Ishrana koza

Do sada je bilo kupusa jesenjeg ,pa su jednom nedeljno dobijali dozu u ishrani. Mislim da im dobro dodje zbog vitamina i mikroelemenata.Pozdrav.
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Like
Reagovanja: PKB
Прво – поздрав свим козарима. Имам један део имања под приличним нагибом (није згодно за машинску обраду) па ми пада на памет да ту засејем нешто што би козе радо брстиле. Парцела је једно 15-20 ари, и договарало би ми да ту затварам козе повремено, а да им обезбедим не пашу него брст. Шта би, по вашој препоруци, било најбоље посајети (посадити) да би се 5-6 коза лепо забављало?
 
Прво – поздрав свим козарима. Имам један део имања под приличним нагибом (није згодно за машинску обраду) па ми пада на памет да ту засејем нешто што би козе радо брстиле. Парцела је једно 15-20 ари, и договарало би ми да ту затварам козе повремено, а да им обезбедим не пашу него брст. Шта би, по вашој препоруци, било најбоље посајети (посадити) да би се 5-6 коза лепо забављало?

Pada mi na pamet biljka od pre par postova. Cicoka ili slatki krompir. To raste visoko i obnavlja se a koren im mozes davati i zimi. Nego ja imam drugi problem. Imam pristup neogranicenoj kolicini pleve a kako je pocelo da mi manjka kukuruzovine pokusavam na razne nacine da ih privolim da jedu. I suvo i vlazno i a koncentratom pomesano i jos mi se cini da nije to to.Ima li neka caka ili moraju postepeno da je zavole jer sam letos tako prolazio sa dehidriranim repinim rezancima. Prvo nisu bile odusevljene a posle su se davile
 
Pada mi na pamet biljka od pre par postova. Cicoka ili slatki krompir. To raste visoko i obnavlja se a koren im mozes davati i zimi. Nego ja imam drugi problem. Imam pristup neogranicenoj kolicini pleve a kako je pocelo da mi manjka kukuruzovine pokusavam na razne nacine da ih privolim da jedu. I suvo i vlazno i a koncentratom pomesano i jos mi se cini da nije to to.Ima li neka caka ili moraju postepeno da je zavole jer sam letos tako prolazio sa dehidriranim repinim rezancima. Prvo nisu bile odusevljene a posle su se davile

Хвала ти Балканац на брзом одговору. Имам неколико чичока, фазона ради посађених испред куће, па се питам (пошто знам како биљка изгледа), хоће ли моћи да се обнавља у току сезоне оно што оне обрсте? Делује ми као да то неће ићи баш тако. Са друге стране, волео бих да чујем још мишљења, шта би то жбунасто могло да их забави и да буде корисно за млечност.

Можда би питање требало да гласи овако: шта гaјити на лошим теренима да би се козама обезбедио бољи брст? Има ли тако нечег?
 
Poslednja izmena:

bagrem je odlična hrana, sprečava eroziju i klizanje. Lako se obnavlja iz korena, ima dosta proteina, vezuje azot..itd. Ali ako su koze stalno puštene uništiće ga. Od trava ili TDS treba posejati smešu koju ti preporuči npr institut iz Kruševca posle analize zemljišta. Moraš da naglasiš da te interesuje paša a ne seno..Ali i to će da unište redom: prvo najbolje pa lošije i na kraju ostaće ledina...Moraš da organizuješ pregonsko napasanje. Onda može i bagrem i sve ostalo.
Da bi se umesto tehničkog ili ogrevnog drveta dobilo drvo za brst onda se bagremova sadnica ili mlad bagrem "čepuje", to jest posle sadnje poseče na 2-3 pupoljka iznad zemlje pa umesto jedne dobiješ više stabljika koje brzo rastu a odnos drveta i zeleniša je bolji. Kada koze obrste onda se premeste na drugi teren dok se taj ispust ne obnovi. Idealno je da nađeš beztrni bagrem ili basr varijetet sa malo trnja. Koze su vrlo alave na bagrem i mogu da se povređuju..
 
  • Like
Reagovanja: BP
Хвала Тар. Урадићу анализу земљишта и комбиновати ову варијанту "чепованог" багрема и трава. Надам се да ће тих 15 ари моћи да приушти козама (6-8 грла) бар два сата брста дневно.
 
Pozdrav svima.Može li mi neko od iskusnijih,napisati šta sada davati kozama za ishranu.Naime,hoću za početak da kupim par koza,pa pošto nemam ništa od spremljene hrane moram sve da kupim.
 
Ivanik,malo se vratis na pocetak teme,ovde imas sve napisano i objedinjeno,od laickih komentara do misljenja ljudi koji se ozbiljno bave ovim poslom,ali da se ne mucis evo ukratko,moras razlicito da hranis koze koje su u laktaciji ,bremenite i one koje nisu,svojim muznim kozama dajem 2kg sena livadskog jedan obrok lucerke i smesu krupno mlevenu kukuruza jecma ovsa i trica i mineralne dodatkeDKF,po pola kilograma ujutru i uvece,i ne zaboravi so da stavis u smesu ja stavljam do 3% kao i kamenu so i lizalice..vodu im u zimskom periodu dajem toplu,i bitno je da im uvek bude suva prostirka,time im cuvas papke,vime ukratko zdravlje,smesu i kombinaciju zitarica im menjaj da bi imale razlicitost u ishrani..eto ukratko i srecan ti pocetak,ali nemoj pocinjati ako ne mislis da im posvetis punu paznju,to su pametne i plemenite zivotinje.
 
Imam jedno pitanje, nije bas vezano za ishranu, ali ne znam gde da ga postavim. Naime, ovih mojih 5 kozica danas nisu nisu popile ni 15 litara vode. Bile su u pasi od 10 do 13 i od 16 do 19 sati, da li nisu zedne zbog sveze trave, ili to nema veze sa travom? Davala sam im i mlaku i hladnu vodu, jedna je cak pila toplu. Mada ne znam koliko im je vode dovoljno za jedan dan?
 
Imam jedno pitanje, nije bas vezano za ishranu, ali ne znam gde da ga postavim. Naime, ovih mojih 5 kozica danas nisu nisu popile ni 15 litara vode. Bile su u pasi od 10 do 13 i od 16 do 19 sati, da li nisu zedne zbog sveze trave, ili to nema veze sa travom? Davala sam im i mlaku i hladnu vodu, jedna je cak pila toplu. Mada ne znam koliko im je vode dovoljno za jedan dan?

Koze i inače popiju malo vode za ceo dan u odnosu na masu, pa pošto su bile na ispaši, većinu potrebe za tečnošću su po mom mišljenju na taj način popunile...Trava je u ovo doba godine veoma hranljiva za preživare, na primeru mojih krava, ceo dan su bile na ispaši, i nisu imale pristup vodi, ali su zato napunile stomake zelenišom, pa po dolasku kući oko 19:00 sam ih ponudio vodom i njih 3 su popile ukupno 5 kanti od 12 litara, što je za njihovu masu ipak mala količina.....Neka te to ne zabrinjava previše, sve dok imaju apetit da pasu travu kada ih isteraš napolje i ponašaju se normalno (ne kunjaju, nezainteresovano blenu itd.).
 
Ma napolju su super, kad vide travu jedva ih udrzim da mi ne pobegnu. Ibas se napasu, uvece su naduvene koliko su pasle, ali ovo nam je prvi put da cuvamo, pa nisam sigurna da li je to sa vdom ok. Hvala ti na odgovoru, da ne brinem.
 
Dajete li i jedu li vase koze trninu? lisce ili bobice?

113.jpg
 
Sto se tice cicoke, hranljiva je zelena masa , ali ako je kostantno jedu , sama krtlola nece da raste inace cicoka imama na 1 hek. do 200 tona zelene mase moze u silazu a moze i susena , ali treba je pustiti da raste ili na dva otkosa da se ide
 
Nazad
Vrh