Kotobanje

Kad sam procitao "kotobanje" pomisli sam da je neka svecanost, festival :haha:
Kod nas je cardak za kukuruz, a ambari za psenicu,jecam i sl. :ppozdrav:
 

ovde nije akcenat na kotarku,nego na rodu dizalicu,ali bitno da se kotarka vidi.



steta sto je nikada nismo napunili.
 
evo i mojih cardaka u kojim skladistim kukuruz u klipu
cardak je iz 4 dela i ima ukupnu zapreminu od 200 kubika i u njega stane 33 prikolice klipa (dubrave 4t)
iz ovog cardaka se na prolece okruni oko 60 tona suvog zrna. :ppozdrav: ::novac:: :cao:

10pzjm1.jpg


308xhra.jpg
 
@jhoni tu su slike sad sam ih postavio :D

@kiraj,to sam racunao otprilike da je zapremina oko 200 kubika,ali ako bi racunao koliko stvarno udje kukuruza u cardake,to bi bilo 33 prikolice zapremine 5,5 do 6 kubika znaci da u cardake udje oko 180 do 200kubika,i kad se slegne i osusi iz cardaka se okruni oko 6 vagona.
cardak je dugacak ukupno 16m i sastoji se iz 3 dela,visok 6,5m i sirok 1,7m a tovarni prostor je visok 5m i pravljen je 97g (ovaj stari sa krovom kao na kucama) a ovaj nov sa ravnim krovom je dugacak 5,2m sirok 1,85m i visok 5,5m a tovarni prostor je takodje 5m i taj cardak je pravljen 2007g

ajde ljudi postavite i vi svoje slike svojih cardaka da vidimo ko kakve ima? :bravo: :bravo: :bravo: :ppozdrav:
 
Ja bih imao jedno pitanje da li neko ima okrugli čardak trebalo bi mi malo više informacija o tom tipu razmišljam da napravim jedan .Ako neko ima nek napiše malo više o njemu kava su njegova iskustva da li vredi kako ga je najbolje postaviti , itd... :cao:
 
U mom kraju po salasima sam vidjao okrugle cardake i uglavnom su postavljeni na sred dvorista, posto su tamo dvorista od pola jutra do jutra, pa oko njih obilaze sa traktorima i masinama...
 
Što se tiče mesta i ja imam skoro pola jutra placa ali ga ne bih stavio nasred dvorišta mislim slažem se da nije loše da ima prostora i iza čardaka :D Ono što bi me interesovalo je temelj max.visina, širina, unutrašnji fi ,stabilnost povezivanje stubova ... :cao:
 
Napravio jedan covek kod mene taj okrugli i stvarno ga hvali, ali...
Prar godina posle, njegov sin poceo da pravi cardak (5-6 vagona) ali ne okrugli nego obican! Zasto? Nije ni meni jasno, ali mislim da nije neka prednost na strani okruglih. Ako neko ima iskustva sa okruglim cardacima dobro bi bilo da nam pojasni.
 
sto se susenja tice isti vrag.
stvar izvedbe i prostora u dvoristu
to je u principu obican ambar savijen u krug.
 
Obican bolji,mozes da spustis i krov pa imas i supu zar ne,odmah od komsije i problem ograde resen kao i svi....
 
@Jugos ako imaš normalne komšije to je :D ali kod mene to nije slučaj :udri:
I kad bi pravio klasičan čardak sa spuštenim produženim krovom ulazim jako u baštu što je dodatni problem pogotovu kad su kišne jeseni zato sam razmišljao o drugim varijantama .
I drugo ako napraviš spušten krov 4-5 metara da li možeš elevatorom ubaciti ,mislim kolki elevator treba :sta:(moj je 6-7 metara taj bi bio kratak)
 
bolji ti je običan ambar, jer ima veću spoljašnju površinu i bolje se suši kukuruz, veća i bolja iskoroštenost vetra + koristiš ga kao zagradu + neko reče da spustiš dodatno krov i dobiješ šupu.
:cao:
 
a ako ga malo vise dignes od zemlje imas i svinjac-supu neku :D

al ima firmi koje prave okrugle jer im ne trebaju svinjci ispod,ni supe npr u maminoj firmi imaju takvih par komada i zadovljni su njima i prednost je kad se kruni namestis krunjac na jedno mesto i nema pomerenje kukuruz sam pada,jedino na kraju,dok kod ovih dugackih...a i jeftiniji su za izradu tako da i oni imaju prednosti
 
samo u okrugle ambare treba stavljati što suvlji kukuruz, jer ono što upadne u sredinu nije toliko izloženo vetru. Čuo sam da oni koji prave okrugle ambare naprave trougao od cevi i opšiju ga žicom i to postave u sredinu da bi postojala i unutrašnja promaja, samo je tada nezgodnije gde postaviti levator za ispust, tj za krunjenje.
Mada kasno se narod setio za okrugle ambare, došla vršidba kukuruza na velika vrata...
 
Nazad
Vrh