Zeleno djubrenje

Ja bi u levi ćoš nemačke tu je 150 evra po hektaru.:ppozdrav:
 
Razmisljao sam posle zetve zita da uzorem plitko i posejem soju zitnom sejalicom kad bude visine 20 15cm da zaorem sta mislite?Radio sam ovo godinama ali sa grahoricom rezultati su vise nego odlicni ne znam dali bi tako bilo i sa sojom?
 
Bolje je to uraditi rasipacem vestackog djubriva (kod nas se zove Ciklon) Jeftinije je posle predjes drljacom i miran si :)
 
Neke crne gusenice 1-2 cm su napale postrno posejanu slačicu. Najpre sam to čuo u poljoprivrednoj apoteci, a popodne i video na nekim njivama. Brste je samo tako...
 
Da li se zatanjiravanje divljeg sirka smatra zelenišnim đubrenjem, tj da li on prilikom rasta iz zemlje izvuče više korisnih materija nego što vrati kad ga zatanjiramo?

Pitam jer na njivi nikako da se izborim sa ovim čudom, ako se ne pojavim više od 2 nedelje, a nekad se desi jer ne mogu, sačeka me šuma do preko pojasa, zatanjiram ja u dva smera, ali oko samih sadnica je velika muka jer raste u grupama pa ne možeš ni da okopaš lepo...dođe mi da opalim herbicid neki a sve se trudim da to izbegnem.

p.s. nemam ništa sem tanjirače od mehanizacije, znam da tanjirača ne valja jer sabija zemlju
 
Raspolažem samo tanjiračom i plugom :)

Znam da sam ih rasadio, pogotovo jer se jako brzo pojave i već izbace seme, maltene za manje od 10 dana se sve odigra, tako da sam ih sada opet posejao, nego me više zanimao taj detalj da li je u stvari tolika masa zeleniša zeleno đubrenje ako se uzme u obzir odnos koliko su hraniva uzeli iz zemlje naspram koliko unose tanjiranjem?
 
Posmatraj to tako da pokrovne biljke (neka manje neka više) čuvaju azot da se ne spere u dubinu nego ga povlače u sebe i tako može ostati sačuvano . Mislim da se nemora ni zaorati zelena biljka nego može da se ostavi da izmrzne ili može prije oranja da se spali herbicidom a efekat azota da ostane isti. Trebalo bi koristiti mješavinu biljaka sa različitim ulogama : čuvanje i proizvodnja azota , rahljenje zemlje i razbijanje plužnog djona , sprečavanje erozije , izvlačenje viška ili čuvanje u slučaju manjka vlage itd.
 
Sa terena negde u Sentomaš

31082014228.jpg


31082014222.jpg
 
Ja sam kod mene divlju slačicu bez problema zatanjirao a bila je visine do pojasa. Koristio sam običnu nošenu X tanjiraču sa 20 diskova, skroz ukrstio i udri, spustio hidraulik do mesta "position", ne skroz do dole, bukvalno se više nije ni videla, skroz pod zemlju ušla. Doduše nije bila ovako gusta, ali mislim da nije tako teška za savladati.
 
Nazad
Vrh