Zeleno djubrenje

Možeš i recimo soju neku 000 ili 00 grupu, stiće sigurno u sempembru...
 
Pozdrav kolege,

Zna li neko gde mogu da nabavim seme Lupine. Želim baš nju za zelenišno đubrenje. Hteo bih sad u Martu da sejem.

Hvala unapred na info.
 
Postoji li neka kultura koja bi mogla da se posije posle vršaja kukuruza, dakle krajem septembra a da može da nikne i naraste do sredine ili kraja novembra na primjer? Znam da kukuruz koji se prospe tokom žetve zna da naraste i do 25-30cm visine do tada ako ga ne ubije mraz mada zadnjih desetak godina kod mene u kraju mrazevi dolaze sve kasnije i kasnije no nema smisla da sijem kukuruz na kukuruz zbog štetočina.

Razmišljao sam da probam sa nekim vidom zelenog djubrenja u kombinaciji sa zaoravanjem kukuruzovine. Naime, odmah po vršaju bih na kukuruzovinu rasbacio nešto malo Urea 46%N (da pomogne truljenju kukuruzovine, to isprobano radi) + sjeme neke kulture koja brzo raste. Potom bih po tome prešao sa malčerom i na taj način usitnio kukuruzovinu i sakrio ureu i sjeme. Potom, nakon neka 2 mjeseca bih to zaorao.
 
Koju visinu bi ona dosegla u ipak relativno hladna 2 mjeseca? Znam da rauola (uljana rotkvica) jako sporo napreduje ako je hladnija jesen. Jedva dosegne 1/3 visine one iz tople jeseni.
 
Zombie, mozda ovde nadjes neku informaciju http://www.fazos.unios.hr/upload/documents/Sideracija - Jug.pdf
Mozda ti je bolja varijanta bela detelina u kukuruzu kao podusev, e sad ne znam koliko ona konkurise kukuruzu.
A sto se tice siderata koji za kratko vreme naprave dosta zelene mase, mislim da bi ti raz odgovarala. Brzo raste, a jos bitnije podzemno pravi jos vecu masu korena. Samo sto nije azotofiksator.
To sam negde citao, pa me ne uzimaj za ozbiljno dok ne proveris.
 
Kakve su moguće posljedice, ako se o tome ne vodi računa? Ove godine sam zaorao rauolu u rastu (visine 130-180 cm). Što mogu očekivati?
 
Trebaju mi dva saveta.Imam jedno parce njive koje je peskovito slabo zemljiste sta tu da se sadi da se poboljsa kvalitet zemljista?Ovas tu bude dobar ostale kulture ne bas nekada kukuruz bude dobar kada se odradi sve kako treba.

Gde je manje ulaganje ovas, raz, stocni kelj?Vidim da raz dobro podriva zemljiste verovatno i izvlaci fosfor iz dubine.Da mogu sa 756VN plugom da zaorem tu masu.

Imam neke manje njive(teska zemljista za obradu) gde vise ne bih sadio kukuruz zbog branja, terana... Da li je stocni kelj dobar izbor cisto da se promeni kultura pred sledecu strnjiku?
 
Uskoro će se zaorati slačica sejana za zelenišno đubrenje.
b15e9caf4e43958e4b85934c7aafefd2.jpg
5f1508cc39bbaae62e53971e77e45c58.jpg
6d98ba177e7dece3c5b6ad2c3b7aba9f.jpg
07bcd6c38a3b9e89b6c62e34313ae5e3.jpg


Sent from my HTC U12 life using Tapatalk
 
Emigrant kad si ovo posejao? Nije loša kako kiše nije bilo. Koji ti je postupak? Jel ideš odmah sa zaoravanjem? Ili prvo ideš sa tanjiračom.
 
Bilo žito,u avgustu išla tanjirača i sejana bela slačica negde oko 20-og avgusta.
Sada će najverovatnije ići prvo tanjirača pa bacanje 3x16 NPK i nakon toga zaoravanje.Tanjiraču mislim samo malo da pustim da je obori.
Sent from my HTC U12 life using Tapatalk
 
Kad budeš radio oranje stavi ovde neku sliku da vidimo kako to izgleda. Mislim da ispod nje će biti više vlagenego da je zemlja gola odnosno samo strnjika.
 
Može da bude suva zemlja.Zavisi koliko je kiše bilo u predhodnom periodu .Ipak je slačica vukla dosta vlage za razvitak.
 
Nazad
Vrh