Ishrana koza

Видим да козе не избегавају коприве. Можда им чак одговарају, али ме занима како се коприве у исхрани коза одражавају на млечност?
 
Видим да козе не избегавају коприве. Можда им чак одговарају, али ме занима како се коприве у исхрани коза одражавају на млечност?
Pre cvetanja kopriva je jako bogata proteinima. Preporučuje se da se pokosi, provene i onda daje. Seno od koprive ako se pravilno prosuši ima izrazito zelenu boju. Za svako seno važi što zelenije to bolje. Znači proteini, minerali, vitamini. Pored hranljivih ima lekovitra svojstva. Nezavisni stručnjaci savetuju sejanje koprive. Zašto nezavisni.Ne može se očekivati od stručnjaka koji rade u semenarskim kućama ili institutima za krmno bilje da propagiraju nešto što ne proizvode.
Moje iskustvo je da se seno lako mrvi. Zato bi pravi postupak bio da se na nekim lesama osuši pa onda izgazi ili izlupa, što može da se radi i u papirnom džaku. Osušene stabljike koze će verovatno(?) pojesti a izmrvljeno lišće treba dodati u koncentrat a idealno bi bilo u pelete.
Nema podataka kako utiču na mlečnost koza ali se navodi da blagotvorno utiču na mlečnost krava tako da se sa velikom izvesnosću može predpostaviti da bi dobro uticala na mlečne koze. Interesantno je da se u proizvodnji kunića seno koprive smatra najboljim mogućim, da obezbeđuje odlično zdravlje i brz prirast. Nisam naišao ni na jedan podatak o nekom, bilo kakvom, štetnom delovanju stabljike i lista koprive.
 
Tar , хвала на информацији. :bravo:

Нешто размишљам да посејем нешто коприва за пробу, али шта ће бити после када буде требало да се искорене? :haha:

---------- Poruka napisana u 18:33 ---------- Prethodna poruka je at 18:23 ----------

А зар не би било згодније да се заједно самеље суво стабло (ако може :sta: због јаких целулозних влакана у стаблу) са лишћем, као детелина, па потом да се даје козама са млевеном храном или да се пелетира?
 
Neće biti problema jer nema razloga da se iskoreni. Da bi sejao koprivu treba da pokupišsitno seme da poseješ na dobro usitnjenu zemlju i onda relativno dugo čekaš rezultat. Ima mnogo bolji način. Pokosišneke koprive pored potoka ili bilo gde gde ih ima i onda iščupaš koren pa presadišgde hoćeš. Koprima nije mutava, traži relativno dobro zemljište sa dosta biljnih ostataka i vlagu. Ali vredi. Na jerdnom mestu sam pročitao da je zadržaj proteina prevelik!
Siguran sam da u stabljici koja je izrazito vlaknasta pa se koristila za proizvodnju grubog tekstila, ima dovoljno hr. mat + vlakna koja su neophodna preživarima. Pelete bi bile super. I ovako je to najbolji način da se preživarima daje dodatna hrana. Sa koprivom to bi bio neki super konc. samo prirodan.
 
Што се тиче станишта коприва, каже се да коприве расту тамо где је човек (обрађивао па) напустио.
Вреди о копривама у козарству добро размислити, како да се то оствари? Хвала Богу, коприва барем има мнооого. Само ме брине како ће прекрупач самлети суву стабљику? Нема друге, пробаћу па ћу видети.

---------- Poruka napisana u 17:46 ---------- Prethodna poruka je at 17:26 ----------

Ево сада случајно набасах у оквиру теме: Količina mleka koja se može očekivati u kozarstvu ; на: http://poljoinfo.com/showthread.php...kivati-u-kozarstvu&p=1949&viewfull=1#post1949 ; да је Брундало написао:
[h=2]Evo jedan zanimljiv podatak.
koze su poznate kao zivotinje koje jedu dosta toga ali i po tome sto prepoznaju za njih otrovne biljke. Naravno ako je rijec o sijenu to je puno teze. Medjutim u Njemackoj je covik sasvim slucajno otkrija da koze obozavaju koprivu i ambroziju. A mlijecnost se nakon toga popela u neslucene visine. Stoga vi koji imate uvjete pokusajte in dati svjeze pokosene koprive i ambrozije ako je pojedu znaci da se moze spremat i kao sijeno za zimu. Ne kosta nista a vridi pokusat ako nece znaci da ne valja. Za ambroziju sam cuo da je u Slavoniji ovce tamane ko blesave :ppozdrav: :ppozdrav:[/h]
 
Brundalu sam svojevremeno slao seme koprive.::namigivanje:: Nažalost kasno se setio, ovde su već bili mrazevi pa je uspeh bio skroman.

Evo poslednjih zapažanja. Preključe sam pokosio nešto koprive. Juče je lišće bilo suvo a stabljika očekivano ne. Danas, na suncu, lišće je pregorelo pa je izgubilo lepu zelenu boju. Može jedan dan da se suši na suncu a nastavak u hladu na nekim nosačima.
 
Значи, коприва се мора сушити у хладу на промајном месту на лесама у танком слоју, ако желимо да сачувамо њену боју и хранљиве састојке. Као када би је сушили за чај. Тако ћемо добити најбољи могући квалитет.
 
Појасни мало. Ја незнам ни како изгледа косачица са ваљцима, а камоли како би она решила проблем. :sta:
 
Misli na kosu sa gnječilicom, varijanta sa valjcima. Valjci zgnječe stabljiku pa se ona lako i brzo suši. Tako ne dođe do presušivanja lista a sbljika još uvek nije suva. Kosa sa gnječilicom znatno skraćuje vreme sušenja pa se dobije znatno kvalitetnije seno, zapravo najbolje moguće ako ne računamo sušare. To je smišljeno pre svega zbog lucerke, dok se kod trava koriste "prsti" koji rotiraju, lome stabljiku pa se tako seno brže suši.
Za gajenje koprive na većim površinama to bi naravno imalo smisla. Ovako pokosiš, prosušiš jedan dan i onda u hlad .

Ovde imaš New Holland brošuru. Mislim da su oni svojevremeno to smislili. Princip rada na 4. strani.
http://agriculture.newholland.com/u...ine-Mower-Conditioners/Documents/Brochure.pdf
 
Хвала. Ово са гњечењем и ваљцима чуо сам сада по први пут.

Него, да ли она коси па гњечи или чупа па гњечи?
 
kosi...ti uređaji koji gnječe ili lome stabljike da bi se brže sušile zovu se kondicioneri. Znači kosa sa kondicionerom.
 
Поштовање видим да се прича о коприви. Ја сам је сушио на следећи начин: свеже покошене обешене наопачке у чардаку да се суше на промаји. Додуше нисам их користио за исхрану коза јер тада нисам имао козе :osmeh:. Е сада имам козе па ћу пробати са тиме једино ме занима од колико дана мали јарићи смеју да једу коприву? Мада лично мислим да им неће сметати.
 
Ja nigde nisam pronašao bilo kakav podatak koji bi ograničio upotrebu koprive. To znači,kada počnu da grickaju seno mogu da grickaju i koprivu po volji.
 
Da li moze neko da me uputi koja je kljucna stvar za podizanje mlecnosti koza. Koja komponenta najvise utice na mlecnost koza i razvijanje mlecnih zlezda.I da me neko uputi kakvu ishranu da im vrsim kako bi podigao kolicinu mleka.
 
Nazad
Vrh