешко да би преживео.
У суштини ме занима да ли би козе преживеле мене. Каним набавити неколико за кућну употребу ал' не бих баш да мучим животиње.
Ако им обезбедим кров, испашу (брст) по сопственом избору и коју шаку зрнасте хране да ли би им било довољно да преживе?
 
Да, али гледај да узмеш беле козе. Поред тога убаци камену со да лижу и костомин у храну пред јарење и док доје. Не би требало да буде проблема.
 
Да, али гледај да узмеш беле козе.
Мислиш на домаћу или санску? Санска је одлична али то је раса за професионалце. Исплатива али захтевна.
Пре бих "Murciano Granadina" ако нађем. Много је хвале као млечну а незахтевну.
 
Nazad
Vrh