Kotobanje

ja sam video čardake koji nisu uopšte pokrivene
 
Neslazem se da je vrsenje u zrnu buducnost.
desice se ista stvar kao i sa psenicom.Dobice trgovci kuruz odjednom i moce da ucenjuju sa cenom.
Bolje ga je imati kuci.Na trzistu konstantno oscilira kolicina(proizvodnja) i cena.
Sta ako na prolece bude manjak a cena bude 15 din.?
 
Lakarije, a što misliš da oni koji su krunili ne mogu da prodaju na proleće?
 
Kodnas su primali na lager, do nove godine bezplatno a posle 1%mesecno!
 
lakarije je napisao(la):
Neslazem se da je vrsenje u zrnu buducnost.
desice se ista stvar kao i sa psenicom.Dobice trgovci kuruz odjednom i moce da ucenjuju sa cenom.
Bolje ga je imati kuci.Na trzistu konstantno oscilira kolicina(proizvodnja) i cena.
Sta ako na prolece bude manjak a cena bude 15 din.?
ja isto kukuruz berem u klipu,ali ne slazem se da nije buducnost krunjenje,ali pod jednim uslovom, ali samo ako imas sam da ga skladistis kod sebe jel ovi uzese dusu,necistoca,pa lom,pa vlaga pa svasta jos a tebi u dzep 0 ::novac:: a i cena je mala u jesen,ovako lepo okrunis u prolece leto i svog cardaka,kotobanje ili kako ga vec ko zove-to je moje misljenje :ppozdrav:
 
Po meni, nezamislivo je da ko ima vise od 20-30 kj kukuruza radi branje i lagerovanje u klipu,dok ko ima 10-15 kj moze i u kotarke da ga smesti pa ceka cenu.
 
mims je napisao(la):
Lakarije, a što misliš da oni koji su krunili ne mogu da prodaju na proleće?
mozda i nemogu...kod nas u selu u zem.zadruzi,(proletos)nedelju dana pred skok kukuruza sa 8 na 12 dinara,direktorica je naredila svim koperantima da ili iznesu ili prodaju robu.ljudi pomislise,sta sad da rade,daj da ga prodaju,ko ce ga nositi napolje...i on za nedelju dana bum gore...ljudi popusili samo tako...
 
takve igre ima i u mojoj okolini, naime prošle godine zadruga naterala ljude da prodaju ili pokupe svoje žito iz njihovih silosa i to u decembru. u principu radi ko šta hoće, a kad jednom preuzmu robu ponašaju se ko da je njihova, ako pokušaš da je uzmeš nazad oderu te za lager, lom, defekt, ulaz, izlaz i još izmisle koješta da skinu još koji procenat.
što se tiče kukuruza, u drugoj zadruzi ne naplaćuju lager ako se proda njima, sušenje su naplaćivali samo ako je kukuruz preko 17%, a sve do 17% samo oduzmu vlagu do jusa, tj do 14%,i tamo sam predao izvesnu količinu.
smatram da treba brati neku količinu kukuruza u klipu zbog tuluza, tj grejanja, jer grejanje na struju, plin, i šta ti ja znam košta previše, a i ne može da zagreje prostorije kao centralno grejanje na čvrsto gorivo(provereno). sve ostale količine treba skidati u zrnu, i dovijati se na razne načine kako ga skadištiti kući, selektiranje i odvajanje prašine, povremeno eleviranje, adaptacija ambara, provetravanje... :cao:
 
kiraj je napisao(la):
Po meni, nezamislivo je da ko ima vise od 20-30 kj kukuruza radi branje i lagerovanje u klipu,dok ko ima 10-15 kj moze i u kotarke da ga smesti pa ceka cenu.
zasto mislis da je nezamislivo 30 jutara kukuruza skladistiti-to nije nikakav problem
 
@MONTOYA
Jel moze slika da vidimo to resenje?
Dajte slike da vidimo kako je ko adaptirao cardake u silose, skupljam ideje za dogodine.
:ppozdrav:
 
Kod nas se lager ne plaća ukoliko se proda skladištaru, bez obzira kad se proda. Ako se nosi roba napolje plaća se 2% ukupno. Ove godine je većina kukuruza imala između 13,5 i 14% vlage, skinuli su 50kg od vagona znači 0,5%. Koliko će kukuruza u kotarci pojesti miševi, izbušiti leptirice, koliko je prosuo berač na kumušaljci jer se kukuruz krunio. A koliko koštaju radnici za istovar i ponovni utovar pri krunjenju i koliko vremena treba za to. Što se tiče grejanja tu ste delimično upravu, ali ipak ja ne sejem šapurine nego kukuruz, a tulaj se može pokupiti i posle kombajna. Ko ima svoje stoke neka bere tu nema neke rasprave, mada može da natovari svoj kukuruz kad mu odgovara. Ako vam ne odgovara skladištar menjajte, možda je u drugom selu povoljnije. I još nešto zadnjih par godine je u proseku ovaj veštački sušen bio nešto skuplji nego onaj iz kotarke.
 
leka je napisao(la):
kiraj je napisao(la):
Po meni, nezamislivo je da ko ima vise od 20-30 kj kukuruza radi branje i lagerovanje u klipu,dok ko ima 10-15 kj moze i u kotarke da ga smesti pa ceka cenu.
zasto mislis da je nezamislivo 30 jutara kukuruza skladistiti-to nije nikakav problem

Ja sam stavio u kotarke 40 vagona kukuruza ::namigivanje::
 
mims je napisao(la):
Kod nas se lager ne plaća ukoliko se proda skladištaru, bez obzira kad se proda. Ako se nosi roba napolje plaća se 2% ukupno. Ove godine je većina kukuruza imala između 13,5 i 14% vlage, skinuli su 50kg od vagona znači 0,5%. Koliko će kukuruza u kotarci pojesti miševi, izbušiti leptirice, koliko je prosuo berač na kumušaljci jer se kukuruz krunio. A koliko koštaju radnici za istovar i ponovni utovar pri krunjenju i koliko vremena treba za to. Što se tiče grejanja tu ste delimično upravu, ali ipak ja ne sejem šapurine nego kukuruz, a tulaj se može pokupiti i posle kombajna. Ko ima svoje stoke neka bere tu nema neke rasprave, mada može da natovari svoj kukuruz kad mu odgovara. Ako vam ne odgovara skladištar menjajte, možda je u drugom selu povoljnije. I još nešto zadnjih par godine je u proseku ovaj veštački sušen bio nešto skuplji nego onaj iz kotarke.

Potpisujem :ppozdrav:
 
šandor je napisao(la):
leka je napisao(la):
kiraj je napisao(la):
Po meni, nezamislivo je da ko ima vise od 20-30 kj kukuruza radi branje i lagerovanje u klipu,dok ko ima 10-15 kj moze i u kotarke da ga smesti pa ceka cenu.
zasto mislis da je nezamislivo 30 jutara kukuruza skladistiti-to nije nikakav problem

Ja sam stavio u kotarke 40 vagona kukuruza ::namigivanje::
to cenim,svaka cast SANDORE :D
Post je spojen: [time]1255966576[/time]
_________________________________________________
svako ima svoje misljenje,ja ga necu kruniti i dati u silos u po ovoj ceni,bolje da mi jedu i pacovi u kotarki nego da se na mojoj muci bogate tajkuni i lopovi :nono:
 
IMG[img]


"linija za istovar (utovar) kukruza"
 
sa razlogom, pokriven cele godine jer nije pod šupom :kisa: :cool: kukuruz garantujem da ne ispada
 
Nazad
Vrh