Kotobanje

jedno pitanje za ljude koji imaju okrugle cardake,kolika supljina treba da bude unutra ako je cardak u precniku 4 metra?
 
Danas iskopani i naliveni temelji za koš (kotobanju, čardak, kotarku...).
Koš će u osnovi biti dvanaestougao. Na ploču će ići metalna konstrukcija visine 500 cm. Unutra će biti otvor dimenzija 50*50cm. Kapacitet koša iznosiće 3.5 vagona klipa.
img0612.jpg
 
Danas iskopani i naliveni temelji za koš (kotobanju, čardak, kotarku...).
Koš će u osnovi biti dvanaestougao formiran iz kruga prečnika 400cm. Na ploču će ići metalna konstrukcija visine 500 cm. Unutra će biti otvor dimenzija 50*50cm. Kapacitet koša iznosiće 3.5 vagona klipa.

img0612.jpg

img0613.jpg

img0620.jpg
 
Ajd ako hoces slikaj svaku fazu radova pa postavi slike da vidimo kako se gradi vertikalna kotobanja.Mene licno to jako zanima a verujem da ima jos ljudi :ppozdrav:
 
u vezi praznjenja ovih okruglih ambara, vidjao sam kod mnogih da su pri izgradnji postavili i siber na betonskoj ploci, u sredini , i onda pri praznjenju samo podmetnu jedal mali elevator da to nosi u krunjac. Tako su lopatanje sveli na minimum
 
Nema ovde mnogo lopatanja jer je sve na jednom mestu nije kao kod klasičnih kotobanja da moraš da se šetaš celom dužinom.
 
Nastavak radova:
img0319.jpg

img0325.jpg

Projektom je predvidjeno da visina koša bude šest metara, ali mislim da ću ga skratiti na pet. Nekako mi mnogo visoko ako idem na šest metara. Pola metara je podignut od zemlje, plus cevi šest metara, plus krov... Tako izadje preko osam metara...
Elevator sam naručio od 10 metara dužine. Zna li neko na koju maksimalnu visinu takav elevator može da podigne?
 
Ja sam nešto računao da ako može da se postavi pod uglom od 45 stepeni onda podiže 7.1 metara. Ali, sumnjam da može pod 45 stepeni.
Vlajko, 6 metara može sigurno.
 
@Darko Dren
Ne verujem da moze pod uglom od 45 stepeni, jer verujem da bi svaki drugi klip ispadao iz lopatica. Ako je elevator 10m, i visina 6m na koju dize, onda je 8m duzina projekcije elevatora na zemlju. Ispada da je ugao pod kojim treba da podize kukuruz oko 37 stepeni. 37 stepeni mi deluje mnogo realnije nego 45. :cao:
 
nemoj da skratis cevi! napravis otvore na gornjem delu zadnjih meta i vidices za elevator, ja imam elevator od 11m i na 7 metara moze da ubaci ali na ravnom i dosta je instabilan na takvom polozalju pripazi i na to ,posto vidim da je teren nije ravan kod tebe. Ne moras odmah zice da stavis do vrha i videces sam kako budes punio ...poz.
 
Jedan od mogucih nacina krunjenja kukuruza iz okruglih kotobanja

 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh