Lucerka

Sad nešto gledim vizit-kartu koju sam dobio uz seme lucerke od čoveka od koga sam je kupio na Vašaru u Rumi jesenas...
Kupio sam je baš od tog gore pomenutog Dragana Radakovića, Banatsko Karađorđevo, proizvodnja semena lucerke i balirane deteline, i ondak broj telefona 064/xx xx xxx (da ne ispadne reklama) u tekstu člana bradonja s petokrakom...
A nisam baš bio rad da pazarim, al' me čovek uveravao da je veoma kvalitetno seme, što se i pokazalo u praksi, mada i ponuda toga Vašara nije bila nekakva, jedino se njegovo seme nekako izdvajalo (bojom i krupnoćom) od ostalih, ali je i cena bila upola veća od konkurencije...
NISAM SE POKAJAO što sam kupio seme od njega, čak mi je umanjio ukupnu cenu 5 kg semena za 500 dinara, pošto je baš u trenutku kada sam vadio novčanik da platim, naišao jedan poznanik i upitao me da li sam nešto saznao za ukradene krave, malo sam prodivanio s dotičnim, a kada je ovaj otprašio niz drum, taj Radaković je rekao da ukupna cena ide dole 500 dinara, zahvalio sam se i torbu na leđa pa i ja niz drum da se kojim slučajem ne predomisli, dobar neki čovek, svakako da mi je svaki dinar poprilično važan, moraću da sačuvam vizit-kartu na sigurnom mestu i za drugi put...
 
Sijao u prolece domacu os88 ii neke njemacke sorte, mogu ti reci da vise te njemacke ne sijem , imam jednu parcelu 50-50 njemacka mislim maga ii ta os , ova osijecka je mama za ovu, iz aviona gusca veca, vidjecemo kad prezime da ne bi jos ove njemacke morao i da preoravam. Imam na 2 parcele i nihovu sortu pako.
 
Te evropske sve izgledaju kao škartovi spram osiječke i novosadske a za pioneer kažu da je dobra i da dugo traje samo je jako skupa 10 eura sa pdv kila a pakovanje 25 kg
 
Pa i ove njemacke sam placao 69 ili 70kn jer nije bilo nikakve a i ta se jedva nabavljala pocetkom proljeca kad se sijalo.

Mislim da ove domace imaju jaci korijen i to se prosle godine u susi moglo vidjeti. Klima od kuda su donesene je vise humidna nego nasa.
 
Pozdrav svima, posto se blizi vreme prskanja lucerista zanima me vase iskustvo sa divljim sirkom(kostan). Sta mislite, po vama, koji je preparat najuspesniji. Unapred hvala :sreca::sreca::sreca:
 
Jutros minus dva. Detelina klonula i pocrnila. Trebace joj dosta vremena da se oporavi. Nece tu biti trajnih posledica, samo ce pomeriti prvo kosenje za jedno 15 dana. Mislim da je za setvu rano.
 
Trebalo se ići Sencorom dok je vegetacija mirovala.Sada može da se prska bilo kojim herbicidom kome je aktivna materija Bentazon u količini od 2l/ha a vreme primene kada se temperatura ustali i lucerka bude 15 ak cm visine.
 
Nazad
Vrh