Kotobanje

Naravno da bog da da svaki domacin moze da skladisti i cuva svoju robu i ceka cenu pa da vidim onda koje bi cene bile,Predprosle godine covek dovezao dve pune zmajevke a bila velika vlaga zrna reko kako ide kaze on jedna prikolica meni jedena njima::novac::
 
Pa sto zurio da skida tako vlazan kukuruz.Ja iskljucivo sejem fao300-400 i nikad nema prevelike vlage i kad je ima mali su odbici.A do 18% cuvam kuci na podu koji prekrijem stiroporom i do kraja Aprila nema problema.
 
Jel ima neko projekat izgradnje silosa?
Nesto konkretno na papiru? Zavisnost velicine centralnog tunela za susenje u odnosu na precnik i visinu itd?

Primera radi- ako imas pod kukuruzom 5ha, i prosecan prinos vlaznog zrna je oko 10t, kakav silos treba napraviti za skladistenje...
 
Jedan iz sela je pre nekoliko godina pogodio kotobanju u Rumi na vašaru,dao kaparu i nikada ih više nije video.
 
sa vasara pre par godina dodje matori sa ovima sto prodaju kotobanje jer je dogovorio da sastave to sve kako treba a oni tad nisu imali rogove ni letvu nego su ostavili stubove i grede i otisli a nikad nisu dosli da sastave i da naplate(nista nisu dobili)
 
Verovatno i tu treba imati sreće pa naleteti na nekoga od poštenih.Komšija je pre 4-5 godina uzeo u Rumi na vašaru kotobanju od 20 metara onda ga je koštala oko 700 eura.
 
Hvala svima na ponudama preko pp.
Mene zapravo zanima najosnovnija stvar kao sto pise u mom citatu iznad, vezano za kos tj cardak u obliku silosa.

Ako znamo da je povrsina pravougaonika A x B x H tj duzina x sirina x visina, lako nam je da izracunamo kakav objekat treba da napravimo za cuvanje kukuruza u klipu.

Tezina 1m3 kukuruza u klipu je oko 500kg, tako da, grublje receno, znamo da je 1m3=0,5t >>> 10m3=5t ...itd pa na najjednostavniji nacin racunamo kakav nam objekat treba.
E sad, sto se kosa u obliku silosa tice...

Iz ove teme sam naucio da, kos u obliku silosa sa precnikom recimo 4m, treba da ima u centralnom delu kvadratni tunel od 50cm x 50cm. Takva izgradnja u osnovi moze da zastiti kukuruz od truljenja usled vlaznosti i do 6m visine..

E sada, ukoliko recimo imam, umesto sadasnjih 4,5ha, 7-8ha zemlje, i hocu da napravim kos u obliku silosa, kakvi parametri treba da budu? takodje, ne bih voleo da idem na veliku visinu silosa, preko 5m, pa mi je sledeca stvar pala na pamet, sto moze da resi veliku ustedu i to: da smanji cenu kostanja izgradnje (jedan objekat umesto 2 zbog potrebne kolicine kukuruza), da poboljsa susenje i da ustedi prostor.

Ovako nesto


Beli kvadrati su tuneli za ventilaciju tj susenje kukuruza.
Malo je rizicno da neko na ovako velikoj povrsini (8 vagona u klipu vlaznog zrna)tek tako, od oka, gradi ovako nesto, pa kako kukuruzu bude i koliko stane-stalo je, pa sam zato pitao dal je neko ovakav silos prvo nacrtao na papiru, pa tek onda izgradio?
Ja sam za sada nasao jednu formulu..


Ja nisam neko ko ima par hiljada evra u dzepu, i ko planira da izgradi najmoderniji objekat, vec trazim zlatnu sredinu (cena kostanja izgradnje+ kvalitet)
Mozda se odlucim za pravougaonik, a mozda i za silos. Jos uvek istrazujem sta mi je najpametnije.
Svakako cu, sve sto budem radio, detaljno napisati ovde.
 
Zapremina valjka (tj silosa je ) V=r *r * Pi * H, pri cemu je r poluprecnik osnove, tj kruga dole, Pi= 3.14, H je visina valjka...sad od ovog treba oduzeti zapreminu ovih uspravnih kanala za ventilaciju. Ti kanali je najbolje da budu trouglasti, tj 3 cevi sde postave i opsiju zicom.
Dalje, ako je ikako moguce da ambar, tj silos bude na nekoj vetrometini, ili na otvorenom mestu, koliko je to moguce, dosta znaci

Ja bi ga malo podigao od zemlje , taman da moze ispod da se obaci neki mali levator koji ce da nosi u krunjac, korisna stvar.

Mislim da je rizicno da ovakav okrugli ambar bude siri od 2.5m u poluprecniku, bez obzira na tunele za ventilaciju

:ppozdrav:
 
Uh,, onda je to problem...
Po ovoj formuli, ako je poluprecnik najvise 2,5m i ako je visina recimo 5m, onda mu to dodje

V= 2,5 x 2,5 x 3,14 x 5 = 98m3 a to je prostor za svega oko 50 t = oko 5 hektara. Ako prostor nije problem, onda je mozda bolje izgraditi pravougaoni kos (cardak)...
 
Pa ili pravougaoni ili 2 manja okrugla pod istim krovom...ima ovde dosta slika takvih ambara. Po meni imaju okrugli znacajnih prednosti, okrugli se lakse pune i prazne , i zahtevaju nesto manje radne snage (a to postaje prilican problem , tesko je naci radnikei), treba praktikovati da se uvek pune do gore zbog zakisnjavanja, isto vazi i za krunjenje, jos ako su na vetrometini, to je prava stvar.
 
Da, slazem se u potpunosti. A sto se tice praznjenja, pa dovoljno je samo staviti jedan najlon oko silosa, u visini koliko je ispraznjen, i to je to. Bar najlon nije nesto skup. Tako da to ne vidim kao neku manu ako ga praznis iz 2-3 puta, umesto od jednom.

Komšija je pre 4-5 godina uzeo u Rumi na vašaru kotobanju od 20 metara onda ga je koštala oko 700 eura.
A koja je visina i sirina tih koseva? Znam da se placa po metru(50-60e), al koji je standard drugih dimenzija?
 
Ja imam svinjac dimenzija 900 cm x 270 cm. Tavanica na njemu je puna AB debljine 10 cm, a zidan je opekom na 25 cm. Imam u planu da skinem krov sa svinjca i na ploču postavim drvenu kotobanju. Ispred svinjca ću da izbetoniram plato širine 400 cm, pa bih sve to pokrio na dve vode. Tako bih dobio objekat dimenzija 900 x 670 cm.
Čim se prosuši počinjem radove, pa će biti slika...

Tako da ako neko zna nekog što radi drvene kotobanje, neka mi pošalje na pp, ako nije problem.
 
Uh,, onda je to problem...
Po ovoj formuli, ako je poluprecnik najvise 2,5m i ako je visina recimo 5m, onda mu to dodje

V= 2,5 x 2,5 x 3,14 x 5 = 98m3 a to je prostor za svega oko 50 t = oko 5 hektara. Ako prostor nije problem, onda je mozda bolje izgraditi pravougaoni kos (cardak)...
,
Bilo je rei ranije koliko ima kg kukuruza u 1 m3,500 je previše kreće se oko 400 kg
 
Nazad
Vrh