Ishrana koza

Ja neznam o cemuse ovde radi jedino znam iz ISKUSTVA jel koze gajim 40 godina.Silaza ne dolazi u obzir gube na plodnosti razbolevaju se i masovno uginjavaju nakon 3 god davanja silaze.Losiji kvalitet mleka odnosno mleko je nezdravo.Za koze je seno i pripremljeno lisce uz mali dodatak kukuruza ili ovsa prava stvar i mleko moze dase pije kako se pomuze bez neke obrade.
 
@seljak67

Ja ne razumem bas najbolje na sta si mislio posto nisi citirao.
Ako mislis na hibridni sirak i SuSu koji sam u predhodnom postu preporucio farmeru stvari stoje ovako:
Sirak jeste dobar i za siliranje a odlican je da se daje na zeleno. Jedina mana je sto nije za napasanje pa mora da se pokosi i da. Ali 1 ha daje preko 100tona zelene mase pa samo kosis i nosis i dok pokosis do kraja pocetak je vec zreo za novo kosenje.
Sudanska trava je, jako kaloricna, odlicno podnosi susu kao i sirak i od nje moze da se pravi odlicno seno. Moze da da 20tona/ha sena.
Grasak i zito, na primer ovas(zob) u kombinaciji seju se u oktobru i kose se krajem aprila. Zavisi kakva je godina. Dobija se 6-8 tona vrhunskog sena, prepunog proteina. Takodje moze i silaza ali ja to nisam spominjao.Posle kosenja ide neka druga kultura. Moze i sirak ili SuSu a moze i kukuruz koji ima kraci ciklus. I prva i druga i treca biljka jako povoljno uticu na kolicinu i kvalitet mleka.
Sto se silaze tice ja nisam previse zainteresovan za nju ali pravilno napravljena ona je glavna hrana kozama na mnogim farmama bez ikakvih problema. Naglasavam pravilno napravljena. Doduse mleko sa tih farmi koristi se u izradi mlecnih napitaka( jogurt, kefir....) i u proizvodnji belih sireva. Ono sto je vazno je da je prosek na tim farmama 1000 litara godisnje po kozi. Posto se mlecnost zvanicno prati i meri tu nema ovaj kaze ili onaj laze. To je tako.
Posto sam ja pre svega zainteresovan za proizvodnju tvrdih sireva ja sam prihvatio tradicionalan stav da ishrana silazom nije dobra za tu namenu. Medjutim, novi podaci i to dovode u pitanje.
sa druge strane dobar tvrdi sir je skup proizvod koji dozvoljava malo veci luksuz u ishrani pa silaza nije neophodna.
To sto kazes da mleko moze da se pije sveze pomuzeno, to ne zavisi od hrane nego od zdravlja zivotinje. I najbolje hranjene, pazene i mazene koze mogu da obole i obolevaju od raznih zaraznih bolesti koje mogu da se prenesu i na ljude preko mleka. Neke od njih su prilicno opasne a simptomi ili posledice mogu da se pojave mnogo kasnije. Ja bih mozda i popio casu sveze pomuzenog mleka ali ga nikada ne bih dao bilo kom detetu.
 
ni ja nepomislam na silazu,nekada davno smo je pravili kad sam ja bio djecak,otac i majka su imali 12 krava sto ja zahtijevalo dosta hrane na malo zemlje.tacno je da su krave rado jele tu silazu koja je pravita u prisustvu strucnjaka ali moram i ovo da azem mlijeka je bilo vise ali sa puno manjom masnom jedinicom i naravno da smo posle 2 godine prestali sa silazom jer kada smo to izracunali bolje je bilo daati manje masnijeg mlijeka nego dosta posnijeg.sto se tice sijena u foliji to je slicno silazi ali kvalitet je pretpostavlja daleko bolji jer su sve prirodne komponente jos uvek oko 90% prisutne..odlucio sam se na prirodnu primjenu svega tako da nezelim da dajem vjestacko djubrivo na moje parcele,pokusacu sa osokom da pomognem rastu trava,i naravno prinosima.inace moje koze dobijaju koncentrat koji se pravi od svih mojih proizvoda,soju koritim koju moj prijatelj proizvodi,sa mojih njiva koristim djetelinu,,trecakinju i sedmakinju,,kukuruz sam sijem mada cu promijeniti vrstu(savjet strucnjaka),i sad zelim da pripremim zemljiste za lucerku koju je tako reci nemoguce kod nas proizvesti.uzorci zemljista su na ispitivanju....zelim da vam kazem da po mom misljenju svim prezivarima a posebno nasim kozama treba sto prirodnija hrana ako zelimo da dobijemo mlijeko da ga bez razmisljanja piju i djeca.to je ono pravo
 
Pravilno!

Posto hoces sve sto prirodnije ja ti predlazem da ozbiljno razmotris sirak i sudansku travu. Obe vrste smanjuju potrebu za prekrupom koja nije prirodna hrana za koze. U svakom slucaju kukuruz nije dovoljan. Treba i jecma i zobi i razi i mekinja...ali sa dobrom pasom i senom manje. Ja licno ne bih soju. radije suncokretovu sacmu. Jeftina je i ima dosta proteina.
Predlazem ti da na nekoj maloj parceli posejes koprivu. Odlicno seno za dodatak, rado ga jedu i jako povoljno utice na zdravlje a samim tim i na kvalitet mleka. Moze da se kosi vise puta, ima dobar prinos, a seno je zeleno....Probaj na par ari.
Znas zasto se kaze "nece grom u koprive".
Post je spojen: [time]1266089085[/time]
_________________________________________________
Ovo za zaboravio. To sto zoves seno u foliji. To moze da bude i senaza i silaza u zavisnosti od % vlage.

Nisi napisao sta ste vi stavljali u silazu ?
 
e pa ovako,mi smo sijali negdje krajem maja vrstu kukuruza za silazu(neznam koji je to tacno bio)pa smo onda negdje sredinom septembra ili cak nesto prije komletan kukuruz silirali sa silo kombajnom,pa smo smjesu istresali u silaznik koji je bio 14m x 4m i sa cistim traktorom to nagazivali do ,,iznemoglosti,,.sve je to bilo prekriveno folijom i slojem zemlje 10 do 15 cm.da su to krave rado jele jesu ali kvalitet mlijeka je daleko bio slabiji,moja mjka u to vrijeme nije bila zadovoljna sa sirom friskim iz drveog kacica a mi djeca smo takoreci uzaludno gledali u serpu sa jako malo kajmaka na povrsini mlijeka..ali posle kajmak je bio debeo 1 cm a sir je bio ponovo trazen pa cak su ga i popovi kupovali uz casni post :haha: :haha: :haha:
 
Moje koze koje su u laktaciji hranim sa koncentratom od 18% proteina i u njega dodajem zivocelijski kvasac, pufere i sve ostale aditive preko potrebne za izdrzljivost u laktaciji. Stalski je uzgoj i sena deteline jedu po volji. Vrlo sam zadovoljan prinosom mleka i stalnim kvalitetom. Prvi put ove godine cu posejati jedan deo sudanske trave za hranjenje u zeleno.
 
@fulika
Posto nameravas da sejes sudansku travu za zeleno sto ne probas sirak( N.S. "Dzin" npr). Sitak daje vecu masu sigurno 20% a izgleda da ima i vise ugljenih hidrata(?) I jedno i drugo je odlicno za senazu.
 
Hvala na savetu, sto se tice senaze nisam veliki pristalica jer imaju dosta vode u sebi i koze generalno neunesu dovoljno suve materije pa ipak deo mleka na muzi bude manji. Steta jer je odlicno hranivo.
Post je spojen: [time]1287080084[/time]
_________________________________________________
Tar da li si mozda sejao NS Chiker
 
Može li mi neko odgovoriti da li smem da dajem kozama repni rezanac ali sirovi kupljen u šećerani?Kod nas počela šećerana da radi,rezanac jeftin(samo što nije džaba)ali sam čuo da postoji neka hemikalija koju koriste u šećerani i da to škodi kozama pa neznam da li da kupim,neko mi kaže da uzmem slobodno a neki mi govore da ni slučajno ne kupujem.Hvala
 
Поштоване колеге,

Поново прочитах све коментаре у вези исхране и пошто не нађох, молим за следећи савет. Које готове концентрате користите у исхрани коза и предности и мане постојећих на тржишту Србије.
Наиме, већ неколико узгајивача ми каже да се више исплати радити на гајењу трава а концентрат куповати.

Поздрав
 
@dragče
pravljenje smeše, koncentrata u privatnoj režiji je po meni bolje iz više razloga:

1. Potpuno si siguran u sastav što je kod nas jako važno
2. po mojim računicama jeste malo jeftinije. Sa manjom brojem grla ta razlika nije vredna truda( što se novca tiče)
3. ni jedna smeša nije pravljena za koze. Smeša koja je za koze i ovce može da bude dobra ili za koze ili za ovce. Energfetski deo je manje važan (ili nevažan) ali se potrebe za mineralima razlikuju. Pre svega bakar. Zatim koza je izrazito mlečna što znači da kroz mleko izlučuje velike količine minerala. pre svega kalcijuma što mora da se kompenzuje kroz ishranu.
4. kada odgajivač sam pravi konc. onda može da prilagodi smešu različitim potrebama. Npr da po Brundalovom savetu ubaci raž u smesu kod flushing-a i tako poboljša uspeh.
5. u komercijalnim koncentratima kao proteinski deo najčešće je samo sojina sačma. Po meni mnogo bolje je da proteinski deo bude kombinacija sojine i suncokretove sačme. Takođe energetski deo, žitarice treba da bude što raznolikiji : deo kukuruza, ječam, zob, može i tritikale ili pšenica, mekinje. Što raznovrsnija hrana to bolje. To se može uporediti sa ljudskom ishranom po tablici : proteinski deo ista šnicla, energetski deo pire krompir i vitaminsli zelena salata. To je OK ali ko može da živi na tome u dužem periodu bez ozbiljnih poremećaja?

Ako se pitanje postavi kao ili ili onda je bolje vreme i energiju uložiti u kvalitet paše i sena to je sigurno. Paša i seno bogati proteinima i energijom smanjuju potrebe za koncentratima.
 
Хвала Тар,

Слажем се са тобом у наведеном али сам приметио да људи у пракси купују концентрат. Тешко је вероватно набавити стално све потребне компоненте и то радити у малим количинама, без мешаоне...
Наравно мислим на број коза 10-30 а не фарма од стотинак коза. Волео бих да чујем савета шта од готових концентрата користе и какво је ту искуство.

Свако добро
 
Pozdrav drugari!Ja sada(po savetu jednog batice sa ovog naseg foruma)dajem jutru i vece koncentrat za krave muzare uz dodatak jecma i zobi.Jarad sisaju ali im dajemjednom dnevno(popodne,izmedju 2 dojenja)granulu 1~cu za jagnjad sa malo mesane prekrupe.Koza ima sasvim dovoljno mleka za dvoje jaradi,a uvece kada se oni natabaju ja izmuzem jos oko 1l.Sto se mene tice zadovoljavajuce. :D :ppozdrav:
 
Хвала Текир,

За тај концентрат су ми и остали рекли. Да ли има везе произвођач, односно који из изкуства даје боље резултате и колико протеина је најбоље.
 
Batice,ja dajem Zemunski mada moj drugar daje Becejkin i takodje ga hvali.Sto se tice proizvodjaca,po meni sve je to slicno.Ja jedino ne bih koristio koncetrate koji se prave od ostataka alkoholnih derivata jer imam drugara koji je upropastio i ovce(54kom.) i krave sa kukuruznim ostacima iz fabrike akohola u kojoj radi~KOSTOJEVICI.Prve dve godine je sve bilo u redu,medjutim ove godine mu se dve trecine ovaca nije izjagnjilo,krava koja daje27 litara mleka na tom kukuruzu i senu i koja se prosle godine obliznila sada uopste ne moze da ostane steona.Misljenje 6 od 7 veterinara u B.Basti(sa sedmim ne govorim)su da je to posledica intenzivnog davanja kukuruza koji jepreradjivan u fabrici alkohola.Mozda gresim,mozda to nema veze sa koncentratima koji u sebi sadrze ostatke alkoholnih derivata ali ja se ne bih usudio da probam. :nono: :cao:
 
Nego ljudi da vas pitam,da li kozi moze da naskodi suncokret?Moja Lanka se dokopala papirnog dzaka u kom drzim suncokret za golubove.Propisno ga je olaksala,doduse dosta je i prosula pa se bojim da joj sta ne naskodi. :sta:
 
Veliki pozdrav za sve kozare i nadam se da ce se neko ukljuciti u razgovor da mi odgovori na jedno pitanjce.NEDALEKO (300~400m) od moje kuce se nalazi stara napustena zadruzna ekonomija.Uz njenu ogradu tj.bodljikavu zicu duzine oko 300 m raste divlja kupina.Primetio sam da je i sad usred zime lisce zeleno pa sam hteo da pitam da li bi sada kada je suncano i prilicno toplo(oko 15')smeo da pustim koze da to malo brste~da ih zelja mine.Bojim se da ne dobiju proliv.Pustio bi ih ne zbog hrane(hrane imam u "steku" za jos dve zime) vec samo da im udovoljim posto znate svi sta za kozu znaci brst :sreca: ::namigivanje::.Ako je neko od iskusnijih kozara ili ovcara prisutan na forumu molio bih da mi odgovori~hvala unapred. :bravo: :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1297160477[/time]
_________________________________________________
crni tekir je napisao(la):
Nego ljudi da vas pitam,da li kozi moze da naskodi suncokret?Moja Lanka se dokopala papirnog dzaka u kom drzim suncokret za golubove.Propisno ga je olaksala,doduse dosta je i prosula pa se bojim da joj sta ne naskodi. :sta:
Ovo prezderavanje suncokretom je prezivela~nista joj nije bilo. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh