Ishrana koza

Dali bi mi bilo bolje da sad kad isteram ovce sa jednog pašnjaka njega tretiram totalom, koliko vremena ih ne bih smeo ponovo vratiti u taj pašnjak i dali bi mi total uništio i onu travu koju su popasle ovce. Ili mi je bolje da čekam jesen i u kojem mesecu je najbolje da tretiram totalom da bi bilo što uspešnije
 
Nikako sad.Total koristi pred kraj oktobra,kada se vegetacija povlaci,staje.A ako ti je korov prosarao cele pasnjake onda nemoj prskati totalom.Ja sam shvatio da ti pasnjaci zarastaju s' krajeva,po rubu njive ali ako je to po celoj njivi onda nemoj,unistices travu a i zatrovati.Ne znam kako izgleda ali mislim da to kod tebe nije nista strasno,te da se to moze sabiti i trimerom.
 
Totalom se bas ne treba prskati ujesen,jel biljke aktivnu materiju unose u sebe preko lista u toku vegetacije,a ako se poprska sa krajem vegetacije nista se nece postici.
 
Imam pitanje u vezi ishrane koza tocnije Burske koze. Vidim da tu ima ljudi koji se kuze,pa ako je moguce da mi odgovorite na pitanja.
Uzeo bi dva jarica starosti 3 mjeseca. Ja bi ih hranio do 10og mjeseca i tada zaklao.
Imam mjesta da budu i na pasi,a navecer bi ih zatvarao.
Za ishranu imam vlastitog kuruza,psenice,jecma,sijena,slame.
Pa me zanima kako ih hraniti u pocetku kada dodu kod mene sa cime i koliko?
A kako kasnije?
 
@Sika.Ne znam kako ti prijatelju koristis,ali ja sam prosle godine po strucnom savetu vlasnika jedne poljoprivredne apoteke sa tri kante(za prskanje) po 10 l bukvalno zbrisao korov,cak i bagrenje na 62 ara zarasle njive.Prskao sam u drugoj polovini oktobra.Kada je to prezimilo,bagrenje si mogao da iscupas iz zemlje sa dva prsta,korov se sav posusio~izgrabio na gomile i popalio.Mozda ne mislimo na isti preparat?Inace svaka biljka pred kraj vegetacije izvlaci iz lista i stabljike maksimum i sve uvlaci u koren i zile da bi prezimila,dok za vreme vegetacije vuce iz korena i zemlje u mladare.
 
I ja sam mišljenja da je bolje u jesen nego u proleće, mada je možda najbolje u septembru ali sad vidim da je uspešno i krajem oktobra, pa ću to svakako koristiti. Znaš li koji je bio preparat?
 
Uupss! Batice moja greska,izvinjavam se!I ja sam prskao kraj septembra(ne znam samo kako sam prezupcio za oktobar).Sto se tice sredstva za prskanje,bio je "total".Ne secam se ko je proizvodjac ali imas veliki asortiman tih sredstava.Neki se koriste u jesen,neki u vegetaciji ali tebi bi bolji posao odradili jesenji preparati,zbog ispase.Najbolje ce te uputiti na licu mesta kada budes kupovao.
 
@nju~vilidj. Zar imas racuna kupovati bursku jarad za klanje?? Obzirom da je cena jednog jareta oko 300~350e...??
 
Sta je tolika cijena? Ma sumnjam da je tolika. netrebaju menii sa papirima niti sa nicim,ima ljudi koji ih drze bez ikakvih tih papira.
Naci ce se nesto vec D:
 
Pozdrav svima.:ppozdrav: Zanima me dali smijem da dajem kozi psenicu i ako je ona sjarena vec 4 mjesec i ako smijem da joj dajem u kojoj kolicini ?Ovo jarenje je drugo po redu...:osmeh: Unaprijed hvala.

---------- Poruka napisana 19-01-12 u 16:36 ---------- Prethodna poruka je 15-01-12 at 10:17 ----------

sajo
user-online.png

Novi članDatum pristupanjaJan 2012LokacijaBijelo PoljePoruka7Zahvalio se0Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka

pozdrav petrovo

pozdrav:ppozdrav: htio bih da vas pitam nesto posto vidim da se razumijete u kozarstvo... Dali smijem da dajem kozi psenicu i ako je ona skozna vec cetiri mjeseca ??? negdje sam procitao da ne smije puno da joj se daje zita jer joj materica zarasta u loj (ako je to istina ) unaprijed hvala




Danas, 13:51
Odg: pozdrav petrovoPetrovo
user-offline.png

ČlanDatum pristupanjaFeb 2011LokacijaPetrovo Ozren RSPoruka1,651Zahvalio se36Zahvaljeno 111 puta na 105 porukadrugar drago mi je sto si na forumupa sad nije preporucljivo ja svopjim ovcama ne dajem psenicu zbognaduvavanja u granicama ali opet bolje je davazi zob raz jecam kukuruz je specifican sto se od njegove prekrupe stvara vise loja nego u zrnu ali ako se puno daje i oko srca se loj stvara zamascuje se jetra koja u fazi gravidnosti nije pozeljnoja ti preporucujem neki mix da koristis ako imas zobi jecma kukuruza pomjesas ili koncentret i mekinje naravno mekinje idu 60 % ali sta imas to i daju i mjesaj u periodu kada jarici sisaju melji sve komponente a dana se pare u zrnu i naravno u obrocima daju nemoj da im stoji da rasiju ili da ptice i misevi jedu mjesto njih bolesti dolaze i sve ostalosamo polako vidjeces sve daju 300-400 grama smjese po kozi dvevno kada sisaju a kad pare mozes da zmanjis na 300 gza smjesu evo neki recept za 100 kg hrane40 kg kukuruza 30 kg zobi 30 kg zobi 3 kg stocne krede 3 kg kostovita ili ovivita ali to procitaj an vrecici obavezno jer neznam na pamet 2-3 kg soli ali mozes da kupis vitaminsku so ili blok so kako je ko zove ona je 7 eura od pilike i premiksa 3 % i obaveznos e ukljuci na forum jer ce i drugi ti mnogo pomoci sve najbolje :ppozdrav:






 
Imam pitanje u vezi ishrane koza tocnije Burske koze. Vidim da tu ima ljudi koji se kuze,pa ako je moguce da mi odgovorite na pitanja.
Uzeo bi dva jarica starosti 3 mjeseca. Ja bi ih hranio do 10og mjeseca i tada zaklao.
Imam mjesta da budu i na pasi,a navecer bi ih zatvarao.
Za ishranu imam vlastitog kuruza,psenice,jecma,sijena,slame.
Pa me zanima kako ih hraniti u pocetku kada dodu kod mene sa cime i koliko?
A kako kasnije?

Kolega za taj novac ti je bolje (mozda i jeftinije) da kupis 4-5 obicna jarca te starosti, da se ustrove i onda teraj po hrani. Da vidis kako ce da se utove i pun zamrzivac mesa :) Kod mene u kuci je problem sto jaretinu jedu samo moj otac i zena :sta: inace mogao bih sve da stavim u tov. za srpsku novu smo klali naseg deliju, bio je preko 50 kila, bez tova i strovljenja...
 
Zamrzivac je vec pun.
Sve se sredilo.
Da burske su skupe. Pricao sam sa nekoliko ljudi i sa voditeljima uzgoja.
Jest da su kvalitetne,ali cijena je ipak pre visoka za danasnje moje platezno stanje.
Ovo sto kazem za tov je super sa jarcima ustrojenim.
 
Pozdrav ima li neko iskustva u dohranjivanju jaradi na sisi??, jare je 3. i nikako da stigne na svoj red ja sam ga ubacivao kod druge koze ali i njeni sve posisaju...postoji li neko mleko u prahu ili nesto da dodam u kravlje??
 
Pozdrav svima! Nov sam u ovome pa me interesuje dali se sveža trava i detelina smeju davati kozama dok jarići sisaju? Jarići su stari deset dana! Hvala unapred!
 
@ Cvija.Travu smes davati ali nikako svezu (moze koza da se prolita a i jarad ako zakacepomalo).Travu uvek kosis danas a dajes tek sutra kad malo prevene.I nemoj da preteras~pomalo, a suvo seno mora da ima non~stop na raspolaganju (po mogucstvu otavu jer i jarad pomalo pocinju da grickaju uz kozu). Ja praktikujem od 15 dana starosti da non~stop drzim pred njima granulu i prekrupu,zanimljivo je da koza uopsta nije alava(nece da pojede sve odjednom) vec jede pomalo i uvek ima pred njima.:ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 10:57 ---------- Prethodna poruka je at 10:56 ----------

Uups.. Vojvoda nisam video da si vec posavetovao naseg kolegu...:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh