Lucerka

Ne brini ništa.Prošle godine sam sejao bratu u ne prskano,ne paljeno jednom potanjirano strnjište.Haos kako je parcela izgledala,kao džungla.Jedva sam posejao jer se nije videlo gde je prošla sejalica.Onda je preovladao širokolisni korov a lucerka je bila mala,jadna i bedna.Poprskano je u Novembru Corumom(uspelo 100%).Ove godine je ta parcela košena 5 puta sa ekstra prinosom mase a lucerka je u štogod kondiciji.
 
Trebao bih da cujem vase misljenje i savet o setvi lucerke koju sam planirao za proloece. Parcela je oko 70-80 ari, nije kosena par godina i to sam danas sa malcerom sredio, sutra orem. Jel bi valjalo posle i da podrljam da je poravnam lepo a naprolece pred setvu samo frezom plice da prodjem. Jos ako imate neki savet kad i koje djubrivo bacati i za seme ja sam mislio 20kg da uzmem samo ne znam da li da kupim od nekog privatno ako neko ima siguran jer bi prosao jeftinije.
 
Moj predlog je da posle oranja ne diraš ništa do proleća,da bi sakupio dosta zimske vlage, u rano proleće "zatvaraš brazdu" u jednom prohodu, sad da li tanjiračom ili drljačom, na tebi je...
Onda već krajem marta, početkom aprila, spremaš njivu kao za druge kulture, s tom razlikom, što spremaš bez obzira na broj prohoda, veoma je važno da setveni sloj bude maksimalno uređen, a za gaženje i sabijanje zemljišta ne brini, lucerka "voli tvrdo"....
I (po meni) ipak gledaj da kupiš deklarisano seme, sad dal u radnji ili sa Instituta, opet je na tebi, gledaj da izbegneš da seješ od nepoznatog porekla, jer ako nije pravilno selektirano, (ili je oprskano TOTAL-om da jednako sazri seme), možeš doći u situaciju da već u prvoj godini na njivi poseješ i druge "kulture" koje sigurno nisi hteo...
Ovde kod nas u Sremu je preporuka da se seje 16 kg semena na jutro zemlje (57-58ari) ali ja uvek sejem 20kg, jer obiđem još par krugova po sredini parcele i po uvratinama kao i do komšija...
 
20 kg ide po hektaru.Tih preporučenih 16 kg/k.j je proizašlo iz razloga što se uglavnom seje IMT sejalicama koje retko ko zna da izbaždari pa se baca više nego što treba semena.
 
Jeste Matiću, ali ti imaš SVOJU SOPSTVENU SEJALICU (koju naravno poznaješ "u dušu" i toliko si pismen da umeš da je našteluješ "po propisu"), a ja moram da je platim (i da se patim) i to čak 3.000 po jutru, tako da mi je seme manja stavka nego sama setva...
Čak i da nešto pogrešiš u setvi, imaš drugu šansu da se ispraviš (koju ja nemam ili imam ali ponovo sve da platim po punoj-nerealnoj-ceni).
Na ovo parče od 8 ari kod kuće, što sam postavljao slike i pitanja, sam posejao 5 kg....
Što je sigurno, sigurno je...
I eto, čak sam i neplanski kosio....
 
Ja sejem IMT sejalicom 12kg/kj semena i uvek je bio dobar sklop osim ove godine kada je došla duga suša na tek iznikle biljćice.
Ali moja greška, da sam posejao početkom marta kao neki, ne bih imao problema, nego se ja plašio mraza....
 
Ja tanjiracu nemam, znaci drljacom u prolece i pred setvu frezom na koju dubinu? Ovde ne mogu nikog da nadjem sa sejacicom samo rodjak ima neku koji nosi i ruci i nasejava na neki sistem i lepo ispadne samo ne znam koliko je tacno da pogodi kilazu semena. I posle samo povaljaju. I primi se lepo.
 
Prije sijanja, cerada i digitalna vaga, nekoliko puta okrenem kotac na sijacici potreban broj puta za povrsinu od 1/100 kj , na digitalnu vagu i tako 2 ili 3 puta i nema problema, ima razlike 5-10% od onoga sto pokaze vaga.
 
Nikada ni sa čim, dok sam imao krave, navučem u jesen na parcelu, 7-8 Dubrava stajnjaka, uzorem na 25-30 cm i čekam proleće...
Lažem, u drugoj godini posle prve koševine, 3x15 ....
Traje 5 godina, posle par godina pauze, pa Jovo nanovo....

- - - - - - - - - -

Ja tanjiracu nemam, znaci drljacom u prolece i pred setvu frezom na koju dubinu? Ovde ne mogu nikog da nadjem sa sejacicom samo rodjak ima neku koji nosi i ruci i nasejava na neki sistem i lepo ispadne samo ne znam koliko je tacno da pogodi kilazu semena. I posle samo povaljaju. I primi se lepo.
Ondak bolje posle takve rođakove setve ovlaš pređi drljačom, da seme uđe u zemlju, pa onda povaljaj....
Kada sam ručno sejao manje površine, obavezno posle sejanja drljača, ali ona konjska, lagana, i naravno konj je vuče, ne gazi se mnogo ali se useje i pokrije zemljom 90% semena....Nikakvo valjanje posle takve ručne setve, jer još uvek nisam napravio (nabavio) valjak na konjski pogon...:haha:
 
Pa ne znam bas za drljanje konjem 80 ari mislim da bi me odrao ovaj sa konjem, a za valjanje jel i 539 pretezak? Najbolje bi bilo kada bi se znalo da ce kisa sigurno posle setve i to je najbolji valjak.
 
Alene prijatelju, na Boljanićima prema Čajniču moji rođaci uzoru, frezaju, naseju rukom, povlače traktorskom drljačom i povalju valjkom napravljenim od trupca vezanim za traktor. I bude im bolja nego moja koji plaćam sega-mega sejalice i šta ti ja znam. Podeli parcelu na jednake sektore i tih 20kg semena razmeri na toliko delova. Sve će to drljača ujednačiti.

I ja sam jesenas sve sejao na ciklon i drljaču. Moli zovi, danas će sutra će, za moje pare me zayebava. Ciklon i drljača. A i neke godine sam crvenu detelinu i ljulj sejao na ciklon. Ciklon je zakon za nas male mame mi.

Zaboravih, seme kupi u institutu Kruševac, nije dobro za tamo seme iz NS. Moji uzimaju u Kruševcu.
 
Alene prijatelju, na Boljanićima prema Čajniču moji rođaci uzoru, frezaju, naseju rukom, povlače traktorskom drljačom i povalju valjkom napravljenim od trupca vezanim za traktor. I bude im bolja nego moja koji plaćam sega-mega sejalice i šta ti ja znam. Podeli parcelu na jednake sektore i tih 20kg semena razmeri na toliko delova. Sve će to drljača ujednačiti.

I ja sam jesenas sve sejao na ciklon i drljaču. Moli zovi, danas će sutra će, za moje pare me zayebava. Ciklon i drljača. A i neke godine sam crvenu detelinu i ljulj sejao na ciklon. Ciklon je zakon za nas male mame mi.

Zaboravih, seme kupi u institutu Kruševac, nije dobro za tamo seme iz NS. Moji uzimaju u Kruševcu.
Kolega ja nemam ništa protiv kruševačkog sjemena ali da ns sjeme lucerke nevalja zajebi to,ako želiš slikaću ti lucerište na kojem je norma sjetve 17 kg na ha i valjda je svako zrno niklo
 
Lepo piše "za tamo" !!! Dok se NS biljka adaptira poviše Prijepolja, prođe joj rok eksploatacije. I ja ovde sejem NS Banat, ali za tamo nije. Kruševačke sorte su adaptirana za tamošnje uslove.
 
Verujem da nisi upoznat gde Instituti organizuju proizvodnju semena ,inače ne bi ovo napisao.
 
Pa ne znam bas za drljanje konjem 80 ari mislim da bi me odrao ovaj sa konjem, a za valjanje jel i 539 pretezak?
Ma za konja sam rekao kako sam ja radio, ne predlažem ti uopšte rad sa konjem...
Čitaš li ti postove ili samo postavljaš pitanja?
Možda malo grubo zvuči ali ne znam šta drugo da mislim....
Za valjanje ti je dovoljan valjak koji je zakačen za traktor određene snage spram valjka, al' još ne videh da Fergusonče nije uspelo da se izbori sa tim poslom (naravno da nije kakav "džinovski" valjak)....
Ako imaš nafte na pretek (ako poseduješ Rafineriju) možeš i da gaziš traktorom trag za tragom po njivi gde je upravo posejana lucerka, neće mu škoditi, ali je preskup sport, jeftinije je zakačiti valjak pa povaljati...
Da li si ti ikada sejao lucerku?
Kad je poseješ, i ona nikne, zapitaj se zašto prvo nikne u tragu točkova od traktora gde si prošao (sa valjkom, drljačom i sl.)?
 
Nisam nikada sejao zato i puno pitam. Cak ni zita nisam sejao. Sejacu rucno pa cu baciti malo vise semena. Valjda ce biti dobro. Ako uspe dobro posejao bi mozda jos pola hektra sledece godine, sejem je iskljucivo zbog toga sto moze dobra senaza da se uradi od nje a za seno je malo nezgodna, bar kod nas, jer ima rose kada se susi i nikako ne moze lepo da se uradi da se ne okruni.
 
Nazad
Vrh